[Çözüldü]Avant Window

Başlatan yasars, 11 Aralık 2008 - 15:11:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasars

Değerli arkadaşlar.
Öncelikle herkesin bayramını kutlarım.Değerli arkadaşlar,cairo-dock kullanmaya başlamıştım ama ne varki memnun olmadım.Boyutlandırma bakımından olsun başka sebeplerden dolayı kullanamadım ve avant window yükledim.Çok hoşuma gitti birde aplet ve tema meselesini çözebilsem daha güzel olacak.Sizlerden ricam acaba sistemde kullandığımız uygulamaları nasıl aplet olarak atayabiliriz.Örneğin firefox kısayolunu aplet olarak kullanmak istiyorum.Forumda araştırma yaptım ama aplet adına bir makaleye rastlamadım ayrıca awn ektra aplet adında dosyalar indirdim ama bende olanlarla aynı çıktı.Ayrıca bazı temaları yüklediğimde GTK+ tema aygıtı yüklü değil diyor.Nedir bu tema aygıtı.

Burak

AWN'ye sağ tıklayıp 'Tercihler'i seçiyoruz ya da 'Dock Preferences'. Sol taraftan 'Launchers'i açıyoruz. Sonra sağ taraftaki 'Ekle' ya da 'Add' butonuna tıklayıp istediğimiz uygulamanın komutunu filan giriyoruz. İstediğimiz tüm uygulamaları ekledikten sonra AWN'yi kapatıp açıyoruz.

Mesela Firefox için:

Name: Firefox
Description: Salla gitsin...
Command: firefox %u
Soldaki kutucuğa tıklayıp uygun bir de ikon seçiyoruz Firefox için.

xxx3

Applets benim bildiğim awant içindeki uygulamalardı sen eğer programların kısa yolunu eklemek istiyorsan ubuntunun uygulamalar bölümünden yani panelden istediğini sürükle ve awantın üstüne bırak ben öyle yapıyorum ama tabi özel bir başlatıcıda oluştura bilirsin onuda arkadaşımız anlatmış zaten. Temalar için söyle bir adres veriyim burdan temaları açıp awantın ayar menusunden theme altında ekleye bilirsin
http://wiki.awn-project.org/Themes

bilmiyorum yardımcı olabildim mi  :D

yasars

Çok yardımcı oldunuz arkadaşlar.Çok saolun ben hemen uygulamaya başlayayım.

erginemr

Depolarda bulunan AWN, yanlış hatırlamıyorsam eklentiler bakımından biraz eksikti. Aşağıdaki başlıkta "II. Alternatif 1 - 7. Madde"de verilen bilgileri kullanarak, AWN'yi farklı bir depodan da kurabilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4060.0.html

Ayrıca, aynı başlıkta "IV. Cairo-Dock Kurulumu" bölümünde, (bence AWN'den daha başarılı olan) Cairo-Dock uygulamasının yüklenmesi ve kullanımı ile ilgili birkaç tüyo da anlatılıyor.

agritux

Awn çalışan uygulamaları göstermesin istiyorum. Mümkün mü :)

ironic

Görev yöneticisinden (Awn ayarlarındaki) sadece başlatıcıları göster kutucuğunu işaretle.

agritux

Awn 0.3.2 kullanıyorum. Sanırım bende yok.

ironic

Ben burdan yüklemiştim. Bendeki sürüm 0.3.9

agritux

Teşekkürler.

--------------------

Şimdi baktım da stable son sürüm 0.3.2 zaten. 0.3.2 de de ayar olması gerekmez mi :S Belkide eksik paket kurmuşumdur. Paketleri kurcalayayım en iyisi..

ironic

Yeni eklenmiş bir özellik olabilir. Ben 0.3.2' yi hiç kurmadım

Ayarın bulunduğu konum:

agritux

Bendeki sürümde o sekme yok. Applets'de launcher/taskmanager eklentileri var.
Awn wikide gördüğüme göre, (http://wiki.awn-project.org/Applet_Gallery) iki tane tek uygulama launcher olması gerek.
Standalone Launcher ve simple launcher. Ama o ikisi de bende yok..

---------------------

http://wiki.awn-project.org/Awn_Extras:Installation#Building_From_Source

buradan Standalone Launcher'a erişebilirmişim. Akşama deneyeceğim artık. Extra paketi kaldırıp bu paketi kaynak koddan derleyeceğim.

-----

derledim. Başarılı olmasına rağmen eklentiler awn de görünmüyor...

ironic

Eklenti (Plugins) paketi için de ayrı bir derleme yapman gerekecek galiba. Kaynak paketlerine bakmadım ama tek paketle herşeyin biteceğini sanmıyorum.  :)

agritux

görsellik görsellik diye sistemin canina okudum :)

agritux

awn'nin sadeliği, hafifliği, stabilitesi daha iyi.
Neyse vazgeçtim zaten. Fluxbox kullanacağım :P

@ironic hem wikideki hemde readme deki anlatımı uyguladım olmadı maalesef. 3.2.2 3.2.1 sürüm farkı olabilir.

ironic

0.3.9 u yükle verdiğim depodan.   Bende sorunsuz çalışıyor. Tabii sürekli kullanmıyorum.  :)

kanzakande

Avant Window Navigator'u Tesadüfen 11.10 Gnome Shell üzerine yükledim. Oldukça pratik, kullanışlı ve güzel. Hoşlukları ve sürprizleri cabası.