Komut satırı programı paylaşımı

Başlatan ferat_tes, 20 Ağustos 2011 - 18:43:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferat_tes

Arkadaşlar herkese öncelikle paylaşımları için teşekkür etmek istiyorum :)

"Yazılım Sunumları" başlıklarını inceledikçe işime yarayan birçok program buluyorum... Fakat dikkatimi çeken bir şey oldu: Komut satırından çalışan programlar hakkında az başlık var. Oysa Linux altında çalışan birçok programın henüz GUI tarafı yazılmadığından, daha çok komut satırı tabanlı program tanıtılabileceğini düşünüyorum. Komut satırı programları pek son kullanıcın ilgisi çekmiyor, ben de farkındayım. Bu sebeple pek çok kişide başlık açmıyor (bazen açma gereği bile duymuyor). Burada bir alt kategori yapılsa veya özel bir başlık altında herkes bildiği komut satırı tabanlı programları paylaşsa daha iyi olmaz mı?

eribol

Program Grafiksel değilse bile yine programdır. Bana göre yapılması gereken bilinen bu tür programları yine aynı başlıkta paylaşmaktır.

canosayan

bir youtube-dl vardı. youtube videolarını çok kolay indirirdi. kullanımı zaten youtube-dl bağlantı şeklindeydi. hala verimli çalışıyor mu emin değilim. ama ilki benden olsun.
Chmod bizim işimiz.

serkanburda

Benim konsoldan kullandığım birkaç uygulama var(dı) sadece. İlk olarak moc player kullanmıştım ki çok da memnun kalmıştım. Onu tavsiye edebilirim. İkincisi rtorrent ki düzgün ayarlama yapılırsa çok verimli çalışan ama çok az kaynak tüketen bir program. Son olarak grabc var ki tek bir işe yarıyor ama kullanan için mükemmel: Renk kodunu öğrenmek istediğiniz yere tıklıyorsunuz ve terminalde kodu veriyor. Benim çok işime yaramıştı, halen de kullanırım.

ferat_tes

Ben bir kaç ufak program paylaşayım:

testdisk + photorec = birçok farklı hafıza çeşidinden veri kurtarma programı

touch = bir dosya veya dosya grubunun erişim, değiştirme ve hyaratılma gibi verilerini değiştirebilirsiniz. :)

exiv2 = resim dosyalarından tüm metadataları silebilirsiniz.

eribol

Ben de yazayım o halde;
1- Mencoder: Mplayer'ın yan ürünü ve bir dünya işe yarıyor. Video kesme, birleştirme, alt yazı gömme, format değiştirme bunun en basit işlerinden.
2- ffmpeg: Mencoder ile aynı işi(belki daha fazlasını) yapıyor, daha fazla kullanıcı kitlesine sahip.
3- import: Ekran görüntüsü alıyor.
4- links: Grafik ekranın olmadığı zamanlarda web tarayıcısı olarak kullanılabilir.
5- Image Magick: Bir çok komutu var ve bu komutlar sayesinde resimler üzerinde tahmin edilenden daha fazla işlem yapılabilir.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ersinkandemir

Alıntı yapılan: sersang - 21 Ağustos 2011 - 00:26:18
Benim konsoldan kullandığım birkaç uygulama var(dı) sadece. İlk olarak moc player kullanmıştım ki çok da memnun kalmıştım. Onu tavsiye edebilirim. İkincisi rtorrent ki düzgün ayarlama yapılırsa çok verimli çalışan ama çok az kaynak tüketen bir program. Son olarak grabc var ki tek bir işe yarıyor ama kullanan için mükemmel: Renk kodunu öğrenmek istediğiniz yere tıklıyorsunuz ve terminalde kodu veriyor. Benim çok işime yaramıştı, halen de kullanırım.

Grabc mükemmelmiş yahu. :) O kadar ihtiyacım oluyordu ki. :)
Teşekkürler.
Where there's a shell, there's a way.

canosayan

grabc epey iyiymiş. gerçi ben gedit colopicker eklentisinide bir o kadar seviyorum.

bence bunları wikiye taşımak gerekir.
Chmod bizim işimiz.

ferat_tes

Burada birçok komut satırı bazında çalışan program mevcut: http://cli-apps.org/

Bu arada dikkatimi birşey çekti: Bazılarının terminalleri renkli çıktı veriyor, örnek : http://cli-apps.org/CONTENT/content-pre1/63642-1.png Ben hiçbir programdan terminalde henüz renkli bir çıktı alamadım. Renkli çıktılar göze hem daha hoş geliyor, hemde sayfalarca uzun çıktılarda kolaylık sağlıyor. Bu özelliği gnome-terminal için nasıl efektif hale getirebiliriz?

bytan

Alıntı yapılan: ferat_tes - 29 Ağustos 2011 - 20:37:13
Bu özelliği gnome-terminal için nasıl efektif hale getirebiliriz?

Efektif derken ne demek istediğini anlayamadım. Türkçe yazarsan daha rahat anlaşabiliriz.

Alıntı Yap
efektif    Fr. effectif
a. ekon. 1. Bankacılıkta nakit para. 2. Banknot ve metal para. 3. Merkez Bankası tarafından alım satımı yapılan ve Türk lirası olarak kurları belirlenen yabancı ülke parası.

efektif   
bk. nakit

Uçbirimi renklendirmek için örneklere bakabilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3338.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST