[Çözüldü] mount edilen disk isimlerini değiştirmek

Başlatan ubunman, 18 Ağustos 2008 - 15:04:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubunman

Merhaba,

Ubuntu hardy kullanıyorum. Mount edilen disk kısımlarının masaüstündeki simgeleri altında yer alan isimleri nasıl değiştirebilirim? PARDUS_ROOT, 15,282538GB Ortam v.s şeklinde disk kısımlarının isimleri masaüstündeki simgelerde yer alıyor. Bu isimler fstab dosyasında yok. Bu isimleri nereden getiriyor? 

Aşağıda görüldüğü üzere mount edilen disk kısımlarında
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# UUID=2f77ef93-b311-49ac-9d84-46e01a65d2b1
/dev/sda8 /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# UUID=2C786AF2786ABA6A
/dev/sda2 /media/sda2     ntfs-3g    defaults,umask=007,gid=46,locale=tr_TR.UTF-
8 0       1
# UUID=4884-AB3D
/dev/sda5 /media/sda5     ntfs-3g    defaults,umask=007,gid=46,locale=tr_TR.UTF-
8        0       2
# UUID=c7233a3b-351d-458c-b626-f700fbf2b4c0
/dev/sda7 /media/sda7     ext3    defaults        0       2

heartsmagic

Aslında istediğin dizini /media altında oluşturup elle fstab girişi yapabilirsin de, ben sana forumdaki disk bölümü isimleri değiştirme başlığını araştırmanı öneriyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubunman

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ağustos 2008 - 15:14:07
Aslında istediğin dizini /media altında oluşturup elle fstab girişi yapabilirsin de, ben sana forumdaki disk bölümü isimleri değiştirme başlığını araştırmanı öneriyorum.

Merhaba,

Anlamadığım nokta /media altında sda2 sda5 şeklinde dizinler var ve fstab'da da bunlara mount edilmiş durumda. Bu durumda masaüstündeki disk simgesinde sda2 sda5 şeklinde çıkması lazım değil mi? Halbuki ikisinin direk boyutunu (15,2339GB Ortam 13,93GB Ortam) diğerinin ise PARDUS_ROOT şeklinde. Dediğim gibi bunlarla ilgili herhangi bir girdi olmamasına rağmen bu isimleri nereden getiriyor anlamadım.

Forumda disk bölümü isimleri değiştirme başlığını bulamadım.

Teşekkürler.

erginemr

Merhaba,

Eskiden (Gutsy ve öncesinde) dediğiniz gibiydi, ancak Hardy ile işler değişti. Bu arada, ilgili başlık şu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1021.0