Kurulum Sonrası Kullanıp Açılmama Sorunu

Başlatan grayloop, 15 Mayıs 2011 - 12:40:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grayloop

Merhaba,
11.04 yayınlandıktan sonra yaklaşık 10 kez Ubuntu kurdum, bunun 3 tanesi başka bilgisayarlara kalanı benim bilgisayarıma ait (sabrılıyım galiba). İlk yüklemem yükseltmeydi daha sonrakilerde ise diski silip baştan kurdum. Kurulum yaptıktan sonra güncelleştirmeleri yapıp programları kuruyorum ve kullanıyorum, ancak bir kaç açılıştan süre sonra çıışışta donmuş mor ekranla bakışıyoruz. Kurulum sonrası açılma sorunuyla ilgili arama yaptım ancak kurtarma oturumu da açıldığında bir yerde donup kalıyordu, komut yazamıyordum.

ATI ekran kartlarını yüklediğimden mi kaynaklanıyor, emin değilim. Ama okuduğum sorunlar arasında bu sık geçiyor. Mesele sadece Ubuntu yu tekrar kurmak değil (home diskini ayırıyorum), mesele her seferinde pek çok programın tekrar ve tekrar yüklenip kullanıcı ve disk bağlama ayarlarının her seferinde yapılması. Bu son seferinde (son yüklemeyi dün akşam yapmıştım) bilgisayar açıldı kullanıp kapattım, sabah diğer kullanıcı oturumunu açıp diğer kullanıcı oturumunu açık aktif  hale getirdim. Sonra kendi oturumuma girdim, ancak diskler bağlı değildi (dün gece bağlıydı ama), mount manager ile baktım sorun göremedim ama diskleri de açamadım. Sonrasında ise bilgisayarı baştan başlattım, ama ubuntu mor ekranı bekledi (kullanıcılar menüsüne gelmeden) ve öyle kaldı. Tekrar başlattım ama nafile. Şu anda bir kurulum daha yapıyorum. Ardından da güncelleştirmeleri yapıp programları kurmaya başlayacağım, ancak yine aynı sorunla karşılaşmaktan korkuyorum. Fazla program yükleme bir sorun oluşturmaz diye düşünüyorum, böyle bir sorun var mıdır sizce? (Kurulumdan sonra 1-2 saatim program kurmakla geçiyor) Sizce bir süre sistemi kullanıp da daha sonraki bir açılışta problem çıkmasının nedeni ne olabilir? Fazla program yüklemek ve kullanmak problem olur mu? ATI sürücüleri böyle bir soruna neden olabilir mi?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Fazla uygulama yüklemek değildir neden. Ortada sıkıntılı bir uygulama vardır, o neden oluyordur. Ancak her seferinde yeniden kuruluma gitme, donup kaldığı yerde bir çıktı elde etmeye çalışırız. En azından nerede takıldığını görebilirsek sorunu araştırmamız kolaylaşır. Bir süre ATI sürücüleri olmadan kullanmayı dene, tabi bu şekilde Unity ile sorun yaşamıyorsan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

Ekran kartı sürücüsünden kaynaklanan bir sebep olduğunu düşünüyorsanız, sürücü kurulumunu aşağıdaki şekilde yapmayı deneyebilirsiniz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,27294.0.html

grayloop

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mayıs 2011 - 12:47:37
Fazla uygulama yüklemek değildir neden. Ortada sıkıntılı bir uygulama vardır, o neden oluyordur. Ancak her seferinde yeniden kuruluma gitme, donup kaldığı yerde bir çıktı elde etmeye çalışırız. En azından nerede takıldığını görebilirsek sorunu araştırmamız kolaylaşır. Bir süre ATI sürücüleri olmadan kullanmayı dene, tabi bu şekilde Unity ile sorun yaşamıyorsan.

Yeniden yükleme sonrası ATI sürücülerini kurmadım bu sefer. Unity'de bir sorun yok. Sadece 17" lik monitörü 15" görüyor, benim de ATI sürücülerini kurma ısrarım bu yüzden. O da olmuyorsa "eyvallah" derim ne yapalım. Şimdilik ATI sürücüsüz deneyelim, bakalım ne olacak? (Son yükleme sırasında daha önce kurulmuş pek çok programı da gördüğünü, pek fazla kurma işlemine ihtiyaç kalmadığını belirteyim, sanırım güncelleştirmelerle birtakım şeyleri çözüyorlar, güncel bir iso sürümü yayınlasalar çok daha iyi olur)

Not: Donduğu yerde nasıl çıktı alacağımı yazarsanız sevinirim.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Ubuntu'yu başlatırken F1 ile uçbirimi görebilirsin. Orada açılış işlemleri sıralanır. Donduğu yerde en son ne yazıyor bir bakarız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.