Archlinux için dns ayarları,yaourt sorunu

Başlatan iceboy, 09 Temmuz 2011 - 22:18:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

Evet sonunda bu gün archlinux u kurmayı başardım.Önce kde kurdum fakat kde sistemi yordu.Kaldırdım gnome3 kurdum.Böylece yetkilendirme hatası da ortadan kalktı,kde üzerindeyken eklediğim kullanıcıdan giriş yapabiliyorum.

Sorunum şu,yaourt'u kuramıyorum ve dns ayarlarını yapabilmek için hangi programı yüklemem gerekiyor bilmiyorum.Archwiki de 1-2 saat geçirdim,yaourt'u oradaki şu anlatımla kurmayı denedim

yaourt, Fransa topluluğu tarafından geliştirildiği için en güncel yaourt paketlerine archlinux.fr deposunu ekleyerek ulaşabilirsiniz.
Bunun için /etc/pacman.conf dosyanızda en alta şu satırları ekleyin:
[archlinuxfr]
Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

Daha sonra depoları senkronize etmeyi unutmayın:

pacman -Syy

Ve çıktısı böyle oluyor

:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
core                     35,7K  166,9K/s 00:00:00 [######################] 100%
extra                   467,8K  619,7K/s 00:00:01 [######################] 100%
community               450,6K  612,4K/s 00:00:01 [######################] 100%
hata: No address record hatası nedeniyle 'archlinuxfr.db' dosyası repo.archlinux.fr adresinden alınamadı
hata: archlinuxfr (No address record) güncellenemedi.

Archlinuxfr deposuna erişemiyor sanırım.. Bu ilk sorunum,yaourt u başka türlü nasıl kurabilrim ? Başka türlü diyorum çünkü archwiki de verilen fr depolarına erişim yok..

İkinci olarak ta dns ayarı yapabileceğim ve wireless imi çalıştırabileceğim bir programa ihtiyacım var,şu an kabloludan yaziyorum wireless çalışmıyor ve ışığı yanmıyor.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

ironic

Aşağıdaki adresten pkgbuild ini indirip yükleyebilirsin. Pkgbuild in bulunduğu dizine uçbirimden giderek makepkg komutunu ver. Son olarak oluşan paketi de
https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=5863

pacman -U *.tar.xz

komutuyla sistemine kurabilirsin. Küçük bir not. Aur kullanımı için base-devel deposundaki paketlerin kurulması gerekli. Pkgbuild tanımlamaları bu paketler (derleme araçları vs.) varsayılarak yazılıyor.

pacman -S base-devel

DNS için /etc/ resolv.conf dosyasını düzenlemen gerekli.

iceboy

Alıntı yapılan: ironic - 09 Temmuz 2011 - 22:44:27
Aşağıdaki adresten pkgbuild ini indirip yükleyebilirsin. Pkgbuild in bulunduğu dizine uçbirimden giderek makepkg komutunu ver. Son olarak oluşan paketi de
https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=5863

pacman -U *.tar.xz

komutuyla sistemine kurabilirsin. Küçük bir not. Aur kullanımı için base-devel deposundaki paketlerin kurulması gerekli. Pkgbuild tanımlamaları bu paketler (derleme araçları vs.) varsayılarak yazılıyor.

pacman -S base-devel

DNS için /etc/ resolv.conf dosyasını düzenlemen gerekli.

resolv.conf u nasil düzenlemem gerekiyor,anlatabilirsiniz ? ve bu değişikliğin kalıcı olması için ne yapmalıyım
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Kadir Can

İstediğin dns adresini nameserver DNS şeklinde ekleyeceksin.DNS kısmına adresi yazacaksın.
Kolay gelsin. :D

iceboy

Alıntı yapılan: Kadir Can - 09 Temmuz 2011 - 23:16:48
İstediğin dns adresini nameserver DNS şeklinde ekleyeceksin.DNS kısmına adresi yazacaksın.

Teşekkür ediyorum 2 aynı dns adresi ekliyorum araya virgül koyarak umarım doğrudur.

Bu arada wireless ile ilgili bir tavsiyeniz varmi ? Wireless çalışmıyor şu an ama driver kaynaklı olduğunu sanmıyorum..

ironic

ekleyeceğin dns adresilerinin başına nameserver ekleyerek liste şeklinde gir. Ayrıca mevcut kullanımda olanı sil ya da başına # sembolü ekle.

örnek : nameserver 193.1.1.1

Son olarak ağ uygulamasının adresleri varsayılana çevirmemesi için chattr komutuyla dosyayı kilitle.

# chattr +i /etc/resolv.conf

Kadir Can

Virgül yerine iki farklı satırda yap.
nameserver 8.8.8.4
nameserver 8.8.8.8.

gibi.