PHP'de HTML

Başlatan uaslan52, 30 Nisan 2011 - 23:04:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uaslan52

Arkadaşlar ben ubuntuda yeniyim iki günde araştıra araştıra apache server ve php kurmayı başardım.
Ama şöyle bir sorunum var önceden windowsra kaydettiğim index.php dosyasında html kodlarıda var ve bu dosyayı ben localhostta görüntüleyemiyorum.
Diğer sorunumda var/www klasörüne başka bir klasör attığımda da görmüyor. nasıl halledebilirim??

6ng4n

apacheyi paket olarak kurduysanız,
/var/www/abc klasörü http://localhost/abc/ olur ancak dizin listeleme erişimleri varsayılan olarak kapalı olduğundan 403 hatası alırsınız. herhangi bir php dosyasını çalıştırmak için /var/www içine atmanız yeterlidir ancak aynı klasörde index.html ile index.php var ise index.html önceliklidir. Bence /var/www altında çalışmanın hem kullanım açısından(root olmak durumundasınız) hem de güvenlik açısından negatif yönleri var o yüzden
sudo a2enmod userdir komutunu uygulayıp ev klasörü altına public_html klasörünü açarsanız bu klasöre localhost/~kullanıcıadınız/ olarak erişebilirsiniz.

uaslan52

var/www klasöründe sadece index.php var bu dosyada html kodları var ve bunları görüntüleyemiyorum diğer dediğiniz root olayınıda hallettim onda sorun yok

6ng4n

tam olarak html kodunuzu ve tarayıcıdan ne çıktı aldığınızı görebilirsek sanırım daha ayrıntılı bilgiye sahip oluruz.

uaslan52

<html>

<head>

<title>Ziyaretci Defteri </title>

</head>

<body>

<FORM METHOD=POST ACTION="">

isim  : <INPUT TYPE="TEXT" NAME="isim"> <BR>

email : <INPUT TYPE="TEXT" NAME="email"> <BR>

yorum : <TEXTAREA NAME="yorum" ROWS="5" COLS="50"></TEXTAREA> <BR>

<INPUT TYPE="submit" value="YAZ">

</FORM>

<?php

mysql_connect("localhost","root","");

mysql_select_db("ytu");

if (!empty($_POST)) 

{

$isim= addslashes($_POST['isim']);

$yorum= addslashes($_POST['yorum']);

$email= addslashes($_POST['email']);

$saat = date("H:i:s");

$tarih = date("Y-m-d");

$SQL  ="INSERT INTO ziyaretci (isim,yorum,email,saat,tarih,durum) VALUES('$isim','$yorum','$email','$saat','$tarih',0)";

mysql_query($SQL);

echo "Yorumunuz alındı.Onaylandıktan sonra yayınlanacak!<BR>";

}

#listelemeyeri

$sql="SELECT * FROM ziyaretci WHERE durum=1 ORDER BY id DESC";

$sorgu=mysql_query($sql);

while ($sira = mysql_fetch_object($sorgu))

{

echo "isim : $sira->isim <br>";

echo "tarih : $sira->tarih   $sira->saat <br>";

echo "yorum : $sira->yorum <br>";

echo "<hr>";

}

?>

</html>

kodlar bunlar ekran görüntüsündede boş sayfa geliyor hiç birşey çıkmıyo..

gokhanyildiz

www dizinine yazma ve görüntüleme izni vermeniz gerekiyor. Aynı sorunu bende yaşamıştım. Forumda localhost ta wordpress kurulumu diye arama yaparsanız sorununuzun çözümünü orada bulabilirsiniz.

uaslan52

teşekkür ederim bakayım bi :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2011 - 21:48:50

dediğiniz wordpresi araştırdım wikide

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Localhost%27a_LAMP_Ve_Wordpress_Kurulumu

adresteki adımları yaptım ama denildiği üzere kurulum ekranı gelmedi ve ayrıca bunu yaptıktan  sonra phpmyadmin sayfasına ulaşamıyorum :S

kemanci_erdem

verilen kodu girip public_html oluşturdum ancak sayfaları açmaya çalışınca kaydetme menüsü geliyor.(11.04 de sorun çıkı 10.10 da sorun yoktu)

alpaygunes

apachenin php sayfalarını göstermemesi olayını bende yaşadım.
erişim izinleri ile ilgili bir sorunmu aşağıdaki linki incelyin. Ben çözmüştüm

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26063.msg312228.html#msg312228