[Nasıl] Ubuntu'yu CD yerine USB flash diskten kurma yöntemi.

Başlatan sedefsiz_masrapa, 02 Mayıs 2008 - 20:13:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pravda

LiveUSB Install adındaki Linux platformlarında çalışan bir programla işlemlerimi halletim. Acemiler için daha hızlı ve basit bir yöntem.

pcbt

Elimde ubuntu 10.04 cd'si var bunu netbook'uma kurmak için flash diske nasıl yazdırabilirim? Internetten indirmek yerine cd'den yazdırmak daha kolay olur çünkü internetim kotalı.

if

monthy_python

Ubuntu üzerinde:
program cdsi takılıyken

mount

ile cdnin bağlandığı yeri öğrenin. Bendeki çıktının son satırı:

/dev/sr0 on /media/UDF Volume type udf (ro,nosuid,nodev,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,umask=0077,dmode=0500,uhelper=udisks)

sonra cdyi çıkarmadan "unmount" edin:

umount /dev/sr0

en son şu komutla iso olarak yazdırın:

dd if=/dev/sr0 of=~/hedef.iso

Sonra başlangıç diski oluşturucusu (startup disk creator) ile kaynak (source disk image) bölümünden iso kalıbını, hedef disk (disk to use) dan usb belleği seçip yazdırın.
Programda "usb belleği sil" seçeneği var ama, bomboş olmayan usb'de bende hata verdi. önceden belleği temizleyin yani.

windows üzerinde cd'den iso yapmayı denemedim, şurada programı var.
unetbootin programıyla da iso kalıbını usb belleğe yazdırabilirsiniz.

speakerXXL

Alıntı yapılan: pcbt - 28 Eylül 2012 - 16:40:55
Elimde ubuntu 10.04 cd'si var bunu netbook'uma kurmak için flash diske nasıl yazdırabilirim? Internetten indirmek yerine cd'den yazdırmak daha kolay olur çünkü internetim kotalı.

Windows altında LinuxLive USB Creator ile CD'den USB'ye yazdırabiliyorsunuz. Linux altında nasıl yapılır bilmiyorum ama  WinUSB isimli uygulama ile Linux altında Windows CD/DVD'sini USB'ye yazdırılabiliyorsunuz. Belki WinUSB ile Linux CD/DVD'leri de USB'ye yazdırabilir.