Hangi masaüstünü kullanmalıyım ?

Başlatan ferat_tes, 04 Ağustos 2011 - 21:11:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferat_tes

Gnome 3. sürümü ile tamamen değişti diyebiliriz. Ben yıllardır Gnome'u, gnome-panelsiz kullanıyorum. Gnome 3'ü denemek için kurdum. Fakat ilerde ona geçme durumun olunca ne yapacağımı bilemiyorum. Yani gnome 3 gnome-panelsiz çalışamayacak durumda olur herhalde. Ben gnome-panel yerine AWN yi kullanıyorum. Gnome panel bana fazlalık geliyor. Ne yapacağımı şaşırdım diyebilirim :) . Diğer masaüstlerine geçeyim diyorum ama tecrübelerim sonucu gördüm ki diğer masaüstlerine destek çok az, her zaman problemlerle karşılaşıyorum. Özellikle gnome-panelin sistem tepisinde olan programcıklar çok kullanışlı onlar gnome dışında ya çok sorunlu yada hiç çalışmıyor.

decent

Sizin gibi düşünenler için klasik oturum önerilir:

Ya da Unity sol paneli gizleyip Avant Pencere Gezgini ni kullanmaya devam edebilirsiniz.

ferat_tes

Gnome 3 için klasik oturum mevcut olacakmı ? Yoksa arkaplanda Gnome 2 mi açılacak ?

decent

Ben 11.04 sürümü varsayılanları üzerinden konuşmuştum ki klasik oturum mevcut.
Sonraki sürümler hakkında konuşmak için -en azından beta gelmeden-  erken sayılır.

ferat_tes

11.04 ün alphasına baktım. Sadece gnome 3 ün panelinin olduğu unity var. Yani eski gnome-panel değilde gnome3 ün paneli gelmiş. Başka bir seçenek sunulmuyor. Bu saatten sonra sunulsa da gnome3 ün paneli gelmek zorunda. Zaten internetteki yorumlara da bakıyorum gnome 3 ün böyle olmasından çoğu kişi şikayetçi. Bende gerçekten ne yapacağımı şaşırdım açıkçası.

Birde bir şey daha sormak istiyorum: Gnome 3 hızlandırılmış grafik sürücüleri tanınmayan bilgisyarda çalışmayacakmı ? yoksa sadece efektsiz mi çalışıcak ? İnternette araştırdım fakat gnome3 ün hep eski haberleri çıktı karşıma. Güncel kesin bir bilgiye ulaşamadım bu konu hakkında.

Kadir Can

GNOME 3, ekran kartı sürücüleri tanınmayan bilgisayarlarda çalışabiliyor.
Benim X serisi ekran kartımın sürücü desteği yok, efektleri kullanamıyordum ama Fedora 15 ile GNOME 3 çalışıyordu.