swap alanı hakkında.

Başlatan prot, 07 Temmuz 2009 - 13:49:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prot

4 gb ram ım var acaba ne kadar takas alanı önerirsiniz ?

saygılar.

(ubuntu 64bit kuracağım)

localhost

1 GB swap alani icin yeterli. Herkesten farkli bir öneri gelebilir. Ben 1GB yer ayiriyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

prot

yanlız forum inanılmaz... her soruma ortalama 3-4 dk içinde cevap geliyor. çok teşekkürler kirmizi.

canosayan

eğer yoğun işlemler sırasında askıya alacaksanız 1 den daha fazla ayrımanız faydalı olur.
eğer yer sıkıntını yoksa ram kadar yda yüzde 75 iyi bir fikir.
eğer askıya alma yada uyku modu kullanmıyorsanız 1 oldukça iyi bir rakam.
Chmod bizim işimiz.

agritux

Ben 2 gb ayırırım her zaman

heartsmagic

Bellek miktarım 2GB. Kullandığım takas alanı boyutu 450 MB. Askıya alma gibi işlemleri kullanmıyorum. Şu ana kadar bırakın takas alanının dolup taştığını, kullanıma geçtiğini bile zor gördüm. Fakat hemen belirtmeliyim ki, sistemde render gibi ağır işlemler yapmıyorum, klasik bir son kullanıcıyım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

2 GB ram üzerinde Linux üzerinde swap alanı gerekliliğini hiç görmedim.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

berkan402

bende 4 gb kullanıyorum..1024 mb yaptım swap area yı

Mohican

Arkadaşlar bu swap alanını acaba asıl bölümün önünemi ayrıcaz yoksa arkasınamı ayırsak daha iyi olur ? Yani ben hep önce swapı ayırıp sonra asıl yeri ayırıyordum, forumda biyerde önce asıl yeri ayırmak gerektiğini gördüm şimdi bulamıyorum orayı, performans da bi fark yaparmı acaba, diske erişim hızı açısından bi düzensizlik meydana gelsin istemiyorum, özellikle diskim yavaş çalışıyor biraz sanki, birde AHCI modda kullanıyorum ama nedense IDE moddan windows da da Ubuntu da da daha yavaş çalışıyor, birde diskin NCQ desteği olduğunu nasıl öğrenebilirim ubuntudan eğer yoksa AHCI yı kapatıcam yavaşlıyor çünkü. Swap olayı da mesela dev/sda3 swap ise dev/sda4 ext4 şeklinde yapıyodum, forumda biyerde aynı örnekten yola çıkarak dev/sda3 ext4 ise dev/sda4 swap olması daha performanslı olurmuş doğrumu bu onu merak ettim çünkü şuan disk bölümleme arayüzünde bekliyorum ubuntu 10.10 64bit live usb modda. İlgilenecek akadaşlara teşekkürler...
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

aurora

Benim ram miktarı 4 gb, swap alanı 7gb civarı :) disk büyük geldi verdim swapa :D

Mohican

Alıntı yapılan: aurora - 02 Eylül 2011 - 00:56:20
Benim ram miktarı 4 gb, swap alanı 7gb civarı :) disk büyük geldi verdim swapa :D

Keşke benimde disk büyük olsa ne çekiyom küçük diskten  :-\  Hesap makinesini açıyom o alan senin bu alan benim byte byte hesaplıyom nabim   ;D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Eylül 2011 - 01:26:18

Alıntı yapılan: Mohican - 02 Eylül 2011 - 00:53:13
              Arkadaşlar bu swap alanını acaba asıl bölümün önünemi ayrıcaz yoksa arkasınamı ayırsak daha iyi olur ? Yani ben hep önce swapı ayırıp sonra asıl yeri ayırıyordum, forumda biyerde önce asıl yeri ayırmak gerektiğini gördüm şimdi bulamıyorum orayı, performans da bi fark yaparmı acaba, diske erişim hızı açısından bi düzensizlik meydana gelsin istemiyorum, özellikle diskim yavaş çalışıyor biraz sanki, birde AHCI modda kullanıyorum ama nedense IDE moddan windows da da Ubuntu da da daha yavaş çalışıyor, birde diskin NCQ desteği olduğunu nasıl öğrenebilirim ubuntudan eğer yoksa AHCI yı kapatıcam yavaşlıyor çünkü. Swap olayı da mesela dev/sda3 swap ise dev/sda4 ext4 şeklinde yapıyodum, forumda biyerde aynı örnekten yola çıkarak dev/sda3 ext4 ise dev/sda4 swap olması daha performanslı olurmuş doğrumu bu onu merak ettim çünkü şuan disk bölümleme arayüzünde bekliyorum ubuntu 10.10 64bit live usb modda. İlgilenecek akadaşlara teşekkürler...

Arkadaşlar yardım eden yokmu ?
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

heartsmagic

@Mohican, yazan varsa yardım eden vardır, yazan yoksa yardım eden yoktur.

Takas alanının nerede olacağı çok önemli değil, ister sonuna koy ister başına.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.