Atheros AR9285 ubuntu 11.10 problemi

Başlatan furina, 14 Ekim 2011 - 13:28:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furina

Merhaba,

Bu forumdaki ve diger forumlardaki yontemlerin hepsini denedim ancak bir türlü wireless etherneti tanıtamadım. bilgisayarım Toshiba R830-10f lspci çıktısı aşağıdadır.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82579V Gigabit Network Connection (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev b4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 5 (rev b4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b4)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev b4)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
01:00.0 System peripheral: Ricoh Co Ltd Device e823 (rev 04)
04:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
05:00.0 USB Controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

aslında genel olarak bluetooth dahil bütün donanımlar tamam ama sadece wireless kısmında sorun var onuda düzeltebilirsem tam olacak yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Diğer çıktıları da görebilir miyiz?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

Ayrıca bizim forumdaki hangi başlıkları denedin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furina

Merhaba diğer çıktılara gerek kalmadı çünkü olayı çözdüm. Neden ise şuymuş, bilgisayarı yeni aldım ve ubuntu 11.10 çıkana kadar üzerindeki işletim sistemi ile kullandım daha sonra ubuntu çıkınca hemen formatladım ve kurdum ancak formatlama işlemini yapmadan önce wireless'ı aktif hale getirip o şekilde kurmam  gerekiyormuş çünkü daha sonra bu işlemi yapmak için tekrar önceki işletim sistemini kurmak ve gerekli sürücüleri tekrar yüklemek zorunda kaldım ama bu sefer wireless'ı aktif halde bırakıp tekrar ubuntu kurdum ve şimdi çalışıyor.

Ancak bu sefer wireless'ı disable edemiyorum hep açık kalıyor haliyle pil daha çabuk bitiyor bunun haricinde sorunsuz çalışıyor gibi. Bunun içinde üzerindeki kısayol tuşlarını aktifleştirmem gerek diye düşünüyorum ama onunla ilgili bir çözüm bulamadım. bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim. Bu pil olayı böyle hızla tükenmeye devam ederse mecburen önceki işletim sistemine dönmek zorunda kalacağım gibi duruyor. (Bunuda hiç istemiyorum ama ne yaparsınız hayat şartları.)

hangi başlıklar sorusuna gelince yukarıdaki arama satırına atheros yazınca gelen başlıkların neredeyse tamamına baktım sayılır. yabancı forumlarada yazdım oradan da bir cevap gelmedi. oturup kendim kurcaladım :) linuxu bu yüzden seviyorum insanı araştırmaya itiyor ancak oradaki tek sorun zaman çünkü burası bir şirket ve genelde o kadar zaman olmuyor. :D

ilginize teşekkürler.

heartsmagic

Şuranın sonrasında:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10649091&postcount=6
senin sorununa benzer sorundan bahsedilmiş aslında. Kablosuz için harici bir düğme yok değil mi senin makinede?

furina

sanıyorum ubuntu atheros AR9285 çipini tam kontrol edemiyor çünkü Fn+F8 tuşlarına basınca wireless ışığı sönmüyor. Dolayısıyla wireless sürekli çalışıyor. ubuntuda bunu bir şekilde çözmem lazım. Harici bir kontrol düğmesi yok wireless için.

heartsmagic

O başlıkta da herkes sürekli açık kalması üzerinde durmuş, senin isteğinin tam tersi yani :)

furina

Dediğim gibi burası bir şirket ve kurumsal ağda wireless olmadığı için normalde açık kalmasına gerek yok. Zaten istemeyerekte olsa önceki işletim sistemine geri dönmek zorunda kaldım çünkü hem çok ısınıyordu hemde pili çok hızlı bitiyordu. :(

heartsmagic

Anlıyorum. Yeni bir kuruluma gidildiği için konumuzu kapatalım.