Ubucleaner betiği ile ubuntu temizliği

Başlatan serdar, 07 Kasım 2008 - 16:12:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

confickerbelasi

işe yarıyor elinize sağlık hayırlı kurban bayramları.

asukaki

Tekrardan eline sağlık arkadaşım. ;)
Linux'la Her Şey Mümkün!

furina

kusura bakmayın eski bir konuyu tekrar hortlatmış oluyorum ama yazılabilecek en uygun başlık bu. :)

Arkadaşın,

Alıntı yapılan: serdar - 07 Kasım 2008 - 16:12:38
İkinci bir seçenek olarak betikte aptitude geçen yerleri apt-get olarak da değiştirebilirsiniz.

dediği kısmı değiştirdiğim zaman şöyle bir sorun oldu o da şu, betikte "Removing old config files..." başlığı altında silinmek istenen dosyaları listeliyor ama herhangi bir işlem yapmadan o bölümü atlıyor ve betiğin geri kalanını gerçekleştirip sona eriyor. (aslında aynı durum "Removing old kernels..." kısmında da olabilir.)

şimdi bu kısımda bana ya "y/n" sorusu sorsun yada otomatik olarak "yes" kabul etsin.

ilgili satırın sonuna "--yes" yazıp denediğimde yine de olmadı. başka ne yapabilirim?

cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

bytan

@furina,

man apt-get komutu ile hızlıca göz gezdirdiğimde -q=2 parametresi istediğini sağlar gibi göründü bana:

Alıntı Yap
-q, --quiet
           Quiet; produces output suitable for logging, omitting progress
           indicators. More q's will produce more quiet up to a maximum of 2.
           You can also use -q=# to set the quiet level, overriding the
           configuration file. Note that quiet level 2 implies -y, you should
           never use -qq without a no-action modifier such as -d, --print-uris
           or -s as APT may decided to do something you did not expect.
           Configuration Item: quiet.

... derken hemen alttaki --asume-yes parametresi de gözüme çarptı:

Alıntı Yap

-y, --yes, --assume-yes
           Automatic yes to prompts; assume "yes" as answer to all prompts and
           run non-interactively. If an undesirable situation, such as
           changing a held package, trying to install a unauthenticated
           package or removing an essential package occurs then apt-get will
           abort. Configuration Item: APT::Get::Assume-Yes.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

furina

@bytan

cevap için teşekkür ederim. bahsedilen yolların ikisini de denedim. "-q=2" parametresini verip denediğim zaman silmek için bulunan dosyaların olduğu liste gözükmedi ama kaldırma işlemi yapılmadı.

"--assume-yes" parametresi ise "--yes" ile aynı sonucu verdi yani olmadı. :) aslında bu kadar önemli bir şey mi aslında değil ama ubuntu ile bundan sonra "aptitude" gelmediğini düşünürsek tekrar yüklemeye gerek kalmadan "apt-get" ile çalışıyor olması güzel olurdu. Olmazsa yapacak bir şey yok "aptitude"yi yükleyeceğiz çünkü onunla olması gerektiği gibi çalışıyor.

hicret

Dosyayı indirdim, indirilenler klasöründe duruyor. İzin vermek için uçbirim'den o kodu da yazıp şifreyi girdim bu çıktı karşıma:
chmod: `71529-ubucleaner.sh''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Nerede hata yaptım daha acemiyim kusura bakmayın :-\

zeitgeist

Bu konu ve içeriği hayli eski. Eğer paket, çekirdek temizliği yapmak istiyorsam güncel sürümleri takip eden uygulamlardan biriyle yapardım ben olsam.

Betiği hangi dizine indirdiysen orada vermen gerek komutu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

BayboraKaan

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh

Birde bu sekilde dene bakalim.

gufabe

@hicret, ben de bir uyarı yapayım. Bu tür yazılımlar eski çekirdeği temizlerler. Oysa eski çekirdek yeni kullanıcılar için bazen can simidi gibidir. Önerim Ubuntu Yazılım Merkezinden ''BleachBit''. Ayrıca;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=18408.0

hicret

Hepinize tek tek teşekkür ederim , ancak hala sorunumu çözemedim. Verilen diğer kod da aynı hatayı verdi. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29311.0;topicseen burada da sordum sanırsam benim sorunum program kurma cahilliği, o kadar baktım ama yapamadım oysa filezilla, emesene, chomirium u kurmuştum şimdi beceremiyorum. direk ekle butonu çıkmıyor :S

BayboraKaan

@Hicret iki farkli konuyu birbirine karistirmayalim. Ubucleaner sorununu buradan devam edelim uygulama kuramama sorununu diger basliktan ;)

Zeitgeist'en verdigi öneriyi yaptin mi? Ilk iletide verilen komut home klasörüne indirdigin betik icin gecerli simdi fark ettim sen Indirilenler klasörüne indirmissin o zaman sirasi ile ucbirimden;

cd İndirilenler

ardindan

sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh

heartsmagic

@hicret, uygulamaları kuramama sorununa diğer başlıktan devam edelim lütfen. Bu başlıktaki sorunun basit, sen komutu betiği indirdiğin dizinde vermiyorsun.

cd ~/İndirilenler
chmod +x 71529-ubucleaner.sh
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hicret

zczc@zczc:~/İndirilenler$ sudo chmod +x 71529-ubucleaner.sh
[sudo] password for zczc:
zczc@zczc:~/İndirilenler$

bu oldu anında birşey yüklendi mi anlamadım yukarıdaki klasör sırlamalarının içinde bulamadım programın dosyasını :(

BayboraKaan

Tamam calisma izni verdin simdi de

sudo ./71529-ubucleaner.sh

Bunu yürütügün zaman temizlik baslar. ;)

hicret

evet başladı grabberi kaldırmıştım onun kalıntısı heralde onu siliyor şimdi çok teşekkür ederim :) bu net geçmişini çerezleri de siliyor mu yoksa bu dediklerimi elle mi silmek zorundayım yani mozillanın ayarlarından girip temizle ile mi yapacağım?

BayboraKaan

Cerezleri ben hep Firefox üzerinden silerim.

visualbasic6458

"ubuntu tweak"  ta da bu özellikler var

fakasupi

Arkadaslar görütüdeki dosyalarin hepsini temizlesem bi sorun olurmu. Tirsiyorum simdi kendi basima onaylamaktan  :o

alquirel

@fakasupi, normal şartlar altında bir sorun olmaz.
Ubuntu Tweak uygulamasının bu şartları anormal hâle getirmesi de nadirattandır.

Yani gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz.

Tabii şu da var, her ihtimale karşı eski çekirdeklerden bir tane bırakmak isteyebilirsiniz.

zembela

Ubucleaner'in yapıp Bleachbit + Ubuntu Tweak'ın birlikte yapamadığı bir şey varmı? Ben ikisinide kullanıyorum. Ubucleaner'ı kullansam mı diye merak ettim...

ironic

Alıntı yapılan: zembela - 12 Mayıs 2012 - 18:19:29
Ubucleaner'in yapıp Bleachbit + Ubuntu Tweak'ın birlikte yapamadığı bir şey varmı? Ben ikisinide kullanıyorum. Ubucleaner'ı kullansam mı diye merak ettim...

ubucleaner ın yaptıkları

* Boşta olan eski çekirdekleri(kernel)
* Kurulan paketlerin bellekte saklanan .deb dosyalarını silme.
* Kaldırılan paketlere ait (kaldırılmamışsa) yapılandırma dosyalarını siliyor.
* ve son olarak sistemdeki kullanıcılara ait çöp kutularını temizliyor.

Ubuntu tweak te ubucleaner betiğindeki çöp temizleme hariç diğer işlemleri yapabiliyor. (Uzun zamandır kullanmadığım için değişiklikler olmuş olabilir.)

Bleachbit temelde kullanıcı dizininde oluşan uygulamalara ait geçici dosyaları temizliyor.
* Tarayıcıların geçmişini silme.
* Tanıdığı birçok uygulamanın geçici dosyalarını temizleme.

Sistem geneli üzerinde
* Ubuntu için paket belleğini temizleme gibi bazı özellikleri var.
d
Eğer arayüz istiyorsanız Ubuntu tweak + Bleachbit ayrıntılı temizlik için yeterli olur. Ev dizinindeki temizlikleri ben yaparım derseniz ubucleaner da yeterli olur.

alquirel

Alıntı yapılan: ironic - 12 Mayıs 2012 - 19:09:05
Bleachbit temelde kullanıcı dizininde oluşan uygulamalara ait geçici dosyaları temizliyor.

0.7 sürümüyle birlikte artık Ubuntu Tweak de bu temizliği yapabiliyor.

(* iki üst iletideki resimde de görülüyormuş :) )

zembela

Alıntı yapılan: ironic - 12 Mayıs 2012 - 19:09:05
Alıntı yapılan: zembela - 12 Mayıs 2012 - 18:19:29

ubucleaner ın yaptıkları

* Boşta olan eski çekirdekleri(kernel)
* Kurulan paketlerin bellekte saklanan .deb dosyalarını silme.
* Kaldırılan paketlere ait (kaldırılmamışsa) yapılandırma dosyalarını siliyor.
* ve son olarak sistemdeki kullanıcılara ait çöp kutularını temizliyor.

Ubuntu tweak te ubucleaner betiğindeki çöp temizleme hariç diğer işlemleri yapabiliyor. (Uzun zamandır kullanmadığım için değişiklikler olmuş olabilir.)

Sistem geneli üzerinde
* Ubuntu için paket belleğini temizleme gibi bazı özellikleri var.
d
Eğer arayüz istiyorsanız Ubuntu tweak + Bleachbit ayrıntılı temizlik için yeterli olur. Ev dizinindeki temizlikleri ben yaparım derseniz ubucleaner da yeterli olur.

Çöp kutusu düşüneceğim en son şey :) O halde bleachbit + ubuntu-tweak e devam. Bilgilendirme için teşekkrüler...