Tiny core ve başka dağıtımlar hakkında

Başlatan by_YE, 13 Mart 2011 - 23:08:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

by_YE

arkadaşlar forumda araştırdım bulamadım tiny core linuxu 32mb'lık hafıza kartıma kuramadım unetbootinle felan denedim ama olmadı birde wattos b3'ü flashıma kurmak istedim o da grubu mu sildi şimdi grubumu kurtardım ama wattosu nasıl flashta kullanabilirim slax misali? en azından kendi bilgisayarımda kullanabiliyim istiyorum.birde ubuntunun grubunu nasıl tekrar kurtarırız acaba pardusun kini kurtardım ama o da bi işe yaramıyo ubuntununki daha güzel sanki yardımlarınız için şimdiiden teşekkür ederim.

heartsmagic

Diğer sorunun için bir şey söyleyemem ancak Grub meselesi forumda bir iki başlıkta anlatılmakta. Kullandığın Ubuntu sürümüne göre uygun olan başlığı takip edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Grubu kurtarmış arkadaş. Tinycore'u ben bilgisayara kuramamıştım vakti zamanında :) Flashı hiç denemedim. Daha acemiydim gerçi o dönemler. Diyeceğim o ki biraz karışık :)

kelebek333

Tinycore'u  linuxlive usb creator ile kurabilirsiniz. Persıstence özelliğini kullanarak slax tarzı kullanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkte verilen konuya bakabilirsiniz.Bu tarz programlar da kurulum yaptığınız aygıtı doğru seçmezseniz , boot bilgilerini usb aygıtlara yazacaklarına  , sizin harddiskinizin mbr 'sine yazarlar. 

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26476.0.html

by_YE

sonunda bir yanıt geldi.teşekkür ederim ilginize.ben unetbootin ile denemiştim ubuntuda ama olmamıştı şimdi sadece win7 ve bodhi var harddisk format atılmaktan bad sektör olmaya deform olmaya o kadar yaklaştı ki korkumdan artık formatlamak istemiyorum şimdi ubuntu 11.04 ü bekliyecem o ana kadarda tiny ile idare ederim.bir de eğer mahzuru yoksa bodhi yi yeni kurdum ubuntu 10.04 tabanlı ama nedense güncellemede hata veriyor ve hata mesajı olarak boş hata mesajını aldım ve kaydediyorum diyor. ve hiçbir program(resim görüntüleyicisi bile) yok ve yükleyemiyorum. bu konudada eğer bir bilen varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.
saygılar!

kelebek333

Tinycore yerine slax'ı tavsiye ederim yinede. 200 mb'lık usb sürümünü indir. Tabii usb belleğin varsa. Özelleştirebilirlik açısından tinycore'dan daha iyidir. Modules (Modüller) bölümünden istediğin özelliği ya da programı indirerek slax klasöründe Modules klasörü içne atıyorsun hepsi bu kadar. Dikkat etmen gereken indireceğin modül için gerekli başka modüller olabilir onları da indirip Modules klasörüne atacaksın.

Bad sektörler için low level format atmayı dene . Tabi her deva değil .Hiren's bootCd'yi kullanabilirsin.
Kullanımı hakkında internette bol miktarda türkçe anlatım var.

by_YE

slaxı kullandım yalnız belli bir noktadan sonra kesmedi açıkçası uzun süre açmadımmı modüller bozuluyor ayrıca çok eski ve geliştirilmesi durdu artık bir de yeni dağıtım keşfetme isteği tabii ki tiny core un ilgimi çeken kısmı sadece 10 mb olması ve herşeyi sonradan yükleyip özelleştirilebilmesi.