[Çözüldü]Başlangıç Diski Oluşturma Programı

Başlatan barış, 11 Ağustos 2010 - 16:13:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Arkadaşlar mandriva iso'sunu indirdim ancak başlangıç diski oluşturamıyorum Ubuntu ile birlikte gelen yazılımdan. USB başlangıç diski oluşturucam. Acaba var mı bildiğiniz yazılımlar USB başlangıç diski oluşturmak için?

Geany

Dün mandriva'yı bu şekilde flaş belleğe boot olacak şekilde yazdırdım.

dd if=[İso Kalıp Dosyasının Yolu/DosyaAdı.iso] of=/dev/sdX[X yerine belleğin mount ismi] bs=8M

Veya görsel olarak, Buradan mandriva-sheed betiğini kullanabilirsin.

Mandriva forumda aynı konuyu bende açmıştım. Buraya tıklayarak okuyabilirsin :)

barış

boot olmuyor şimdi de :D bilgisayar kendini resetliyor sürekli bios ekranına geri dönüyor.

Geany

İki forum arasında dönüyoruz, hangisine ne yazacağıma karar veremedim :)

Diğer forumdan okuduğuma göre komut ile başlatma yöntemi sonuç vermemiş. Mandriva-Sheed deneyin demekten başka bir şey diyemem.

wget http://ftp.riken.jp/Linux/MandrivaLinux/official/iso/2010.0/mandriva-seed.sh
chmod +x mandriva-seed.sh
./mandriva-seed.sh

Eğer yine olumsuz sonuç alırsan, flaş belleği fat sistemine biçimlendirip tekrar komut yöntemini denemeni öneririm.  :-X

barış

sorun biosdamı yoksa mandrivada mı ben çözebilmiş değilim. Ancak ubuntu normal kuruluyken netbook remixi aynı yöntemle sorunsuzca kurmustum. Netbook kullanıyorum bu arada.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2010 - 17:13:06

mandriva seed'i dediğin gibi yaptım ama çıktı şöyle oldu:

baris@baris-laptop:~$ ./mandriva-seed.sh
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing mandriva-seed...
  File "/tmp/selfgz1741/i586/mandriva-seed", line 50, in <module>
    T���U���%Yl�&��iU�؎�:���vw�����P��9?��r[�9#9�.i�1S��l4,5Ξ
                                                                   s��k�B�Ş��H����ЯM��; ����l$��w������c�O�T[w��7��-�F��[��R��<.O�c#m4'��n�yX�r/_�b.0/“2͉v�<�j��umta��N1��J���ս��<ºM�>o����40�'?����)S��UϮ����=�<4'�����\��-o���
                                                                                                         �i|�P�C
  File "/tmp/selfgz1741/i586/mandriva-seed", line 45, in main
    %^���C�˿G]$�D�1�2s�K�
                         ��y�18qI�=�[��[C<�|I?#J�1mzxa|5D��p���N��F����GN@j^��gN���!�v��9SS(q
  File "liveusb/gui.py", line 43, in __init__
  File "liveusb/gui.py", line 133, in __init__
  File "liveusb/gui.py", line 153, in populate_devices
  File "liveusb/creator.py", line 132, in detect_removable_drives
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/dbus/bus.py", line 244, in get_object
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/dbus/proxies.py", line 241, in __init__
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/dbus/bus.py", line 183, in activate_name_owner
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/dbus/bus.py", line 281, in start_service_by_name
  File "/usr/lib/python2.5/site-packages/dbus/connection.py", line 622, in call_blocking
dbus.exceptions.DBusException: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.freedesktop.Hal was not provided by any .service files
baris@baris-laptop:~$ mandriva-seed
mandriva-seed: command not found
baris@baris-laptop:~$

Geany

Hmm. Bilmiyorum  :-X

Bu yöntemlerden birisinin işe yaraması gerekirdi. Bende olumlu sonuç verdiğine göre sende vermemesi için bir sebep bulamıyorum.

Ben dizüstü kullanıyorum. Ubuntu'yu flaş belleğe yazdırdığımda açılışta hiç bir tuşa dokunmadan boot menüsü geliyor. Fakat mandriva'da o şekilde değil.

Açılışın ilk saniyelerinde F9'a basarak Hdd yerine Usb'yi seçmem gerekiyor. Aksi hâlde hdd'den normal başlangıç işlemi devam ediyor.

Sende de benzeri bir ek işlem gerekebilir belki. Şuan bilmediğim için ne desem yalan olur. Ancak bu komut işleminin çalıştığını iyi biliyorum.

Bios sıralamasın da usb'yi ikinci sırada vesayre kullanıyorsan, birinciye al ve multi boot'u kapatmayı dene. Sadece usb portu üzerinden açılışı denesin.

Başka bilgisayarda deneme şansın var ise şansını kullan derim. Yok ise benim bildiğim başka yöntem yok, daha fazla yardımcı olamam.   :-X

barış

usb birinci sırada, yetmiyor bir de boot menüsünü açıp ordan boot etmeye kalkıyorum ancak sonuç gene aynı. Sanırım yazımda bir hata var. diğer isolarda bunu hiç yapmamıştı.

Geany

Mandriva-sheed.sh ile ilgili mesajını yeni okudum. Chmod olarak 777 veya a+x vermeyi deneyebilirsin. Terminalde ;

./mandriva-seed.sh

Olarak girdiğinde, grafik arayüzünün oluşması gerekirdi. İlginç  :-\

Chmod ayarını 777 olarak değiştirdikten sonra tekrar deneyebilirmisin? Alternatif olarak;

sh mandriva-seed.sh

Kullanabilirsin. Dosyayı indirdikten sonra md5 kontrolü vesayre yaptın mı ? Belki eksik inmiştir. Dosya boyutunu ve md5 değerlerini karşılaştır.

Bende şuan çalışan cd'den sistemi kullanıyorum. Birazdan kurulum yapıcam. Senin sorunun daha çok ilgimi çekti :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2010 - 17:32:49

Karşılaştırmalar da bir sorun çıkmazsa ve yukarıda yazılanlar işe yaramazsa, sana son bir öneri olarak söyleyebileceğim şey, flaş belleği fat dosya sisteminde biçimlendirmen ve ;

dd if=[İso Kalıp Dosyasının Yolu/DosyaAdı.iso] of=/dev/sdX[X yerine belleğin mount ismi] bs=8M

Komutu ile kurulumu tekrar denemen olacak. Bunun dışında aklıma gelen herhangi bir şey yok. Aslında bunlardan birisinin çalışması gerekirdi. Mutlaka gözden kaçırdığımız ufak bir detay olmalı.

Söylediğim gibi tüm bildiğim bunlar, sonuç alamaz isen kusura bakma daha fazla yardımcı olamam. Bu ezbere konuşmaktan başka bir şey olmaz.  :-X

barış

deniyorum şimdi hepsini teker teker...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2010 - 18:14:29

yok yaptım ama olmuyor...

Geany

Bunlardan başka bir çözüm yolu bulamadım. Düşüncesi olan varsa paylaşacaktır, ilginç bir durum.  ::)

eribol

yok yaptım ama olmuyor...Peki ne diyor? Ayrıca Mandriva'nın kendi Remastersys tarzı programı da mevcuttur(en son kullandığımda çok rahat bir şekilde iso kalıbı alıp yazdırabiliyordum). Eğer hâlâ bu durum geçerliyse(ki olmaması için sebep yok) menüleri kurcalayıp bulabilirsin.

barış

@eribol, hiç bir şey demiyor. Yeniden başlatıyorum bilgisayarı bakıyorum ki bios ekranına geri dönüyor sürekli resetliyor kendini...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ağustos 2010 - 23:34:04

Flash'a yazıyor. Ancak yeniden başlatıp flash'ı taktığımda bilgisayar kendini resetliyor. Hiç bir çözüm bulamadım... Bir yere düşemiyorum ki...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2010 - 04:29:53

arkadaşlar başlangıç diskini oluşturdum ancak boot ekranında sorun yaşıyorum. yeni bir konu açtım. bunu kapatabilirsiniz.

Contempt

@barış Mandriva Seed arcı çalışması için Hal servisinin kurulu olması lazım yoksa Linux üzerinde çalışmıyor.
Eğer windows kullanıyorsan aynı yazılımın Windows verisonuda mevcuttur ki ben hep bu yöntemi denerim.
Herşeye Rağmen...