Harddiskimin bir bölümüne ulaşamıyorum...

Başlatan laviya, 21 Kasım 2011 - 15:17:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laviya

Herkese merhaba,
Daha önce birkaç kez ubuntu denemiştim. Aslında sürekli bir pardus kullanıcısıyım. Artık sadece ubuntu kullanmaya karar verdim. Ubuntunun 10.10 sürümünü kurdum ve kurulum sırasında diski kendim bölümlemeyi istedim. Ama sanıyorum hata yaptım. ekran görüntüsünde göreceğiniz 21 GB lık kısımda ubuntu kurulu. 16 GB lık kısımda kendi işimle ilgili veriler var ve silinmemesi lazım. Kalan 42 GB lık kısmı ise ıvır zıvır doldururum gibisine oluşturmak istedim. İşte sıkıntıda bu 42 GB lık kısımda. 16 GB lik kısma ulaşıp kullanabiliyorum ama 42 GB lık kısma ulaşamadım. Birimin bağını kaldır, birimi bişimlendir gibi birçok işlem denediysem de "Dosya Sistemi Oluşturma Hatası.... "Aygıt Meşgul" gibi bir hata ile karşılaştım. Arkadaşlar bu 42 GB lik kısmı nasıl aktif hale getirebilirim? Bu aktifleştirmeyi yaparken de 16 GB lik kısma dokunmamam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Sen o 42GB'lik alanı boş bırakmamışsın, /usr olarak bağlamışsın ki /usr'ı sistem kullanır. Şu an yapacağın en güzel şey yeniden kurulum yapmaktır. Bölümleme örneği için forumdaki bazı başlıkları kullanabilirsin. Mesela:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0

Sen şu şekilde yapacaksın.

1. 21GB -> Ubuntu kurulumu -> / olarak bağlanacak. Kendisi biçimleyecektir.
2. 16GB -> Kendi işlerin -> /media/herhangi_bir_isim olarak bağlanacak. Biçimleme için sakın işaretleme.
3. 42GB -> Ivır zıvır -> /media/herhangi_başka_bir_isim olarak bağlanacak. Eğer boşsa bu bölüm biçimlendirebilirsin, değilse yine dokunma.
4. Takas bölümü.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

laviya

İlginize teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yapacağım.Saygılar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2011 - 20:05:36

/media diye seçim yapılamıyor... yani seçilenler arasında /media yok.

heartsmagic

Unutmuşum tabi söylemeyi, seçim yapmana gerek yok, doğrudan elle yazabilirsin /media/falanca şeklinde. Kendisi halleder gerisini kurulum aracı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.