[Çözüldü] Kullandığım kerneli kaldırdım !!!

Başlatan neneki, 08 Ağustos 2011 - 02:09:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neneki

Arkadaşlar ubuntu 10.10 da gnome3'ü deniyordum. forumdaki ubucleaner ile bir temizlik yapim dedim :) işler biraz ters gitti. elimde iki tane kernel vardı. bildiğim kadarıyla ubucleaner betiği kullandığım kerneli kaldırmıyordu. ama bir baktım kullandığımıda kaldırmış. şimdi 10.10 live cd ile foruma giriş yaptım. live cd üzerinden kernel yükleyip sistemimi kurtarabilir miyim acaba ?

heartsmagic

İlginç olmuş cidden. Açıkçası bu sorunu çözebilirsek ilk defa tecrübe etmiş olacağım. Ubuntu kurulu bölüm diyelim ki sda1. Eğer bilmiyorsan nereye kurulu olduğunu:
sudo fdisk -l ile öğren. Ben sda1 üzerinden gideceğim. Fakat elindeki CD ile kurulu sistemin mimarisi tutmuyorsa sıkıntı yaşarsın. 32bit/64bit farkı gibi.
Adım adım şunları uygula.

sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda1 /media/ubuntu
sudo mount --bind /dev /media/ubuntu/dev
sudo mount --bind /dev/pts  /media/ubuntu/dev/pts
sudo mount --bind /proc /media/ubuntu/proc
sudo mount --bind /sys  /media/ubuntu/sys
sudo cp /etc/resolv.conf /media/ubuntu/etc
sudo chroot /media/ubuntu
apt-get install linux-image-generic

Çekirdeği kurması lazım. Hata falan görmediysen şansını deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

neneki

Dost ilk defa tecrübe ettin ve ettik demek daha doğru galiba , verdiğin komutlar nokta atışı olmuş. hiçbir sorun yaşamadan kernelimi paşalar gibi yükledim. birde mount --bind komutu tam olarak ne demek? oluşturulan klasöre bağlama yapıyorda hangi özelliği aktif hale getirerek yapıyor? bu kısmı sadece merakımdan :)

heartsmagic

Paşalar gibi kullan o zaman, öğrenmiş olduk beraberce sorun çıkmayacağını :)
--bind ile bir yere bağlı olan dosya sisteminin bir bölümünü başka bir yere daha bağlıyoruz. Bunu yapmayınca kesinlikle sorun çıkar diyemiyorum, ancak mesele çekirdek kurulumu falan olunca yapmak daha uygun göründü bana.

Bir etiket ardından konuyu kapatalım. Etiket demişken, çözülen başlıklarını kendin de etiketleyebilirsin :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.