[Çözüldü] Klavye Tercihlerinden İkinci Klavye Silinmiyor...

Başlatan dimetokavi, 26 Temmuz 2010 - 10:00:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dimetokavi

Merhabalar,
Konu başlığını biraz açayım; Ubuntu'yu kurarken F klavye ile kurdum ve o şekilde de bir süre kullandım. Ancak sonra Q klavyeye geçtim ve F klavye ile olan bağımı kopardım. Sistem >> Tercihler >> Klavye yolundan da Q klavye eklemesini yaptım (Bkz. Resim 01).

Ve F klavye kullanmayacağım için F klavyeyi sildim. Ancak F klavyeyi silmeme rağmen, her bilgisayarı açışımda ikili klavye düzeniyle (varsayılan F klavye) karşılaşıyorum (Bkz. Resim 02).

Ve yukarıdaki silme işlemi her bilgisayarı açışımda tekrarlıyorum. Bu işi grafik arayüzü olmadan yapmanın muhakkak yolu vardır. Yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Geany

dimetokavi

Teşekkür ederim ama sorunu çözemedim (Ya da benim sorunuma uygun olacak adımı kestiremedim).

Bu arada /etc/X11/xorg.conf dosyasının yeri mi değişti Ubuntu 10.04'te? Çünki /etc/X11/ dizini altında yalnızca xorg.conf.failsafe isimli bir dosya mevcût. Ve onun da içeriği şu şekilde;

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "fbdev"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Yiğit Ateş

sudo dpkg-reconfigure console-setup komutunu verip dener misiniz?

dimetokavi

Teşekkürler, Hemen deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2010 - 13:40:44

Denedim. Adımları takip ettim ve bilgisayarı yeniden başlattım. Sıkıntı yok. Sanırım konu başlığına çözüldü ibaresini ekleyebiliriz.
Çok teşekkür ederim.  ;)

heartsmagic

@dimetokavi, etiketi kendinde vurabilirsin ilk iletini değiştirerek. Şimdilik ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.