Yükselterek geçtiğim 11.04 çok yavaş

Başlatan Caine, 03 Mayıs 2011 - 22:14:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caine

Yavaş çok yavaş, Windows Vista bile 500 kat daha hızlı çalışıyor bu bilgisayarda. Yok böyle bir şey ya, bilgisayarın anasını ağlattı yemin ediyorum. Bilgisayarın bu özelliklerini bu kadar sömüren bir linux dağıtımı daha önce görmedim.

eribol

topveya sudo apt-get install htopkomutundan sonra htopkomutlarıyla sistemi neyin sömürdüğünü görebilirsiniz ve eğer bir anormallik varsa yeni bir başlık açarsınız.

Caine

Baktım da sanırım firefox 4 sürümü Ram'i işgal etmiş ama bu kadar da etki etmemesi gerekir.

64 bit işlemci kullanıyorum,  ubuntu versiyonunun 32 yahut 64 bit olduğunu nereden anlayabiliriz?

İkincisi sanki ekran kartından ötürü bir donma var gibi, ancak ben driverlarını yükledim, hatta ekran kartının kontrol paneli dahi var, yine de bundan kaynaklanabilir mi?

Çok ilginç yahu, buraya yazdığım mesajda bile sıkıntı yaşıyorum. Klavyeden girdiğim karakterler 2 saniye geç çıkıyor.

eribol

İşlemciyi hoyratça kullanan bir uygulama yok mu? Eğer ekran kartında sorun varsa sanırım X işlemciyi yüksek kullanır. Biraz daha dikkatlice sorunun asıl kaynağını öğrenmemiz gerek.

Not:Kullandığınız işlemci eğer çift çekirdek veya üstü ise(intel, amd farketmez) amd64 iso dosyasını indirebilirsiniz tabii ki.

6ng4n

Alıntı yapılan: Caine - 03 Mayıs 2011 - 22:39:21
Baktım da sanırım firefox 4 sürümü Ram'i işgal etmiş ama bu kadar da etki etmemesi gerekir.

64 bit işlemci kullanıyorum,  ubuntu versiyonunun 32 yahut 64 bit olduğunu nereden anlayabiliriz?

İkincisi sanki ekran kartından ötürü bir donma var gibi, ancak ben driverlarını yükledim, hatta ekran kartının kontrol paneli dahi var, yine de bundan kaynaklanabilir mi?

Çok ilginç yahu, buraya yazdığım mesajda bile sıkıntı yaşıyorum. Klavyeden girdiğim karakterler 2 saniye geç çıkıyor.

ubuntuyu indirirken seçiyorsunuz.
ama

ongun@ongun-ubuntu:~$ uname -a
Linux ongun-ubuntu 2.6.38-9-generic #43-Ubuntu SMP Thu Apr 28 15:25:15 UTC 2011 i686 athlon i386 GNU/Linux

yazdığınızda i686 olması makinanızın 32 bit sistem çalıştırdığını anlıyorsunuz. 64 bit denemedim ama herhalde x86-64 ya da amd64 yazacaktır i686 yerine

donmalar ısınmadan kaynaklanıyor olabilir

Caine

Ben normalde 64 bit ubuntu 10.10 üzerinden yükseltme yaptım. Ubuntu o ara ne kurdu gerçekten bilemiyorum. Ancak 11.04'e geçişten sonra performans da ciddi bir düşüş ve ısınma problemi var. Senin verdiğin kod da çıktı aşağıdaki şekildedir.

Ayrıca pencereleri taşırken de bir donma oluşuyor.

Yiğit Ateş

Klasik oturumda açıp, sorunun Unity kaynaklı olup olmadığına bakabilirsiniz. Unity kaynaklı da olabilir, çekirdek - X - ekran kartı uyuşmazlığı da olabilir. Siz klasik oturumu açıp bir bakın duruma, bu durumda bir şey söylemek zor.

heartsmagic

Ayrıca mümkünse bir de temiz kurulumu dene. Konunun Unity anketi ile alakası olmadığından dolayı ayrılması daha isabetli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MrKowalski

10.10 olan sistemimi 11.04'e yükselttim sistem yavaşladı ve hatalar vermeye başladı. temiz kurulum olsun diye herşeyi sildim en baştan kurayım dedim ve kurulum esnasında karşılaştıgım "Kurulum Çöktü" uyarısı.ilginç 3 defa denedim aynı ekranla karşılaştım.
Gnome'un sadeligini ve hızını bırakıp artık daha fazla sistem gereksinimi istemesi beni ubuntudan iyice soguttu.bu sorunlarda tuzu biberi oldu. 2 gündür 11.04'le boguşuyorum.

işin kötü yanı 11.04'ü kurayım derken 10.10'dan da oldum.şimdi bilgisayarımda hiç ubuntu kalmadı :)

deepchiq

Alıntı yapılan: Caine - 03 Mayıs 2011 - 22:14:09
Yavaş çok yavaş, Windows Vista bile 500 kat daha hızlı çalışıyor bu bilgisayarda. Yok böyle bir şey ya, bilgisayarın anasını ağlattı yemin ediyorum. Bilgisayarın bu özelliklerini bu kadar sömüren bir linux dağıtımı daha önce görmedim.

aynı sorun benim de basıma geldi ne denediysek deneyelim hala bir çözüm bulamadık... yükseltmeyi denedim yavasladı , temiz kurulum yaptım gene yavas , ne yaparsam yapayım anlattıgın problemlerin aynısını bende yaşadım sanırım 10.10 a geri dönecem son 1 - 2 daha arastırma yapıp forumda soru soruyorum çözüm bulamazsam sanırım 11.10 sürümüne kadar geri dönüş yapacam 10.10 a...