[Çözüldü] HP Thin Client üzerinde paket kurulum sorunu

Başlatan erhancoult, 21 Ekim 2011 - 10:53:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhancoult

Merhabalar;
Elimde Hp marka bir thin client var.Debian üzerinden çalışıyor.Bi klavye sorunum var ve bunun i.in deb uzantılı bir paket yüklemem gerekiyor.Ylnız debian da bunu flash dik üzerinden nasıl yaparım bilmiyorum.Yani paketi flash diske attım.Dosya adı xxx.deb bu dosyayı flash diskten kurmam için komut satırında hangi kodları kullanmalıym .Şimdiden tşkler.

cagriemer

sudo dpkg -i /paketin/bulundugu/dizin/paketadi.deb

erhancoult

sudo dpkg -i /aaa/xxx.deb   

Paket flash disk içinde aaa klasörü altında ve adı xxx.deb örnek olması amacıyla yazdım.Bu şekilde denediğimde no direction hatası alıyorum.Bir kaç kezde permission denied hatası aldım.Hp destek birimi bana verdiği kodlarda şu şekilde olması gerektiğini sölemişti.

fsunlock
dpkg -i *.deb
fslock

Tam olarak bu şekilde ayrıca acaba flash diskimi tanıtmam gerek? fdisk -1 yaptığım zaman sdb1 olarak flash diski görüyorum bunun dışında yapmam gereken bişey var mı ?

cagriemer

ls /media
komutunun ciktisini buraya kopyalar misiniz?

decent

Alternatif olarak şu yöntemi kullanabilirsiniz:

Alıntı yapılan: decent - 18 Ekim 2011 - 22:23:12
Uçbirimde sudo dpkg -i yazdıktan sonra (-i parametresinden sonra bir boşluk bırakın) deb paketini sürükleyip bırakırsak

O kendi yolunu bulur:

erhancoult

Komutu çalıştırdığım zaman dpkg: unable to access dpkg status area: Read only file system mesajı geliyor.Ayrıca  ls media yaptığımda herhangi bi şey gelmiyor.

cagriemer

@decent'in onerisini uygulamadan terminalde asagidaki komutu vermeniz gerekiyormus. HP saniyorum boyle bir sey eklemis.

fsunlock

@decent'in onerdigi yontemle yuklemeyi deneyin. ardindan,

fslock

media'nin basinda / isareti koydugunuza emin misiniz?

erhancoult

Alıntı yapılan: decent - 21 Ekim 2011 - 11:55:01
Alternatif olarak şu yöntemi kullanabilirsiniz:

Alıntı yapılan: decent - 18 Ekim 2011 - 22:23:12
Uçbirimde sudo dpkg -i yazdıktan sonra (-i parametresinden sonra bir boşluk bırakın) deb paketini sürükleyip bırakırsak

O kendi yolunu bulur:

Grafik ekranı yok malesef direk xterminal üzerinden kurmamız gerekiyor.

decent

Şu iki çıktıyı da geçebilir misin ?

ls  /media/ -a

mount

erhancoult

Alıntı yapılan: decent - 21 Ekim 2011 - 12:11:27
Şu iki çıktıyı da geçebilir misin ?

ls  /media/ -a

mount

bu kodları denedim ve bazı işlemler yapıldı.
rw no exec mod=777 vs bu şekilde ve bune benzer komutlar dizildi.Bu writable yazılabilir anlamına mı geliyor.Şimdi paketi tekrar mı kurmam  lazım ?
Yada benden çıktıyı mı istiyorsunuz ?

decent

Bahsedilen deb paketini kolay ulaşılabilir bir konuma kopyalayın ve kuruluma oradan devam edelim lütfen.
Yoksa bu konu deb kaeti kurulumu için değil, flash belleğe ulaşabilmek için uğraşmakla uzayıp gidecek.

erhancoult

aslında sorun orda başlıyor.Bu bir thin client ve içine dosya atabilicem bir partition yok.Kendi romu var sadece oraya atabilirmiyim onuda bilmiyorum.O yüzden flash disk üzerinden kurulum yapmaya çalışıyorum.

cagriemer

ls /media

komutunu kopyalayip, terminale yapistirdiktan sonra, ekrana basilan ciktiyi buraya kopyalayin lutfen.

erhancoult

Alıntı yapılan: cagriemer - 21 Ekim 2011 - 13:51:15
ls /media

komutunu kopyalayip, terminale yapistirdiktan sonra, ekrana basilan ciktiyi buraya kopyalayin lutfen.

Çıktı aynen şöyle kingstondatatravelter_sdb1 flash diski görüyor.
Bide ek olarak komut yazdığım satırdaki yol otomatik olarak şöyle geliyor
root@9c8ccd9xx/writable/home/user: Bu kısmdan sonra kodları yazmaya başlıyorum.Acaba yol olarak burda home klasörünü mü görüyor.O yuzden mi kurulmuyor.Çunki dpkg ile kuurlu myapmaya çalıştıgım zaman cannot access archive:NO surch of file and directory mesajı alıyorum.

cagriemer

diskinizin adini o yuzden ogrenmeye calisiyoruz zaten. eger bu ciktiyi ilk sordugumuzda vermis olsaydiniz bu kadar ugrasmaya gerek kalmayacakti. su sekilde kuruyorsunuz;

fsunlock
dpkg -i /media/kingstondatatraveler/aaa/paket.deb
fslock

kingstondatatraveler yazdigim yere sizin onceki ciktida nasil gozukuyorsa aynen oyle yazmaniz gerekiyor.

erhancoult

Alıntı yapılan: cagriemer - 21 Ekim 2011 - 14:12:54
diskinizin adini o yuzden ogrenmeye calisiyoruz zaten. eger bu ciktiyi ilk sordugumuzda vermis olsaydiniz bu kadar ugrasmaya gerek kalmayacakti. su sekilde kuruyorsunuz;

fsunlock
dpkg -i /media/kingstondatatraveler/aaa/paket.deb
fslock

kingstondatatraveler yazdigim yere sizin onceki ciktida nasil gozukuyorsa aynen oyle yazmaniz gerekiyor.

Aynen belirtiğiniz gibi ls /media çıktısında gözkütüğü gibi verdiğiniz koduda baz  alarak aynen yazdım.Şy şekilde
dpkg -i /media/KingstonDataTraveler_sdb1/hptc-rdesktop-mgr_0.6.39_i386_armel.deb yazarak enter dedim. Dpkg error processing ve satır sonunda (--install)
Ama yine No surch of file or Directory mesajı aldım.Pakeri folderdan çıkarıp flasha direk atrak kurulum yapmaya çalıştım.Nden böle bi hata verir ?

cagriemer

Anlasilan o ki kopyala yapistir yapamiyorsunuz. Ekran goruntusu koyma sansiniz var mi?

ls -al /media/KingstonDataTraveler_sdb1

erhancoult

Birazdan ekran görüntüsünü atıcam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2011 - 15:22:45

Ekran görüntüsü şekildeki gibidir

Umarım bir sonuç çıkar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2011 - 15:24:29

Umarım yardımcı olur :)

heartsmagic

Paketin ismini yanlış yazıyorsun, rdektop demişsin en son. Şu şekilde dene:

dpkg -i /media/KingstonDataTraveler_sdb1/hptc*

Ya da isim tamamlama için TAB kullanabilirsin paket isminin ilk harfini yazdıktan sonra. Gerçi ilk harfe bile gerek kalmaz tamamlama için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erhancoult

Evet Dediğiniz gibi yapınca çalıştı.Linux konusnda acemi olunca böle sıkıntılar zaman zaman yaşıyoruz.Destek ve cevaplarınız için çok teşekkürler zaman ayırdınız emek verdiniz.Çok çok Teşekkürler.

heartsmagic

Rica ederiz @erhancoult.
Konuyu etiketleyip kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.