Yoksa bunlar Lapis Linux'un ayak sesleri mi ?

Başlatan cemoli, 29 Mart 2011 - 22:57:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemoli

Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

ulusoyab

"Kendi ihtiyacınıza göre bu sürümleri aşağıdaki yansılardan indirebilirsiniz." demişler ama bir yansı göremedim.

sema

Lapis'i hep denemek istemişimdir. İsim Lapis Linux Sema RC8? Bir de sitede bir sorun mu var? Yorumlara tıklıyorum okumak için ama hiç yorum yokmuş gibi gözüküyor..
susema

heartsmagic

Gayet "çakma" bir mevzu bu. Muhtemelen Lapis'in sonlanmasından sonra düşen alan adını alan bir akıllı, etrafı karıştırmak istemiş durumda. Yapılan açıklama zaten zamanında rc8'i çıkarttığımızda yaptığımız açıklamanın aynısı. Ortada yeniden oluşturulan bir Lapis olduğunu zannetmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemoli

Tüh be  :D
bende heyecanlanmıştım görünce :D

tarakbumba

Nedendir tam bilemiyorum; bir çok Türk Linux dağıtımı sonlandığı halde, Lapis Linux' un sona ermesi hala içimde bir yaradır. Tamam, o dönemde uzaktan takip etmek dışında hiç bir şey yapamamıştım ama keşke sürdürülebilseydi. Bu arada Lapis forumları da hemen hemen bitik durumda. Bir şekilde yeniden canlandırılması mümkün olamaz mı? Linux ile ilgilenmeye başladığım yıllarda sık sık girdiğim, faydalandığım bir forum idi. O  dönemde Belgeler.org ve linux-sevenler.org başlıca Türkçe başvuru kaynağımdı. Merak ediyorum, ne oldu da linux-sevenler.org böyle ıssız ve garip kaldı. Google amca da bu soruma yanıt verecek bağlantıları bulamadım. Bilgisi olan var mı?

eribol

Hayat şartları :) Güzel tarafı ise bir çoğu linux üzerine kendini geliştirerek iş hayatına atıldı.

heartsmagic

@tarakbumba, söyleyeceklerim acı olacaktır ancak sen zaten bunları biliyorsundur :)

Bizim ülkemizde eleştiri, çamur(yerine başka bir şeyi koyarsanız daha güzel oturuyor aslında) atma, çokça konuşma, istek yapma had safhadır da mesele işin ucundan tutmaya gelince çok az insan kalır etrafta. Bunu biz de yaşadık, başkaları da yaşadı. Haliyle üç dört kişiyle dağıtım götürmek mümkün olmuyor. Gerçi bu işi beceren ecnebiler var ancak onların hayat şartları bizimkilerden daha iyi olduğu için bu yapılabiliyor diye düşünüyorum ben. Bizde hayat şartları çok sıkıştırıyor insanı, bir yere el atınca başka bir tanesine ne zaman ne de maddi destek kalıyor.

Ben eminim Pardus eğer devlet destekli bir proje olmasaydı çoktan sonlanırdı. Şu üst paragrafta yazdığım türden kıyasıya eleştiri yapan ancak evin üzerine bir tanecik olsun, geçtim tuğlayı, kum tanesi koymayan insan tipinden (kimse kusura bakmasın) ölesiye nefret ediyorum. "Eleştiri yapmak hakkım, ben yapayım ki adam olsunlar" zihniyetini de "hastalıklı" buluyorum.

Lapis'in forumu da öldü, doğru. Birileri ne yazık ki orada desteği bırakınca arkadan gelen kimse olmadı. Bakalım buranın akıbeti nasıl olacak...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ulusoyab

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Nisan 2011 - 15:10:25
@tarakbumba, söyleyeceklerim acı olacaktır ancak sen zaten bunları biliyorsundur :)

Bizim ülkemizde eleştiri, çamur(yerine başka bir şeyi koyarsanız daha güzel oturuyor aslında) atma, çokça konuşma, istek yapma had safhadır da mesele işin ucundan tutmaya gelince çok az insan kalır etrafta. Bunu biz de yaşadık, başkaları da yaşadı. Haliyle üç dört kişiyle dağıtım götürmek mümkün olmuyor. Gerçi bu işi beceren ecnebiler var ancak onların hayat şartları bizimkilerden daha iyi olduğu için bu yapılabiliyor diye düşünüyorum ben. Bizde hayat şartları çok sıkıştırıyor insanı, bir yere el atınca başka bir tanesine ne zaman ne de maddi destek kalıyor.

Ben eminim Pardus eğer devlet destekli bir proje olmasaydı çoktan sonlanırdı. Şu üst paragrafta yazdığım türden kıyasıya eleştiri yapan ancak evin üzerine bir tanecik olsun, geçtim tuğlayı, kum tanesi koymayan insan tipinden (kimse kusura bakmasın) ölesiye nefret ediyorum. "Eleştiri yapmak hakkım, ben yapayım ki adam olsunlar" zihniyetini de "hastalıklı" buluyorum.

Lapis'in forumu da öldü, doğru. Birileri ne yazık ki orada desteği bırakınca arkadan gelen kimse olmadı. Bakalım buranın akıbeti nasıl olacak...

Canu gönülden katılıyorum. Hayatları boyunca sağda solda zevzeklik dışında linux için hiçbir şey yapmıyanların kendi çapında elinden geleni yapanları zerre utanıp sıkılmadan "eleştirme"lerini aynen "hastalıklı" buluyorum.
Pardus konusunda da dediğin doğru çoktan ölürdü. Hatta sadece geyiği yapılır başlamazdı bile.

cemoli

Bu ülkede ki linux kullanıcı ve geliştiricilerinde bu ecnebi hayranlığı devam ettikçe ne bir dağıtım yapılır ne de bir dağıtıma destek verilir
düşene bir tekmede sen vur misali davranılır
(Yabancı yaptıysa bu cicidir
Yapan yabancı değilse bu kakadır)

iki iki dört

eribol

Alıntı yapılan: ramboberk - 06 Nisan 2011 - 09:07:18
Bu ülkede ki linux kullanıcı ve geliştiricilerinde bu ecnebi hayranlığı devam ettikçe ne bir dağıtım yapılır ne de bir dağıtıma destek verilir
düşene bir tekmede sen vur misali davranılır
(Yabancı yaptıysa bu cicidir
Yapan yabancı değilse bu kakadır)

iki iki dört
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26330.msg315726.html#msg315726
Bu başlıktaki soruyu soran bir kişinin dağıtım çıkarması kadar ciddiyetsiz bir iş yoktur. İşte bu kesin olan bir şeydir.

cemoli

tarakbumba

Heartsmagic, seni çok iyi anlıyorum. Ne yazık ki milletçe böyle bir yapımız var. Hani bir söz vardır ya, bir işe Türk gibi başla, Alman gibi yap, İngiliz gibi sonuçlandır diye. Biz Türk olarak başlıyoruz ama bir türlü hiçbir işin sonunu getiremiyoruz. Özellikle özgür yazılım dünyasında, yerimiz yok denecek kadar az. Bizde çok az sayıda insan katkıda bulunuyor ve yüzlerce kullanıcı ise ne okuyor, ne kendini geliştiriyor ne de bir katkı veriyor. Acı ama bunların da söylenmesi gerekir. Biraz kuru laf kalabalığını bıraksak, çamur atmayı ve kavga etmeyi terketsek eminim çok güzel çalışmalar da yapabiliriz. Kimsenin Linux üzerinde programlama yapması, çeviri için yabancı dil bilmesi gerekmiyor. İşte wiki sayfalaır var, içini doldurmak tamamen kullanıcının arzusuna kalmış. Ama çoğu dağıtımın Türkçe wiki sayfaları bugün neredeyse boş. Üzülüyorum.

tulgalin, yeni bir tartışma başlatmak niyetinde değilim ancak eribol' un verdiği bağlantıdaki, ilk iletinden başlayan yazım ve hitap tarzını çok ayıpladım. Bir şeyi eleştirmek tabii ki herkesin hakkı. Ancak saygılı ve nazik ifadeler kullanmak; hele ki hiç kimsenin sorulara cevap yazma, sorunları çözme mesuliyeti ve buna ayıracak bedava zamanının bulunmadığı bir yerde çabalayan insanlar varsa bence bir zorunluluk ve terbiye gereğidir.

barış

Kimse şöyle demiyor "kendimi geliştireyim 1-2şey öğreneyim". Yani bu hep oyun oynamaktan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bir de cahillikten.
Linux anlatıldığı zaman "oyun var mı?" sorusuna "senin oynadıklarından yok" şeklinde cevap verince "ne yapayım ben onu?" şeklinde cevap almaktan bıktığım için bana gerçek hayatta Linux'u soran birisine ilk sorduğum soru şu oluyor: "sen bilgisayarda ne yapıyorsun?"
Aldığım cevaba göre söylüyorum.
Ben dağıtımlara destek vermeyi çoktan aştım. Geçtim onu. Daha bilgisayarına kurmayan var. Hani baştan vermiş kararını "kötüdür" şeklinde. Ön yargı var Linux'a karşı bu ülkede nedense ben de anlayabilmiş değilim. Linux'u, sürekli kod yazılan, sürekli terminal başında bulunulmak zorunda olunan bir sistem olarak bellemişler nedense.

Diğer bir nokta, Linux kurup da kendini geliştirmeye çalışmayanlar. Linux'u kuruyor, kendini geliştirmiyor. Bir işin ucundan tutmuyor. Bu forumdan o kadar yardım alıyor ancak kimseye bir yardımı dokunmuyor. Onu geçtim, bir insan kendini geliştiremeyebilir ancak en azından bir işin ucundan tutup yardımcı olmaya çalışır o da yok. Neymiş efendim "Linux kullanıyormuş" yok böyle bir şey. Sırf millete farklı olarak hava atmak için Linux kullananlar bile var. Çok kınıyorum bu davranışı. Kendini geliştirmek istemeyen, açık kaynak nedir bilmeyen, tema değiştirip icon yüklemeyi Linux özelleştirmek zanneden(kısmi olarak özelleştirmek aslında), Windows'ta yaptığı işlerden farklı iş yapmayan kişilerle kaynıyor etraf. Yani, Linux ile Windows arasındaki farkı görmeyen insanlar var. Bunlar kasti olarak yapıyor bunları. Kendini geliştirsene dendiği zaman da, "ne işime yarayacak ki?" diye cevap veriyorlar. Bu insanlar Linux kullanmasın yahu...
@heartsmagic, @tarakbumba sizi haklı buluyorum bu arada..

sem

Demek dağıtım geliştirmiş arkadaşlar varmış aramızda... heartsmagic; bilmiyordum ama şaşırmadım açıkcası... Hatta acaba biliyordum unuttum mu diye düşünüyorum, o  kadar şaşırmadım yani =)

Projenin sonlanması üzücü bir olaymış... Ama sonlanma nedenlerine de şaşırmadım açıkcası...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

cemoli

Alıntı yapılan: tarakbumba - 06 Nisan 2011 - 17:07:27
Heartsmagic, seni çok iyi anlıyorum. Ne yazık ki milletçe böyle bir yapımız var. Hani bir söz vardır ya, bir işe Türk gibi başla, Alman gibi yap, İngiliz gibi sonuçlandır diye. Biz Türk olarak başlıyoruz ama bir türlü hiçbir işin sonunu getiremiyoruz. Özellikle özgür yazılım dünyasında, yerimiz yok denecek kadar az. Bizde çok az sayıda insan katkıda bulunuyor ve yüzlerce kullanıcı ise ne okuyor, ne kendini geliştiriyor ne de bir katkı veriyor. Acı ama bunların da söylenmesi gerekir. Biraz kuru laf kalabalığını bıraksak, çamur atmayı ve kavga etmeyi terketsek eminim çok güzel çalışmalar da yapabiliriz. Kimsenin Linux üzerinde programlama yapması, çeviri için yabancı dil bilmesi gerekmiyor. İşte wiki sayfalaır var, içini doldurmak tamamen kullanıcının arzusuna kalmış. Ama çoğu dağıtımın Türkçe wiki sayfaları bugün neredeyse boş. Üzülüyorum.

tulgalin, yeni bir tartışma başlatmak niyetinde değilim ancak eribol' un verdiği bağlantıdaki, ilk iletinden başlayan yazım ve hitap tarzını çok ayıpladım. Bir şeyi eleştirmek tabii ki herkesin hakkı. Ancak saygılı ve nazik ifadeler kullanmak; hele ki hiç kimsenin sorulara cevap yazma, sorunları çözme mesuliyeti ve buna ayıracak bedava zamanının bulunmadığı bir yerde çabalayan insanlar varsa bence bir zorunluluk ve terbiye gereğidir.

sevgili dostum
verilen linkteki üslubumdan dolayı bende rahatsızlık duydum
ancak bu benim kasti olarak yada cehaletten yaptığım bişey değildi
sadece bir anlık boş bulunma diyelim
ama terbiye ile alakalı birşey asla değil
ben bu güne kadar kimseye kasıtlı olarak (kendimi savunmak dışında) saygısız ve terbiyesiz davranmadım davranmamda
ama dağıtım geliştirme çabası içerisinde olduğum için illaki her masaüstünü tanımam bilmem gerekmiyor ki unity masaüstünü kaç kişi biliyorki netbook kullananlar dışında
ben ilk kez karşılaştığım için ve teorik olarak beğenmediğim için (beğenmek zorunda da değilim) bu şekilde bir soru sordum
bana karşı kasti bir yorum olmasaydı ben de bu şekilde karşılık vermezdim
ayrıca sorduğum soru bir geliştirici edasıyla olmasındansa normal kullanıcı edasıyla olsun daha iyi dedim ve o şekilde sordum

neyse lapisin sonlanması benide üzdü ki bu başlığı da tekrar geliştirlmeye devam edildiği hissine kapıldığım için açtım

herkese sevgiler