Ubuntu 10.10 Ekran Kartı Sürücüsü (Radeon 9550)

Başlatan sparus, 09 Aralık 2010 - 21:55:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sparus

Aslında bir sorun var mı  onu öğrenmek niyetim. Zira bir kaç gündür forumda pek çok konu okudum ve kafam oldukça karıştı. :)

Ekran kartım Radeon 9550

Ek sürücüleri denetlediğimde sahipli sürücü olmadığını söylüyor.

/etc/x11/ içinde xorg.conf dosyası yok.

lspci -knn çıktısı:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550] [1002:4153]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. A9550GE/TD [1043:010c]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, radeonfb
01:00.1 Display controller [0380]: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550] (Secondary) [1002:4173]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. A9550GE/TD (Secondary) [1043:010d]

lsmod | grep radeon
radeon                827837  3
ttm                    56633  1 radeon
drm_kms_helper         30168  1 radeon
drm                   168054  5 radeon,ttm,drm_kms_helper
i2c_algo_bit            5168  1 radeon

lspci | grep VGA

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV350 4153) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL DRI2

Burdan anladığım kadarı ile radeon sürücüsü yerine mesa sürücülerini kullanıyor. Yanılıyor da olabilirim. Synaptic'ten baktığımda sistemimde radeon sürücülerinin kurulu olduğunu görüyorum. Aynı zamanda ati de kurulu. Ancak fglrx kurulu değil.

Sistemin mesa sürücüsünü kullanıyor ise radeon sürücüsünü kullanması daha iyi olur mu?  Eğer öyleyse bunu yapmak için gerekli komut nedir? Radeon sürüsü yerine fglrx mi kullanmalıyım? xorg.conf dosyası olsaydı ordaki sürücüyü değiştirip deneyecektim ancak gariptir yok. Emin olamadığım içinde herhangi bir sürücüyü kaldırmak istemedim. Açıkçası konuya tam hakim olamadığım için çeşitli yerlerdeki açıklamaları da uygulamaya cesaret edemedim.

Beni aydınlatabilirseniz sevinirim. :)

krwlng

Öncelikle ben de aynı kartı kullandığımı belirtmek isterim, boşuna kendini yormana değmez, çünkü mesa harici şuan için hiçbir çözüm yolu yok, denenmedik şey kalmadı, fglrx olsun ati resmi sürücüsü olsun onlarca yöntem denedim ama olmuyor, Xorg sürümü yüzünden artık X serisi ve 9550 kartlara destek verilmiyor. Ubuntu 9.10 öncesinde çalışıyor sadece. İçerisinde benim de açmış olduğum birkaç konu mevcut onları okuyup sonuçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sparus

Alıntı yapılan: krwlng - 09 Aralık 2010 - 23:11:13
Öncelikle ben de aynı kartı kullandığımı belirtmek isterim, boşuna kendini yormana değmez, çünkü mesa harici şuan için hiçbir çözüm yolu yok, denenmedik şey kalmadı, fglrx olsun ati resmi sürücüsü olsun onlarca yöntem denedim ama olmuyor, Xorg sürümü yüzünden artık X serisi ve 9550 kartlara destek verilmiyor. Ubuntu 9.10 öncesinde çalışıyor sadece. İçerisinde benim de açmış olduğum birkaç konu mevcut onları okuyup sonuçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teşekkürler... Aslında bunu biliyorum. "Acaba ben mi yanlış bir şey yapıyorum?" diyerek bu başlığı açmıştım. Sistem gerekeni yapmış zaten. :)

client

Bende bu kartı kullanıyorum.Driverı yükledim ama videoları çok kötü gösteriyor.Çözünürlük çok kötü,videoyu oynarken kare kare gözüküyor.Sanki çözünürlüğü kötü bi video izler gibi,internette dolaştığımda da aynı sorun var.Çok uğraştım ama halledemedim.

heartsmagic

@client, üstteki iletiler durumu açıklıyor zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

client

Benim durumum biraz farklı.Düm ubuntu 8.04  yükledim.Ve sorunlar o zaman başladı daha önce de 8.04 kullanıyordum hiç bi sorunum yoktu.Şimdi sorun nedir onu anlayamadım üstelik önceden uygulamaları sorunsuz yüklüyordum şimdi onlardada hata veriyor.Acaba kurulumda mı bi sorun var?

heartsmagic

8.04'se durum değişir. O sürümde bu sorun yok sanıyorum, normal şekilde depolardan sürücü kurup kullanabiliyor olman lazım. Fakat sürücüden önce uygulama kurulumundaki sorunlarını halletmen lazım. Ne hata aldığını bilmeden yardımcı olamayız ne yazık ki.

Fakat 8.04 çok geride kaldı, bu nisan ayında desteği sona erecek.

client

Üst barda güncelletirme işareti bazen kırmızı yanıyor kurulmuş dosyalar için bazı gereksinimler karşılanamıyor yeniden yükleyin yazıyor.Ubuntu 9.10 geçsem atı driverı kurabilirmiyim?

heartsmagic

9.10'da mı durum değişti yoksa 10.04'te mi hatırlamıyorum şu an ne yazık ki. Eğer oyun oynamıyorsan son sürümü bir deneyebilirsin yani 10.10'u. Daha da iyisi 11.04'e de bir göz atabilirsin yaklaşık bir ay sonra.

krwlng

Yanlış hatırlamıyorsam 9.10'da çalışmıyor, 9.4 ve aşağısında çalışıyor diye biliyorum. Uzun zaman geçti sürümleri karıştırıyor olabilirim fakat hatırladığım kadarı ile karmic çalıştırmıyordu.

Düzeltme: Bugün denedim 9.4 ile de sürücü kurulumu yapılamıyor fakat 8.10 ile sürücüler düzgün bir şekilde kurulup çalışıyor, fakat sorun burada bitmiyor, oyunlar için sürücü yüklemeye çalışanlara tavsiyem denemesinler, ben 8.10 ile Hon denedim fakat ekran ayarlarını düşürmeme rağmen çok kötü bir performans aldım. Yani 9550 masaüstü kullanımı için normal fakat oyun oynama işini artık pek düşünmeyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!