Firefox 4'te Flash Çökmelerini Önlemek

Başlatan Yiğit Ateş, 25 Mart 2011 - 14:29:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Firefox 4'e geçtiğimden beri, Flash arada çöküp beni sinir ediyordu. Biliyorsunuz, Google Chrome ile Flash dahili olarak geliyor. Chrome'da kullanılan Flash normal sürüme göre çok daha kararlı çalışıyor. Firefox ile de uyumlu. 3-4 gündür deniyorum, daha çökmedi.

Denemek için buradan ilgili dosyayı indirin: http://dl.dropbox.com/u/11769082/libgcflashplayer.so

/usr/lib/mozilla/plugins dizinindeki libflashplayer.so dosyasını silin ve indirdiğiniz dosyayı yerleştirin.

Not: Yalnızca 32 bit içindir :)

kulkke

denemekle birlikte bu yolu, dizindeki dosyayı silemeiğim gibi oraya da ekleyememekteyim linkeki dosyayı. nasıl ekleyebilirim?

usr/lib/flashplugin-installer uzantısında var sadece libflashplayer.so ve de, üstteki dizindeki .so dosyası flashplugin-alternative.so var.

Yiğit Ateş

gksu nautilus komutuyla dosya yöneticisini açıp gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

kulkke

flashplugin-alternative.so'yu kaldırıp mı linkteki libgcflashplayer.so'yu eklemeliyim peki?

libgcflashplayer.so söylediğim yerdeki libgcflashplayer.so'ya bir kısayol şeklinde. asıl dosyayı mı değiştireyim usr/lib/flashplugin-installer'daki libgcflashplayer.so adlı yoksa doğrudan /usr/lib/mozilla/plugins'deki kısayolu mu?

Yiğit Ateş

Farketmez, libflashplayer.so dosyası asıl libgcflashplayer.so dosyasına kısayol şeklinde görünsün yeter.

kulkke

yaptım, çok teşekkür ederim.

ancak yavaşladı sanki firefox biraz. normal mi yoksa bana mı öyle geliyor yavaşladı olarak?

Yiğit Ateş

Bende herhangi bir yavaşlık olmamıştı. Memnun kalmadıysanız kısayolu kaldırıp depodan Flash'ı tekrar kurabilirsiniz.

if

Firefox 4'ün ilk çıktığı zamanlarda bu sorun hem Arch Linux hem de Ubuntu'da meydana geliyordu ama artık nüks etmiyor.