CPU ya neden bu kadar yükleniyor ?

Başlatan doctor334, 13 Kasım 2011 - 13:35:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doctor334

Selamün aleyküm arkadaşlar. Benim bir sorum olacak. Yanlış bir yere açtıysam affola. Ubuntu 10.10 kullanıyordum. Bayağı da olmuştu Ubuntu'ya geçeli. Neyse Adobe Flash Player ile olan uyumsuzluğu canımı bayağı sıkmıştı. Acayip yükleniyor CPU'ya, neyse dedim. Yine takılırken PC de güncelleştirme yöneticisi devreye girdi. Bir de baktım Ubuntu 11.04 sürümüne yükseltelim mi diyor, ben de dedim tamam len yükseltelim diye :D :D Neyse kurdum, nete girdim yine. Açtım bir video. Uçbirimden top yazdım, entere bastım ve baktım CPU nasıl diye.  Plugin-container denen şey mübarek %250 kullanıyor CPU'yu. Dedim kendi kendime Opera kullanayım, bu kadar kasmıyor o, diye açtım Ubuntu Yazılım Merkezi'ni depoda vardır, diye oradan kurayım dedim. O arada nasılsa top ekranı açıktı, software-center %100 kullanıyor CPU'yu. Bu nasıl bir şey anlamadım ki! Elimde kısaca core2quad, 8gb ram 2gb ekran kartı olan bir PC var ve bu hüsran ne demek oluyor? Hadi Adobe destek vermiyor diye kasılıyor, peki kendi prg sini açtığımda neden bu kadar kasıyor ve acayip belli oluyor kastığı. Linux'tan özellikle de Ubuntu'dan kopmak istemiyorum, lakin böyle giderse ne işlemci kalacak ne de PC :D Mecburen Win'e dönmek zorunda kalacağım. PC driverleri sorunsuz bir şekilde kuruldu ve kontrol edildi, acaba ne yapmalıyım? Arkadaşlar kusura bakmayın biraz uzun oldu; ama etrafımda Linux hakkında laflayacağım, konuşacağım pek kimse olmadığı için döktüm bir anda içimi size :)

burk

@doctor334

Şu kodların çıktılarını teker teker aktarır mısın?

glxinfo | grep render

lspci | grep VGA

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

/usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz

dpkg -l | grep java

dpkg -l | grep flash

zeusmaster

Ben de yaptım, araya gireyim ben de, bakalım sorun var mı? :)
bahdem@bahdem:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CEDAR
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,
bahdem@bahdem:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series]
bahdem@bahdem:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.11

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes
bahdem@bahdem:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p --compiz
OpenGL vendor string:   X.Org

Compiz supported:         yes
bahdem@bahdem:~$ dpkg -l | grep java
ii  ca-certificates-java                           20110912ubuntu3                         Common CA certificates (JKS keystore)
ii  dbus-java-bin                                  2.8-1ubuntu1                            simple interprocess messaging system (Java Binaries)
ii  gir1.2-javascriptcoregtk-3.0                   1.6.1-1~webupd8+oneiric                 GObject introspection data for the GTK+-based JavaScriptCore library
ii  gjs                                            1.30.0-0ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  java-common                                    0.42ubuntu2                             Base of all Java packages
ii  libaccess-bridge-java                          1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME
ii  libaccess-bridge-java-jni                      1.26.2-6                                Java Access Bridge for GNOME (jni bindings)
ii  libbcel-java                                   5.2-7                                   Analyze, create, and manipulate (binary) Java class files
ii  libcommons-logging-java                        1.1.1-8                                 commmon wrapper interface for several logging APIs
ii  libdbus-java                                   2.8-1ubuntu1                            simple interprocess messaging system (Java implementation)
ii  libgjs0c                                       1.30.0-0ubuntu1                         Mozilla-based javascript bindings for the GNOME platform
ii  libjavascriptcoregtk-1.0-0                     1.6.1-1~webupd8+oneiric                 Javascript engine library for GTK+
ii  libjavascriptcoregtk-3.0-0                     1.6.1-1~webupd8+oneiric                 Javascript engine library for GTK+
ii  libjzlib-java                                  1.0.7-3                                 reimplementation of zlib in pure Java
ii  liblog4j1.2-java                               1.2.15-11ubuntu1                        Logging library for java
ii  libmatthew-debug-java                          0.7.3-1ubuntu1                          Debugging library for Java
ii  libmina-java                                   1.1.7.dfsg-9                            Java network application framework
ii  libmozjs185-1.0                                1.8.5-1.0.0-0ubuntu5                    Spidermonkey javascript engine
ii  libmx4j-java                                   3.0.2-10                                An open source implementation of the JMX(TM) technology
ii  libregexp-java                                 1.5-2                                   Regular expression library for Java
ii  libslf4j-java                                  1.6.1-1                                 Simple Logging Facade for Java
ii  libunixsocket-java                             0.7.3-1ubuntu1                          Unix socket API and bindings for Java
ii  libzemberek-java                               2.1.1-8                                 Spell checker library for Turkic languages
ii  libzemberek-tr-java                            2.1.1-8                                 Turkish spellchecker
ii  plasma-scriptengine-javascript                 4:4.7.2-0ubuntu1                        JavaScript script engine for Plasma
ii  tzdata-java                                    2011n-0ubuntu0.11.10                    time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes
bahdem@bahdem:~$ dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-downloader:i386                    11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin downloader
ii  flashplugin-installer                          11.1.102.55ubuntu0.11.10.1              Adobe Flash Player plugin installer
Up and Running...

doctor334

GL_NV_depth_buffer_float, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_vertex_program3, GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap,

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G96 [GeForce GTX 285] (rev a1)

OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce GTX 285 /PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 173.14.30

Unity supported:          yes

OpenGL vendor string:   NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce GeForce GTX 285/PCI/SSE2
OpenGL version string:  2.1.2 NVIDIA 173.14.30

Compiz supported:         yes

ii  ca-certificates-java                  20100412                                   Common CA certificates (JKS keystore)
ii  java-common                           0.40ubuntu1                                Base of all Java packages
ii  libaccess-bridge-java                 1.26.2-5                                   Java Access Bridge for GNOME
ii  libaccess-bridge-java-jni             1.26.2-5                                   Java Access Bridge for GNOME (jni bindings)
ii  libmozjs185-1.0                       1.8.5-1.0.0-0ubuntu5                       Spidermonkey javascript engine
ii  tzdata-java                           2011n-0ubuntu0.11.04                       time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

ii  flashplugin-installer                 11.1.102.55ubuntu0.11.04.1                 Adobe Flash Player plugin installer

burk

@ bahdem
Sistemle ilgili bir sıkıntı hissetmiyorsan zaten bir soru yoktur. Çıktıların da gayet güzel. :)

@doctor334
Öncelikle Firefox için çalışan flash player sistemin genelini kapsamıyor, bu yüzden yazılım merkezinden flash player kurulumunu yap. Anladığım kadarıyla Java için de aynı durum söz konusu, Java için de kurulum yapmalısın.
Sanırım ekran kartın yüklenmemiş ki sana verdiğim 3.satırdaki kodun çıktısında Unity 3D desteğini göremedim. Ek sürücülerden kurulum yap ve sonuçları aktarırken lütfen şu biçimi kullan. :)

burak@samsung:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p

OpenGL vendor string:   nouveau
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NV98

Unity 3D supported:       yes

doctor334

Dediklerini uygulayacağım. Kod konusunda bir dahaki sefere dikkat ederim ;) İlgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2011 - 16:31:32

ne yaptım ne ettiysem sorun aynı ya benim pc linuxla anlasamıyor yada bu işte baska bi durum var.internette adam akıllı bir video izlemek icin virtual boxa xp kurup oyle izliyorum bu nasıl bir iş hadi diyelim gec bunu ne yapsam cpu %200 küsür olup olup geri iniyo geri cıkıyo işlem yapmaya tırsar oldum ubuntu 10.10 da da böle bi sıkıntım vardı ama bu kadar abartılı olmuyordu caresiz ya 10.10 a gececeğim yada ubuntuya veda edeceğim.deneyelim bakalım 10.10 kurayım tekrar zaten 11 serisini sevmemiştim kulanıcıya hitap etmiyor kişisel görüşüm olarak biraz eziyetli bir uygulamaya girmek icin biraz sıkıntı yasıyorum karısık :D neyse ilgilenen ilgilenmeyen herkese tesekkur ederim :)

heartsmagic

10.10'u kurmadıysan öneri getirebiliriz hâlâ?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.