[Çözüldü] Hiçbir müzik parçasını dinleyemiyorum.?

Başlatan yağmuradam, 05 Mayıs 2008 - 15:12:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Bilgisayarımdan ses almama rağmen hiçbir müzik parçasını dinleyemiyorum. Ne Rhytmhbox'da ne Smplayer'da ne de başka bir programda müzik dinleyemiyorum. Müzik çalıcılarda hareket çubuğu bile kıpırdamıyor. hatta mp3 parçasının üzerinde cursor ile durduğum halde bile ses alamıyorum. Fakat örneğin, Youtube videolarının sesleri gayet güzel dinlenebiliyor. bunu nasıl çözebilirim? Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

ufuk_k

Sanırım diğer konuda da belirtmişsin, depoların sources.listte ekli değil. Bu sorunu hallet ve ubuntu-restricted-extras pakedini yükle. İhtiyacın olan codecler orada var. Ama depoları eklemeden gerekli gstreamer eklentilerini kuramazsın.

egitimist

@yağmuradam, sources.list dosyanı (hardy için) güncellemek için;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.0.html

sudo gedit /etc/apt/sources.list

ile dosyayı aç, içindekileri sil, yukarıdaki bağlantıda verdiğimi yapıştır, kaydet kapat.

yağmuradam

sevgili kardeşlerim, bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra, rhythmbox'da müzik dinledim. daha sonra firefox üzerinde bilardo oynadım. rhythmbox'ı yeniden açtığımda müzik dinleyemedim. neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama, birşeyler çakışıyor ya da birbirini siliyor. synaptic'e baktım. ubuntu-restricted-extras kurulu. sources.list altında da medibuntu hariç diğer depolarım bulunuyor. fakat synaptic'te medibuntu deposu gözüküyor. google earth'ü oradan kurdum. ayrıca medibuntu'dan w32codecs ve libdvdcss2 dosyalarını da kurdum. bir yeri yapmaya uğraşırken, başka bir yer bozuluyor. çıldırmak üzereyim. ne olur acil yardım.

egitimist

konsoldan;
rhythmboxkomutunu ver. rhythmbox açılınca dinleyemediğin parçalardan birini açamayı dene ve konsolda dönen hata mesajını buraya kopyala da bir bakalım.

yağmuradam

gstreamer eklentilerininbir kısmı kurulu, bir kısmı kurulu değil. gstreamer plugin for alsa, gstreamer-ffmpeg, gstreamer-gnomevfs, gstreamer-pitfdll, gstreamer-plugins bad, gstreamer-bad-multiverse, gstreamer-plugins-base, gstreamer-base-apps, gstreamer-plugins-good, gstreamer-plugins-ugly, gstreamer-plugins-ugly-multiverse, gstreamer-pulseaudio, gstreamer-tools, gstreamer-x  kurulu. bu saydıklarımın 0.10 versiyonları kurulu. yardım ederseniz sevinirim.

ufuk_k

Sistem--tercihler--ses kısmından hangi aygıtların seçili olduğuna bakın. Sınama/test yaptıgınız zaman ses alabiliyor musunuz? Aygıtları deneyin ve ses aldıklarınızı seçin. Alsa ya da pulse audio seçilidir. Tek tek deneyip ses aldıgınız seçenekleri seçin.
Flash uygulamaları çalıştırdıktan sonra ses gidiyorsa belki şu pakedi kurmanız gerekebilir:
sudo aptitude install libflashsupport

yağmuradam

söylediğiniz gibi konsoldan rhytnmbox'ı açtım. parça üzerine çift tıkladım. çalmadı. konsolda da hata mesajı vermedi.

yağmuradam

sound events ve music and movies bölümünde alsa, audio conferencing bölümündeki sound playback kısmında da alsa, sound capture bölümünde de test sound ayarları ses almamı sağlıyor. eskiden hepsinde auto detect seçiliydi ve hiçbir problemim yoktu. neden böyle oldu anlayamadım. belki de bugün kurduğum w32codecs ve libdvdcss2 codec'leri yüzünden oldu. firefox'ta flash'lı bir sayfa açık iken müzik dinleyemiyordum. şimdi düzeldi. usandım artık. İnşallah başka bir problem yaşamam. hepinize teşekkür ederim.

ufuk_k

Codeclerden değilmiş sorunun demek ki. Ses ayarları değişmiş belli ki, isteyerek ya da istemeden. Aklında bulunsun mikrofondan ses alamazsan falan alsamixer komutunu dene, oradan ayaralayabilirsin. Kurulum sonrası yapılması gerekenler diye açtığım konuda yazıyor.

yağmuradam

bu ayarlarla da sadece rhythmbox'da müzik dinleyebiliyorum. vlc player'da mp3 çalamıyorum. vlc player kilitleniyor. ne kadar problemli bir iş bu böyle. her müzik çalıcısı için ayrı ayar mı yapacağız. yemin ediyorum sorunlardan usandım artık.

heartsmagic

Hayır ayrı ayrı ayar yapmaya gerek yok. Örneğin ben Alsa ile mutlu mesut hiç ayar yapmadan her oynatıcı ile işimi görüyorum. Sende bir şeyler karışmış belli ki, bir aygıtı kullanırken diğerini kullanamayacağın şekilde değişiklik olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Evet alsa hepsi için yeterli, aynı anda flash, mp3, film açık olabiliyor. Alsamixer'i ve ses aygıtlarını biraz kurcalayın derim. alsamixerdeki tüm playback (çalma) ve capture (yakalama) aygıtları için:
alsamixer -V all  Bazen microfon boost falan açık olunca sesi bozabiliyor, ya da bazı programlar (audacious) sadece PCM aygıtının sesini değiştiriyorlar, en azından bende öyle. Dosya çalarken bir yandan alsamixer ile oynarsanız sorunu yakalayabilirsiniz.

yağmuradam

sevgili kardeşlerim, dün ses ayarlarım alsa iken, müzik dinleyebililiyordum. bugün bilgisayarı açınca firefox'ta bilardo oynadım ve daha sonra firefox açık iken rhythmbox'ta müzik dinleyemedim. ses ayarlarımı auto detect olarak değiştirdim. durum düzeldi. ne yapmam gerekiyor? bütün yüklediğim codecleri, ubuntu-restricted-extras'ı kaldırıp tekrar mı yükleyeyim? ne yapacağımı şaşırdım. 6 gündür ubuntu'yu rayına oturtmaya çalışıyorum. pardus'u 2 günde rayına oturtmuştum. pardus'ta şu anda hiçbir problemim yok. fakat ubuntu başımın belası. lütfen yardım kardeşlerim. artık usandığım için bırakma noktasına geldim.

ufuk_k

Konsoldan aplay -l yazınca ne veriyor. ayrıca belirttiğim libflashsupport pakedini yükledin mi?

yağmuradam

verdiğiniz komutu yazınca,
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: ICH5 [Intel ICH5], device 0: Intel ICH [Intel ICH5]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: ICH5 [Intel ICH5], device 4: Intel ICH - IEC958 [Intel ICH5 - IEC958]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

yanıtını verdi. zaten tümleşik ses kartı olarak Intel ICH5 kullandığımı biliyorum. fakat ses ayarları bölümünde Intel ICH5 seçtiğim zaman test sesi alamıyorum. dün alsa seçili iken ses alabiliyordum. fakat vlc ve smplayer ile müzik dinleyemiyordum. şu anda sadece auto detect konumunda ses alabiliyorum. sistemimde herhangi bir değişiklik yapmadığım halde ayarlarım değişmiş. ve şu anda vlc ve smplayer da dahil, tüm müzik çalıcılarda müzik dinleyebiliyorum. snaptic'te kontrol ettim. libflashsupport paketi yüklü. siz söyleyince yüklemişim. anlayacağınız şu anda, auto detect olarak  ayarlandığında herşey yolunda. sizce bu normal mi? ayarların alsa olması gerekmiyor mu?

ufuk_k

Kullanıcı dizininizi açın.
.asoundrc isimli bir dosya oluşturun (. ile başlıyor, gizli dosya) içine şunu kopyalayıp kaydedin:

pcm.card0 {
    type hw
    card 0
}
ctl.card0 {
    type hw
    card 0
}

Bir deneyin bakalım.

yağmuradam

sevgili ufuk_k kardeşim,
şimdilik böyle kalsın. şu anda durum iyi. açıkçası daha fazla karıştırmak istemiyorum. yine bir terslik çıkarsa yazışırız. hepinize hayırlı akşamlar kardeşlerim.

ufuk_k

Bu karıştırmaz bişeyi, olmazsa ya da ses alamazsan dosyayı silersin. Olur biter.

jazzistan

Merhabalar,

Aynı sorun bugün bende de oluştu. Rhythmbox ve audacious ile hiçbir ses dosyasından ses alamıyordum. Bilgisayarımı yeniden başlattım. Yeniden başlattıktan sonra rhythmbox ile ses alabilmeme rağmen audacious ile çalmak istediğimde hiçbir işlem yapmıyor. Sorun oluşmadan önce sistemde yaptığım tek değişiklik ise farklı bir tema yüklemem. Bununla bir bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum ama temayı yükledikten sonra "Görünüm Tercihleri" kısmına girdiğimde "Tema" sekmesinde, "Bu tema istenildiği gibi görünmeyebilir çünkü gerekli GTK+tema aygıtı ubuntulooks yüklü değil" diye bir uyarı mesajı çıkıyor. Eski kullandığım temaya (Human) geri dönüp denememe rağmen herhangi bir düzelme olmadı. Audacious'u kaldırıp yeniden yükledim fakat yine bir değişiklik olmadı. Konsoldan audacious'u çalıştırıp bir müzik dosyası çalmak istediğimdeyse dönen hata aşağıdaki şekilde. Belirttiğim gibi rhythmbox ile sorunsuz dinleyebildiğim için çok da önemli değil aslında ama yine de neden böyle bir sorun oluştuğunu merak ettim.

taha@taha-desktop:~$ audacious
amidi-plug(amidi-plug.c:amidiplug_init:97): init, read configuration
amidi-plug(i_backend.c:i_backend_load:107): loading backend '/usr/lib/audacious/Input/amidi-plug/ap-alsa.so'
amidi-plug(i_backend.c:i_backend_load:145): backend /usr/lib/audacious/Input/amidi-plug/ap-alsa.so (name 'alsa') successfully loaded
MADPlug-Message: failed to open audio output: XMMS reverse compatibility output plugin
MADPlug-Message: failed to open audio output: XMMS reverse compatibility output plugin

jazzistan

Çok özür dilerim. Sorunun nereden kaynaklandığını buldum. Audacious'un seçeneklerinde ses bölümünde, output bit depth "24" olarak gözüküyordu. O değeri "16" yapınca düzeldi.

bytan

Estağfurullah @jazzistan. Sorununun çözülmüş olması güzel.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yağmuradam

Problemimi hallettim. Hepinize teşekkür ederim.