Ubuntu kurulu HDD'yi ikiye bölme?

Başlatan kaansef, 17 Ağustos 2011 - 11:25:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar 1 hafta önce windows kurulu bilgisayarımın üzerine Ubuntu 11.04 kurdum fakat sorunların ardı arkası kesilmedi ve hiçbirisi şuan düzelmedi.Bende Ubuntunun yanına Windows kurmak istiyorum fakat ben bir daha Windows kullanmamayı düşünüyordum bu yüzdende tüm harddiski EXT4 yaparak üzerine Ubuntu kurdum.GParted ile biçimlemek için harddiski sistemden ayırmak gerekiyormuş fakat harddiskin üzerine Ubuntu kurulu olduğu için ayrılmıyor.Şimdi ben ne yapacağım?
# 28065

decent

Sabit diski ayrımak için (unmount) Sistemi CD ile başlatabilirsin.

kaansef

Aklıma gelmedi değil fakat sisteme bir zarar verirmi?Çünkü üzerinde işletim sistemi kurulu.
# 28065

kulkke

Disk bölümlendirme ile alakalı bir yol değil ancak yazdıklarınızın diğer içeriği uyarınca; windows kurmak yerine ubuntu'nun yanına başka bir linux dağıtımı kurabilirsiniz, ubuntu tabanlı yahut ubuntu tabanlı olmayanın. Windows kurmaktan daha iyi bir çözüm gibi 11.04 sorun çıkartması durumuna.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 17 Ağustos 2011 - 12:36:04
Aklıma gelmedi değil fakat sisteme bir zarar verirmi?Çünkü üzerinde işletim sistemi kurulu.

Teoride vermez, ancak pratik bilinmez. Yapacağın şey Canlı CD ile sistemi açıp, Ubuntu bölümünü bağlamadan Gparted ile bölümün boyutunu küçülteceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.