ubuntu live cd boot sorunu

Başlatan cnt arren, 07 Nisan 2010 - 11:21:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cnt arren

daha önce üzerinde 9.04 yüklü olan arkadaşımın kullandığı bilgisayar, bir format esnasında aklınıza gelebilecek herhangi bir ubuntu live (sürümleri fark etmiyor) cd sini boot etmemeye başladı.
kurulum seçenekler ekranına kadar gelmekte, ancak ubuntu kur, veya kurmadan dene gibi seçenekleri tıkladığınızda bir süre live cd yi açmak için hazırlandıktan sonra donuyor.
sorun ne olabilir?

not: elimde bulunan cd lerin yazma hızlarını ve cdrom da bir hata olup olmadığını kontrol ettim.
(önceden araştırdığım forumlarda sürekli bu öneriler getirilip konunun kapatılmış olduğunu gördüğüm  için bu notu iliştirme gereği duydum.)

eribol

Memtest seçeneğini dener misiniz? Sorun garip.

bytan

Kernel parametrelerine apic=off noapic nolapic ekleyerek açmayı deneyebileceğin gibi, ctrl+alt+f1..f2 ile geçeceğin kısımlarda vereceği hatayı yakalamaya da çalışabilirsin. Ayrıca usb üzerine bağlı cihazlarını çıkartmanda ilerlemene yardımcı olabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Ozmo

aynı sorun bende olmuştu cdyi 16x hızında çekince düzeldi

cnt arren

bellek testinde herhangi bir problem yok, kurulum esnasında ise herhangi bir usb cihaz pc ye bağlı değil... bununla birlikte kernel parametlerine apic=off noapic.. gibi seçenekler eklememi istemişsiniz. açıkcası bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum, eğer istediğiniz şey kurulum seçenekleri f6 bölümündekiler ise onlar zaten ilk açılışta seçili olarak geliyor...

live masaüstüne geçerken ctrl+alt+f1 yaptığımda ise aşağıda bir bölümünü yazacağım hatayı aldım. (bir kaç bağlantı sorunu nedeniyle görsel ekleyemiyorum, çıkan hataların bir bölümünü elle buraya yazacağım. eğer yeterli gelmezse akşam mesajı editleyerek görsel ekleyebilirim.)

Sb_bread failed reading block 0*a85e5
unable to read cache block
unable to read inode
64udevd-event [2906] exec of program '/sbin/modprobe' failed
udevd-event [2908]: exec of program '/lib/udev/ path_id/' failed
udevd-event [2910]: exec program [154.609048] psmouse serio1: ID: 10 00

:görsel eklendi

heartsmagic

noacpi gibi parametreler ekli mi geliyor yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cnt arren

daha önce söylediğim gibi bahsettiğiniz parametlerin nasıl ekleneceğini bilmiyorum bununla birlikte görseldeki f6 seçenekleri ise zaten seçili gözüküyor.

bytan

O menüyü kullanarak seçim yapmalısın. Şu an seçili görünmüyorlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cnt arren

9.04 le acpi, noapic ve nolapic gibi seçenekleri işaretleyerek başlatmaya çalışmam yine olumsuz  sonuç verdi. bununla birlikte karmic koalayla (f6 dan herhangi bir seçenek işaretlemeden)  başlattığımda direkt olarak error_code+0x73/0x80 hatasını aldım. bir kaç farklı forumda arattığımda ekran kartıyla ilgili bir sorun olduğunu öğrendim. nitekim biostan ekran kartını onboard a getirip karmic ile tekrar boot ettiğimde live masaüstünü görebildim. :) yani sorun nvidia ekran kartında, ancak yine belirtmeliyim sözkonusu kart (nvidida geforce2 mx/mx 400) daha önceleri ubuntu ile sorunsuz olarak çalışıyordu.
şimdi sorumu biraz değiştirmek zorundayım; ubuntuyu ekran kartını onboard olarak göstermeden nasıl kurabilirim?

eribol

Sistemi on board ile kurup günceleme yaparsanız sonrasında normal nvidia yı aktif ederseniz sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. Yaması yayınlanmış ve yeni çekirdeğe eklenmiş.

cnt arren

evet, sistemi onboard olarak kurdum. şu an ubuntu sorunsuz olarak çalışıyor. ancak biostan ekran kartını seçtikten sonra grub yerine boş bir ekran karşıma çıkmakta. (konsol değil sanırım, sadece yazı yazabildiğim boş bir ekran) ekran kartını gösterebileceğim herhangi bir yol var mı?

eribol

Onboard kullanın normal ekran kartını kullanmadan önce yükseltme yaptınız mı?

warriorxp

dediğin sorunun aynısı bende de var galiba sorun ekran kartından kaynaklanıyor
sürücüden ve ramin ez olmasındanda kaynaklanabiliyor
Kanuni Sultan Süleyman hocasına sorar:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca
Günah var mıdır karıncayı kırınca

Hocası Ebu Suud Efendi(Dönemin Şeyhülislamı):
Yarın Hakk'ın divanına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca