Tek makineye birden fazla dağıtım kurmak istiyorum

Başlatan matraxx22, 20 Haziran 2011 - 12:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matraxx22

Elimde bir tane casper minibook n450 var ve ben bu alete hayallerini kurduğum çok istediğim sistemi kurmak istiyorum ama kesinlikle tek başıma yapamam çünkü bunu yapacak kadar bilgi sahibi tecrübe sahibi değilim o yüzden bunu yaparken sizden yardım almak zorundayım

Nezamandan beri niyetim vardı ama boş vakit bulamıyordum bu aralar boşum ve bu işi hlladeyim diyorum Projem şöyle bir şey çoklu işletim sisetemi:

______OS________YRL_DİSK____MASA_ÜSTÜ__
1:Xp                  |   100 GB      | WİNDOWS       |
2:Windows 7      |   20 GB        | WİNDOWS       |
3:Ubuntu            |   10 GB        | Gnome            |
4:Sabayon          |   3 GB         |  E17                |
5:Linux Mint        |   3 GB         |  XFCE              |
6:Fedora            |   3 GB         |  LXDE              |
7:PcLinux Os       |   3 GB         |  FLUXBOX        |
8:Pardus            |   10 GB        |  KDE               |

Açıklama: ilk olarak xp boot ekranından yerel diskleri hazırlayacağım ve xp yi kuracağım sonra win 7 ardından ubuntuyu windows yedi üzerinden web aracılğı ile wibu ile kuracağım bu sayede windows boot ekranına ubuntuyuda ekleyeceğim ardından diğer linuxları kuraxağım en son pardus ü kurmayı düşünüyorum ama tüm linuxları nasıl pardusun boot ekranına eklerim yani bu mümkünmü yoksa hepsini başka bir lünux dağıtımının grup yani boot ekranına ekleyeceğim nasıl olacak lütfen yardım edin ne zamandan beri bunu yapmak istiyorum .

Arkadaşlar beni olumsuz yönde yani boşuna mesaj atmayın ben sadece bana yardım edeceklerin mesaj atmasını istiyorum yok: senin iş olmaz , bi işletim sistemi neyine yetmiyo falan falan gibi mesajlar atmayın lütfen sadece bana yardım edecek yol gösterecek kişiler atsın lütfen

krwlng

Diğer konularda gerekli iletileri zamanla alırsınız fakat benim en başta uyarmak istediğim konu disk alanları, benim size tavsiyem imkanınız varsa sistemlerin her biri 8Gb tan küçük olmasın. Sadece masaüstünü görüp denemek için bile olsa 3 Gb çok yetersiz kalabilir, daha önceki bir kaç tecrübemden dolayı bunları söylüyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

matraxx22

Zaten benimde o konuda tereddütlerim var 5 gb yapayım diyorum zaten bir kaç linux a program falan kurmayacağım yani ço kurmam sağ olun uyardığınız için

furkankalkan

Amacınız masaüstü ortalamlarını incelemekse tek bir isletim sistemi de kullanabilirsiniz. + Benim tavsiyem birbirine benzeyen dağıtımları eleyip yerine birbirinden oldukça bağımsız (Fedora , Ubuntu) gibi dağıtımlar deneyin :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2011 - 13:39:34

Alıntı yapılan: krwlng - 20 Haziran 2011 - 13:18:25
Diğer konularda gerekli iletileri zamanla alırsınız fakat benim en başta uyarmak istediğim konu disk alanları, benim size tavsiyem imkanınız varsa sistemlerin her biri 8Gb tan küçük olmasın. Sadece masaüstünü görüp denemek için bile olsa 3 Gb çok yetersiz kalabilir, daha önceki bir kaç tecrübemden dolayı bunları söylüyorum.
bu konuda haklısın @krwlng
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

matraxx22

Alıntı yapılan: dewilman - 20 Haziran 2011 - 13:38:51
Amacınız masaüstü ortalamlarını incelemekse tek bir isletim sistemi de kullanabilirsiniz. + Benim tavsiyem birbirine benzeyen dağıtımları eleyip yerine birbirinden oldukça bağımsız (Fedora , Ubuntu) gibi dağıtımlar deneyin :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2011 - 13:39:34

Alıntı yapılan: krwlng - 20 Haziran 2011 - 13:18:25
bu konuda haklısın @krwlng

Senin Bana tavsiye edebileceğin dağıtımlar nelerdir bi sıralarmısın

furkankalkan

Ubuntu (Veya Mint),OpenSuse, (Kurabilirseniz) ArchLinux ve Pardus ama masaüstünde uzun zamandır kullandığım windows 7 yi önermem
Lover

heartsmagic

@matraxx22, ilk iletinde farklı yönde yardım talebinde bulunmuşsun fakat benim önerim biraz o yönde olacak. O kadar işletim sistemini sisteme doğrudan kurmana cidden gerek yok, bir anlamı da yok zaten. Elimizde artık sanal teknoloji gibi bir nimet varken, bir başka bölüme Linux dağıtımı kurup denemek angarya gibi geliyor bana. Niyetin görmek ve arada bir kullanmaksa tek bir dağıtımın olsun, bir tane de yedek bölümün. Dağıtımın üzerinden sanal makine aracılığyla istediğin dağıtımı denersin. Beğenip karar kıldığını gerçek anlamda denemek ve kullanmak için yedek bölüme kurarsın.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

neoberg

Gerçekten büyük projeymiş :) ama bence de gerek yok hepsini bu şekilde denemene. Dağıtım deneme hastası birisi olarak söylüyorum bunu :) Virtualbox ile deneyip beğendiğini kurabilirsin. İlla diyorsan ki gerçek kurulum istiyorum, tam performanslı deneyeceğim diye;
Ubuntu ve Linuxmint hemen hemen aynı örneğin. Masaüstü ortamlarını görmek istiyorsan tek bir dağıtım üzerine bunları deneyebilirsin. Ha illa bu tür bir şey yapacaksan ben olsam bunların arasından seçerdim:
*Debian
*Ubuntu(debiandan çok farklı çünkü artık)
*Opensuse
*Pardus
*Arch(wireless kafayı yedirtir)
*Peppermint
*MeeGo(dual boot ile ilgili sorunları var)
*Pardus
*CrunchBang

furkankalkan

Alıntı yapılan: neoberg - 21 Haziran 2011 - 02:02:27
Gerçekten büyük projeymiş :) ama bence de gerek yok hepsini bu şekilde denemene. Dağıtım deneme hastası birisi olarak söylüyorum bunu :) Virtualbox ile deneyip beğendiğini kurabilirsin. İlla diyorsan ki gerçek kurulum istiyorum, tam performanslı deneyeceğim diye;
Ubuntu ve Linuxmint hemen hemen aynı örneğin. Masaüstü ortamlarını görmek istiyorsan tek bir dağıtım üzerine bunları deneyebilirsin. Ha illa bu tür bir şey yapacaksan ben olsam bunların arasından seçerdim:
*Debian
*Ubuntu(debiandan çok farklı çünkü artık)
*Opensuse
*Pardus
*Arch(wireless kafayı yedirtir)
*Peppermint
*MeeGo(dual boot ile ilgili sorunları var)
*Pardus
*CrunchBang

bende bunu anlatmaya çalısıyorum  ya :D Bu arada peppermint güzelmis :D
Lover

matraxx22

Arkadaşlar windws xp ve 7 yi kurdum win 7 den de internet üzerinden ubuntu indirip kendisi kuran bir ubuntu uygulaması var wibu onunla kurudm bu sayede ubuntu windows boot ekranına eklendi ve en son sabayon e17 kurdum diğer dağıtımları indiriyorum şu an

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2011 - 19:09:03

Hadi ya Sabayon e17 masa üstlüsü wife bağlanamadım gitti forumlarında falanda araştırdım bulamadım pclinux os e17 lisini denicem aynı sorunla karşılaşmam işallah

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2011 - 20:32:05

Hah heh bee! en çok korktuğum şey sonunda çözümünü buldum Kurduğum tüm işletim sistemlerini nasıl boot ederim diye düşünüyordum araştırırken karşıma windows üzeride çalışan EasyBCD isimli diğer işletim sistemlerini windows boot ekranına entegre etmeme yarayan bir program hem tüm işletim sistemlerine tek bir ekranlarından geçiş yapabilicem hemde pratik bir yöntem vayy be kimse beni tutamaz multi multi ultra multi çok işletim sistemi kurucam

neoberg

Alıntı yapılan: dewilman - 21 Haziran 2011 - 12:20:40
bende bunu anlatmaya çalısıyorum  ya :D Bu arada peppermint güzelmis :D

Evet peppermint güzel :) Netbookumda da ubuntuya göre şarjı daha verimli kullanıyor diyebilirim.