C'de Uzak Göstericiler ve Ekran Fonksyonları

Başlatan noktakom, 21 Ocak 2011 - 22:59:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Uzak Göstericiler ve Ekran Fonksyonları ile ilgili uygulamaları nasıl deneyebilirim ? 

Kitapta win ve linux'un korumalı modda çalıştığını ve bu kodların çalışmayacağından filan bahsediyor. ya da öyle birşeyler işte... :)

sem

Hiç kullanmadım fakat;

http://forum.ceviz.net/c-c/81284-yakin-uzak-gostericiler.html

Burada üzerine konuşulmuş... Belki işinze yarayabilir/fikir verebilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

noktakom

Neden böyle bir engel konulmuş, ne gibi bir riski var anlamadım ama bu durum biraz canımı sıktı. Ne güzel ekrana birşeyler çizittirecektim :)

Bu korumayı delmenin bir yolu yok mu? veya alternatif bir çözümü...

Atıyorum bir sinüs fonksyonunun grafiğini ekrana çizen bir program yazmak istesem, bunu yapamayacak mıyım ?

Son olarak ben core 2 duo p7350 kullanıyorum bu işlemcinin mimarisi nedir ? 80x86 destekliyor mu acaba ?

sem

Son sorunuz hakkında fikrim yok...

Çizim ile ilgili olarak, tabii çizim yapabilirsiniz.  Yalnız obkek - okek konusunda egcodes'un dediği gibi çizim işlemleri için Matlab'a yönelmeniz en iyisi olacaktır. Çünkü gerçekten çok başarılı... Linux versiyonu da mevcut.

Önerim amacınıza göre hareket edin.. Eğer ki matematiksel işlemler yapacaksanız gerçekten Matlab'a göz atmalısnız... Dediğiniz gibi bir grafik tek bir komut ile hallediliyor

plot(x,y) // Yanlışhatırlamıyorsam bu şekilde idi...

C ile çizim yapabilmek için kullandığınız sistem (yani sizin için Linux) gerekli kütüphaneyi bulmanız gerekiyor. Sanıyorumki curses olması lazım bu kütüphanenin. Bu kütüphaneyi bulduktan sonra ayrıca API leri bulmanız gerekecek... Ve bunlardan bir sinüs eğrisi elde etmek için vereceğiniz zaman çok çok fazla olacaktır.

Ama görsellik ile amaç: uçbirimde kodlamak istemiyorum, biraz menüler ile uğraşayım gibi ise GTK+ ya bakmakta fayda var...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

noktakom

Eveti matlab'ı biliyorum bu konularda onun üzerine yok. Ben C öğrenmeye çalıştığım için dilin yeteneklerini keşfetmek istiyorum o yüzden sordum.

Şu telefon defterini bitirebilirsem, arayüz için de gtk+'ya da bi giriş yaparız belki..

microanaliz

Linux da C için bu konu biraz yabancı DOS için geçerli dersem yanlış olmaz kanımca...
MicroAnaliz

Erdem

Alıntı yapılan: hkndvc - 22 Ocak 2011 - 21:28:20
Atıyorum bir sinüs fonksyonunun grafiğini ekrana çizen bir program yazmak istesem, bunu yapamayacak mıyım ?

Yaparsınız tabi ki. Bunun için aklıma gelen en basit kütüphane SDL.

Burada SDL'e giriş niteliğinde dersler var:

http://lazyfoo.net/SDL_tutorials/index.php
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik