Steam Yakında Linux’da

Başlatan fortran, 21 Haziran 2010 - 14:33:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Steam Nedir ?

Steam Çok Oyuncu destekli oyunları Online oynamanıza imkan veren bir platformdur.

Counter-Strike gibi dünyaca ünlü oyunlara da destek veren bu platform Windows ve Mac dan sonra resmi açıklamalara göre 2010 yılı içersinde Linux'da da olacak.

Peki Linux üzerinde Windows veya Mac oyunları oynanamıyor nasıl olacak bu iş her platform için aynı oyunu indirmemiz mi gerekecek derseniz bunun cevabı çok basit.

SteamPlay

Steam uygulaması olam Steamplay sayesinde İster  Mac İster Windows İster Linux (Yakında) üzerinde olun aynı oyunda birlikte oynayabiliyorsunuz

Bunun oyun tutkunlarının Linux'a geçişlerini kolaylaştıracağı kaçınılmaz gerçek bir gibi gözüküyor.Haberi bile kullanıcılarda büyük heyecan uyandırdı.

Kim bilir bu uygulama belkide çok platformlu oyunlara geçişin en büyük adımı olacaktır.

pardus-linux.org
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yiğit Ateş

Heyecan verici bir gelişme. Eğer bu gerçekleşirse, Linux'a geçişler artacaktır.

garafatma

Yani anladığım Steam üzerinde satılan oyunlar linux üzerinde oynanabilecek. Doğru mu?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

empax

Oyun meraklıların bahaneleri azalacak :))
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

gokhanyildiz

İşte bu haber ile Steam hesabımın çöpe gitmediğini öğrenmiş bulunuyorum :)

Ozmo

iyi steam daki tüm oyunlar bizimdir :P

nomercy

şu anda steamde satılan oyunların linux versiyonları yok örneğin bu oyunlar nolucak?

BELLEROPHONTES

Alıntı yapılan: empax - 21 Haziran 2010 - 16:10:03
Oyun meraklıların bahaneleri azalacak :))

Bununla beraber türkiyede neredeyse herkes korsan oyun kullanıyor acaba bu linux'ta da windows gibi rahat olacak mı endişesinden yine geçmeyebilirler :D
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

kemikk

Son durum nedir bilen var mı?

muzir

Bu linkte olumsuz bir dönüş yapıldığı belirtiliyor http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Linuxun_Steam_Soylentileri_Cevaplandi-8715.htm, ancak kaynak belirtilmemiş. Diğer baktığım siteler de ise projenin gerçek olduğu yönünde haberler var. Örneğin http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=valve_steam_announcement&num=1
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

kemikk

DoGuKaN

Alıntı yapılan: kemikk - 27 Mart 2011 - 15:36:02
Ne umutlarla beklemiştim:)

Steam'in Linux'a çıkması tek başına pek bir şey ifade etmiyor ki. Mühim olan oyunların Linux'a çıkması.

stef_q

Ben tam olarak anlayamadım. Steam linux desteğini tam olarak verdi diyelim. Daha sonra ben counter strike ı nasıl linuxta oynayacağım ? Her oyunun linux versiyonunun çıkmasınımı bekleyeceğiz?

gokhanyildiz

Hayır. yapacakları program wine tabanlı olacaktır. Nasl playonlinux wine tabanlı çalışıyorsa Steam Linux versiyonu da bu şekilde çalışacaktır. Şuanda Valve şirketinin üretmiş olduğu tüm oyunlar wine ile rahatlıkla kurulabiliyor. Mesela Counter-strike 1.5,1,6, Zero ve Source versiyonlarını ben rahatlıkla oynayabiliyorum. Tam performanslı olmasa da Half-Life 2 Deathmatch oyununu da denedim. Yani herhangi bir problem görülmüyor. Bu oyunları wine üzerinden zaten oynayabildiğiniz için steam'e gerek yok diye düşünüyorum. Tek sıkıntı orjinal sunuculara bağlanamıyorsunuz. Şuanda steam hesabı olmadan giriş yaptığınız oyun sunucularının tamamı kaçak sunuculardır. Bunun içinde anti-hile programı kullanırlar. Orjinal sunucularda böyle birşey mümkün değil çünkü, tespit edildiği anda hesabın bloke edilir ve o sunucuya bağlanamazsın. Zaten wine anti-hile programını çalıştırmıyor.

Her neyse, kısaca özetleyecek olursak eğer, Steam Windows sürümünü indirin ve wine ile çalıştırın, sorunsuz bir şekilde oyununuzu oynayabilirsiniz. Steam Linux versiyonunu beklemenize gerek yok çünkü.

cemoli

steam i kurdum
bide oyun indiriyorum
bakalım nasıl olcak :D
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

agritux

Alıntı yapılan: ramboberk - 27 Mart 2011 - 21:19:01
steam i kurdum
bide oyun indiriyorum
bakalım nasıl olcak :D

nasıl oldu? :D

neneki

@ramboberk gözlemler bizim için çok önemli dost. son durum nedir ? :)

badhero

Yetkililer şimdilik böyle bir proje üzerinde çalışmadıklarını bildirdiler.

XRumer

Mac versiyonu çıktı. Mac için de her gün daha çok oyun üretiliyor. Fakat Steam'dan dolayı değil, Mac'in gün geçtikçe yaygınlaşmasından dolayı. Linux da daha çok pazar payına sahip olduğunda Linux için de oyun üretilecektir ve o zaman Steam'in Linux versiyonu çıkabilir.

superjax

konuyu hortlatayım...steam linux desteği var mı?ubuntuya kurabiliyor muyuz?

XRumer

Alıntı yapılan: superjax - 01 Kasım 2011 - 18:57:18

Linux desteği yok. Ama Wine aracılığıyla Windows sürümünü kurabilirsiniz. Böylece pek çok Windows oyununu çalıştırabilirsiniz.

Bu arada doğrudan Linux'a destek veren, bünyesinde ücretli-ücretsiz pek çok Linux oyunu barındıran Desura, Steam'a bir alternatif olabilir.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: XRumer - 01 Kasım 2011 - 19:27:10
Alıntı yapılan: superjax - 01 Kasım 2011 - 18:57:18

Linux desteği yok. Ama Wine aracılığıyla Windows sürümünü kurabilirsiniz. Böylece pek çok Windows oyununu çalıştırabilirsiniz.

Bu arada doğrudan Linux'a destek veren, bünyesinde ücretli-ücretsiz pek çok Linux oyunu barındıran Desura, Steam'a bir alternatif olabilir.

steam linuxa destek verene kadar 5 yıl geçer en az :D

konuya dönelim, linux sistemde emülatörle steam açsanız bile gene oyun için gerekecek kitaplıklar (direct x vb) gerekecektir ve bütün oyunlar için gerekenleri kurduğunuzda bazı oyunlar bozulacaktır yani yaş iş (eğer düzgün çalışsa hiç değilse counter source gibi valve yapıtlarını indirebilen oynatan cracked steam var (.ru olan bir sitede var)

desura yı videolarda izledim ondada zaten bedava oyunları bedava olarak vermiş ancak içinde paralılar var ve galiba en son gene stabil sürüm yoktu (linux)

steam ın en büyük sıkıntısı şudur; hep para işidir ve mac os x sistemine destek vereli oldu baya ancak halen çok az oyunun mac versiyonu var

Bilginize :)
www.tckemal.ist

yakusha

başlık kilitlense yeridir... steam yerine desura çıktı, her gün bir iki yeni oyun listeme düşüyor...

ah param olsa :( bir de ekran kartım, şimdi ben ne oyun tanıtımları yazardım ah.
Artık bu forumu kullanmıyor.