ATI Readon X1650 Series

Başlatan den1905, 16 Eylül 2011 - 22:55:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

den1905

merhabalar

forumda bu model kart için birçok başlık gördüm fakat istediğim sonucu elde edemedim büyük ihtimalle beceremedim. ekran çözünürlüğünü ayarlayamıyorum 1024 den fazla çıkmıyor. birde ati yerine mesa sürücülerini yükle adı adltında bir başlık vardı ve o adımları uyguladım. bu kart için driver konusunda yarcımcı olursanız sevinirim.

if

@den1905, X serisi kartlar için ATI desteği kesti. Bu yüzden mesa sürücüler, ki öntanımlı olarak Ubuntu ile gelir, kullanılır. Hangi işlemleri yaptınız?

glxinfo | grep render
çktısına bakalım.

den1905

aldığım çıktı budur

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on ATI RV530
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_draw_elements_base_vertex,

zeitgeist

Doğru sürücüleri kullanıyorsun. Xorg dosyana çözünürlük eklemesi yapabilirsin. Forumda çözünürlük ekleme olarak aratırsan örneklerini göreceksin. Üstesinden gelemezsen buraya son durumu aktarırsın.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

den1905

bu durumda ekran kartı driver olarak daha üstüne çıkamıyoruz doğrumudur?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Eylül 2011 - 00:46:21

xorg.conf dosyası olması gerektıgı yerde yoktu ve sudo touch /etc/X11/xorg.conf kodla olusturdu fakat dosyanın içi boş hangilerini yazmam gerekicek. iş yerindeki makine içinde böyle bişeyler yapmıştım sistem açılmıyor orada şimdi evdeki bilgisayarımdada aynı şey olmasa doğru kodları nasıl bulabılırım.

zeitgeist

Dediğim gibi forumda çözünürlük eklemeyle ilgili örnekler var ama bulamadıysan bir örnek vereyim:

Alıntı YapSection "Device"
        Identifier      "Configured Video Device"
        Driver          "mesa"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   SubSection "Display"
       Depth   24
       Modes   "1280x800" "1024x768" "800x600"
   EndSubSection
EndSection

Modes satırında istediğin çözünürlük değerlerini girebilirsin. Ayrıca, hem senin deneme yaptığın makinede hem de bahsettiğin diğer makinede yaptığın değişikliklerde sorun yaşadığın vakit xorg dosyasını silmen ve sistemi yeniden başlatman yeterli olur. Sistem eski haliyle açılır.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

den1905

verdiğin kodu aynı olarak yazdım fakat ubuntuya giriş yapamıyorum sistem açılmıyor. windowsa giriyorum yanlız. xorg.conf dosyasını nasıl sılebılırım wındıws uzerınden?

heartsmagic

Windows üzerinden silmeye gerek yok, açılmayan dediğin yerde ctrl+alt+f1 yap, kullanıcı adınla giriş yap:
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf ile sil dosyayı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.