DNS çözümleme sorunu

Başlatan bkk, 13 Kasım 2011 - 19:48:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkk

Ubuntu 11.10 ilk linux deneyimim ve yaklaşık 4 gün önce kurdum ancak bir sorunla karşılaştım. DNS ayarımı değiştirmek istedim ve internette bulduğum bilgilere güvenerek /etc/resolv.conf üzerinden şunu yaptım :

name server 8.8.8.8
name server 8.8.4.4

Daha sonra da /etc üzerinden de şöyle kaydedilmesi gerektiği yazılmış onu da yaptım :

sudo chattr +a resolv.conf

Bilgisayarı yeniden başlattım ve bir de baktım internete giremiyorum. Nasıl kaydettiğini de bilmiyorum zira resolv.conf üzerinde sonraki değiştirme denemelerimde "permission denied"  hatası aldım ve bir türlü değiştiremedim. Nerde ne hata yaptım onu da pek bilmiyorum işin gerçeği, name server arasında boşluk nasıl kaldı onu da anlamadım ama o boşluğu bile düzeltemedim (nameserver yerine name server yazıyor) nano üzerinden justify edip overwrite yapmaya çalıştığımda permission denied hatası alıyorum, böyle açıklasam daha iyi olacak sanırım.

heartsmagic

chattr +a yaptığımızda dosya eklemeye kapalı hale gelir, yazma çizme olmaz. Bunun için önce:
sudo chattr -a /etc/resolv.conf ile bunu iptal eder, ardından
gksudo gedit /etc/resolv.conf ile açar, düzeltir sonra da kapatırsın. Tabi tekrar üzerine yazılmaması için
sudo chattr +a /etc/resolv.conf yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.