Centos Sunucuda Mysql Bağlantıları Sorunu

Başlatan s3cr3t, 11 Kasım 2011 - 16:50:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s3cr3t

Merhaba arkadaşlar,
Yeni bir Centos sunucu aldık. Bir şeyler deneme amacımız vardı. Fakat şunu gördük ki bence uzun süreçte can sıkıcı olacak.
Mysql bağlantıları kullanım esnasında bağlanır, kullanım biter ve kopar. Bu sunucuda bazı ayarlamalar yaptıktan sonra bağlanan mysql ler kopmuyor, 70-80 saat bağlı kalan mysql işlemleri var.  Sabahın 5 inde denedim. Sitelere giren kimse yokken 177 işlem var. 100 tanesi mysql. phpmyadmin den bakıyorum bağlı mysqllere ordada hiçbiri çıkmıyor. My.cnf de bazı düzenlemeler yaptık, ondan sonra böyle oldu.

my.cnf içeriği
#DO NOT MODIFY THE FOLLOWING COMMENTED LINES!
#Created with ELS from www.servermonkeys.com
#els-build=5.0
[mysqld]
local-infile=0
datadir=/var/lib/mysql
skip-locking
skip-innodb
#skip-networking
safe-show-database
query_cache_limit=1M
query_cache_size=32M ## 32MB for every 1GB of RAM
query_cache_type=1
max_user_connections=200
max_connections=500
interactive_timeout=10
wait_timeout=20
connect_timeout=20
thread_cache_size=128
key_buffer=128M ## 128MB for every 1GB of RAM
join_buffer=1M
max_connect_errors=20
max_allowed_packet=16M
table_cache=1024
record_buffer=1M
sort_buffer_size=1M ## 1MB for every 1GB of RAM
read_buffer_size=1M ## 1MB for every 1GB of RAM
read_rnd_buffer_size=1M  ## 1MB for every 1GB of RAM
thread_concurrency=8 ## Number of CPUs x 2
myisam_sort_buffer_size=64M
server-id=1
collation-server=latin1_general_ci

[mysql.server]
user=mysql

[safe_mysqld]
err-log=/var/log/mysqld.log
pid-file=/var/lib/mysql/mysql.pid
open_files_limit=8192

[mysqldump]
quick
max_allowed_packet=16M

[mysql]
no-auto-rehash
#safe-updates

[isamchk]
key_buffer=64M
sort_buffer=64M
read_buffer=16M
write_buffer=16M

[myisamchk]
key_buffer=64M
sort_buffer=64M
read_buffer=16M
write_buffer=16M

[mysqlhotcopy]
interactive-timeout

Ekte de ekran görüntüsü bulunmakta. directadminden alınmış işlem listesi. Bu mysql işlemleri sadece bir kısmı. Bunlardan şuan 70-80 civarı var. 36 saattir bağlı olan işlem var. Sunucu resetlendi 44 saat önce. 40 saattir bağlı olanlar da var. Sanıyorum ki mysql bağlantısı olan işlemler bir daha işlemini sonlandırmıyor. Böyle bağlanan kalıyor.

Nasıl bir şey yapabiliriz? Sanıyorum ki my.cnf içinde değişikliklerden sonra bu sıkıntı çıktı. my.cnf içindeki hangi değer ile bu mysql bağlantılarını sonlandırabiliriz?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

cagriemer

Memory ve swap kullanimi ne alemde? Bir sorun oldugu anlamina gelmez gordugunuz islem sayisi tek basina. Ontanimli my.cnf dosyasina donunce ne gibi bir degisim gozlemliyorsunuz?

s3cr3t

şuan iyi durumda çünkü işlemleri elle kapattım. kapatmazsam zamanla çoğalıyor ve sunucuyu down hale getiriyor. bu my.cnf dosyasını kullanmamın sebebi şu: önceden mysql işlemleri çok fazla işlemci tüketiyor ve sunucuyu zorluyordu. Bu my.cnf ile işlemci kullanımı azaltıp ram kullanımını arttırmayı planladık. Planladığımız şey olduda.  Fakat bu sefer mysql bağlantıları kendilerini sonlandırmamaya başladı.  önceden bu kadar uzun bağlı kalan hiçbir mysql işlemi olmuyordu. mysql işlemlerinin bağlantılarına bir süre sınırı veya zaman aşımı koyabilitmiyiz. şuanki my.cnf dede var timeout ama bilmiyorum. sunucuyu down yapmasa sorunum yok. önceden my.cnf dosyasıın içi boştı.

cagriemer

interactive_timeout=28800
wait_timeout=28800
connect_timeout=5

seklinde dener misiniz?

s3cr3t

Alıntı yapılan: cagriemer - 12 Kasım 2011 - 13:10:42
interactive_timeout=28800
wait_timeout=28800
connect_timeout=5

seklinde dener misiniz?
dediğiniz gibi değiştirdim. biraz test edip durumu tekrar bildiricem

s3cr3t

24 saattir gözlemliyorum. Mysql bağlantıları yine kopmuyor. bu ayarlar ile işlemci kullanımı çok arttı mysql in.
interactive_timeout, wait_timeout, connect_timeout

bu değerler saniye türündemi acaba

cagriemer

Evet bu degerler saniye cinsinden. Ben size connect_timeout disindaki digerlerinin varsayilan degerlerini vermistim daha onceden. connect_timeout'un varsayilan degeri de 10 saniyeymis. Fakat bu bir cozum olmadiysa baska yerlere bakmak gerekecek. Bu arada referans icin su[1] adrese bakabilirsiniz.

[1] http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/server-system-variables.html