[Çözüldü] PHP ve ajax bir rica

Başlatan ecarpar, 06 Haziran 2011 - 22:09:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecarpar

Sitemde sayfa içersinde sayfa refresh olmadan istediğim sayfayı çağırabilmek istiyorum, oldukça basit görünüyordu ilk başta ajax dendi araştırdım fakat php ile ajax ı beraber kullanımı anlatan bir yer bulamadım, oldukça basit sitenin en üstünde butonlarım var ve onların altında sayfanın 200. pixelinden başlıycak şekilde üstteki butonları tıkladığımda aşağıda sayfayı yenilemeden tıklanmış butonun sayfasını açıcak birşeye ihtiyacım var bilen gören duyan elinde olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

canosayan

http://www.w3schools.com/ajax/default.asp

şurada ajax nedir nasıl lkullanılır anlatıyr. ingilizceniz yoksa bile örnekler kavramanızı sağlar.
Chmod bizim işimiz.

ecarpar

Alıntı yapılan: canosayan - 06 Haziran 2011 - 22:39:17
http://www.w3schools.com/ajax/default.asp

şurada ajax nedir nasıl lkullanılır anlatıyr. ingilizceniz yoksa bile örnekler kavramanızı sağlar.
canosayan üstad bunlardan anlıyabilmem içn ajax yazabilmem lazın benim istediğim jquerry kullanılarak yapılmış basit bir örnekti sadece. ajax öğrenmek gibi bir niyetim yok açıkcası, normalde kendim öğrenme amaçlı oturup dökümanlar okur ve sonundada mutlaka yazardım ama bu seferlik balık tutup versin bilen biri istedim açıkçası, (Forumdaki diğer konularımdan bakarsan sorduğum soruların çoğunun cevaplarını bulup forumdada paylaştığımı görürsün)
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

canosayan

hım. balık vermek adetlerim arasında yoktur. ya tutmasını öğretmek isterim yada öğretenleri gösteririm.

sanırım biraz daha php özelleşmiş forumlarda daha hızlı cevap alırsınız.
Chmod bizim işimiz.

ecarpar

Buldum hazırını okuyup sorunlarını çözmekte zor oldu, belki oturup adam akıllı ajax a çalışsam daha iyiydi ama şimdilik sorunum çözüldü, hiç sevmesemde geçici olarak durumu kurtardım. Hep durumu kurtararak iş yapılıyor diye kızardım ama bu sefer benim acelem olduğu için bende durumu kurtarmak zorunda kaldım, yarınb ir sorun çıkarsa feci olur umarım bir sorun çıkmaz.
Tabi kodu kullanmak istiyecek arkadaşın öncellikle jquerry yi bulması ve zaten html den biraz anlıyor olması gerekli. fakat bu hali ilede çalışacağını düşünüyorum en azından css ler olmasada default değer ler ile çalışıcaktır görüşündeyim.

<head>
<!-- js klasöründeki jquerry.js ne derseniz google de aratırsanız anında bulursunuz. jquerry diye.. --!>
  <script type="text/javascript" src="js/jquery.js"></script>
<script>
function sayfaac(sayfaAdi){
$("#anaDiv").load(sayfaAdi);
//document.write("noli");
}
        </script>

</head>
<body>
    <LI><a href="#" onclick="sayfaac('sayfa1.html');">Ana Sayfa</a></LI>
<div class ="index" id="anaDiv"  align="center">
</body>

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2011 - 00:04:26

Alıntı yapılan: canosayan - 07 Haziran 2011 - 17:39:36
hım. balık vermek adetlerim arasında yoktur. ya tutmasını öğretmek isterim yada öğretenleri gösteririm.

sanırım biraz daha php özelleşmiş forumlarda daha hızlı cevap alırsınız.

Sana bu konuda kızsamda en doğrusunun bu olduğunu düşünüyorum, evet sende haklısın nereye kadar forumlarda diğer insanlardan kod isteyeceğizki ? Bir yerde öğrenip birazda bizim paylaşmamız gerekli, fakat 2 satırlık bir durum içinde şimdi oturup ajax öğrenmek benim için biraz hamallık olur düşüncesindeyim (Belkide hayatım boyunca sadece bir sefer kullanacağım birşey sonuçta ). Zaten asıl işim grafikerlik Az buçuk Flash Action script biliyorum, html bilgim yerinde neyseki, php öğrenmeye çalışırken bir yandanda ajax zor olur üstadım, sende beni anla.

GENEDE : verdiğin w3 scholl inanılmaz yardımcı oldu bulduğum kodları düznelemede tabi jquerry nin yardım sayfalarıda cabası ama temel w3 iyiki var orası olmasa ne yapardık..

BayboraKaan