Ubuntu 10.10 ile Dev-C++ kurulumu hakkında

Başlatan mustafaisik, 28 Şubat 2011 - 08:06:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafaisik

Arkadaşlar;

Her ne kadar Wine yardımı ile Dev-C++ IDE kurulumundan bahsedilmiş olsa da ben Dev-C++ IDE yi Ubuntu 10.10 a doğrudan kurmak istiyorum.

(Şimdi diğer başlıkta da yazıldığı gibi neden başka editör değilde Dev-C++ tercih ettiğim sorulacak olursa diye kısa bir açıklama yapmam sanırım doğru olacak... Ben uzaktan eğitim öğrencisiyim. İstanbul Aydın Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı okuyorum...Bu dönem müfredatımızda yer alan  C Programlama dersimizi  aynı zamanda bölüm başkanımız da olan Prof.Dr. Ali GÜNEŞ hocamız veriyor... Aslında bizden Windows tabanlı PC kullanmamız isteniyor. [Programları anlatırken zorluk olmasın diye sanırım] Ama ben sınıftakilerden farklı olarak Windows yerine Ubuntu Linux kullanıyorum. Bu da benim farklı bir IDE kullanmam yada Dev-C++ ı bir şekilde sisteme kurmam anlamına geliyor)

Dev-C++ bilindiği üzere 4.9.9.2 sürümünden bu yana güncellenmiyor ve geliştirilmiyor. Sourceforge.net te linux için Tar.Gz arşivi var.
((Bknz : http://sourceforge.net/projects/dev-cpp/files/Sources/Mingw%20sources/binutils-2.15.91-20040904-1-src.tar.gz/download ))

Ama ben Tar.Gz arşivi ile Dev-C++ kurulumu yapamadım. Debian paket sistemi de bulunmadığından programı kurmak oldu bana bir işkence... Acaba Tar.Gz den .Deb paket sistemine dönüşüm yapan bir betik var mı? Yada bu arşiv dosyasından nasıl sorunsuz kurulum yapabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mustafa Hakan IŞIK
İstanbul Aydın Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Eğitim)

Tembel değilim... Dünyaya yorgun geldim. Dinlenmek için yaşıyorum...

http://i56.tinypic.com/zno9li.png

heartsmagic

tar.gz'yi .deb'e çevirme fikriden şimdilik vazgeç. Zira o meselenin paketi derlemek ve tüm bağımlılıklarını sağlamaktan farklı bir yanı yok. Onun yerine madem deneyeceksin doğrudan derlemeyi dene. Fakat senin bulduğun bu kaynak kod, bu taraf için midir bilmiyorum. Uyumluluğu var mıymış Dev-C++'ın? Paketin içinde neler var?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Size tavsiyem alacağınız C dersinin içerik olarak ne kadar ileri gideceğini öğrenmeniz. Çünkü;

DevC++ bildiğiniz gibi bir IDE. IDE üzerinden C dışında ne anlatılabilir; komut satırı argümanları ve derleme parametreleri ayarları, kod tanımlama ve görünüm gibi ayarlar, optimizasyon ayarları gibi ayarlar. Bunların çok fazla etki edeceğini sanmıyorum aslında bir ders üzerinde.

Eğer ders içeriği çok genişlemeyecek ve genel olarak standart C kullanılıp, uygulamalar bu şekilde yazılacaksa IDE ayalarında sizi etkileyecek bir durum oluşacağını sanmıyorum. Hatta nano ve salt olarak gcc kullansanız dahi bütün her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz...

Ama standart C' yi geçip biraz ileri konulara geldiğinizde daha büyük sorunlar yaşarsınız. Sisteminizde DevC++ kurulu varsayalım. Ubuntu ve DevC++ ile standart fonksiyon gerektiren işleri mükemmel hallediyorsunuz. Dersler ilerledi; soket programlama, ileri dosya işlemleri (dizin içeriği elde etme, bir dosyanın dizin mi soket mi, dosya mı sembolik bağ mı gibi bilgileri alabilme), pipe işlemleri, thread işlemleri gibi konulara geldiğinizde zaten hocanız ile bambaşka fonksiyonlar ve başlık dosyaları kullanmak zorunda kalacaksınız.

Yani C her sistemde C, değişen hiç bir şey yok.. Fakat bu standart olan C. Bir yerden sonra sistemden sisteme farklar oluşuyor. O nedenle ders içeriğine göre hareket etmenizi öneririm. IDE olayı kolay çözülür bence, hocanın yapacağı, göstereceği ayaları her IDE üzerinden bulabilirsiniz fakat bahsettiğim diğer farklar daha büyük sıkıntılara neden olabilir. Hatta IDE üzerindeki ayaları çok fazla öğreteceklerini de sanmam, çünkü öğretecek olsalar dediğiniz gibi geliştirilmesi durmuş IDE üzerinden anlatım olmazdı sanırım, daha güncel ve önü açık bir IDE seçilebilirdi...

Kısaca tavsiyem; ders içeriğinde hocanız ile oluşan farkı kapatamayacağınız kadar ileri seviye C gösterilecekse önleminizi şimdiden almanız. IDE kolay =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mustafaisik

Sorun başka bir başlık altında verilen bilgiler ışığında çözülmüştür. Sisiteme Wine ile sanallaştırarak Dev-C++ kurmayı başardım. İlginiz için teşekkür ederim. Ama Tar.Gz den neden kurulum yapılmadığını da amlasam iyi olurdu :(
Tembel değilim... Dünyaya yorgun geldim. Dinlenmek için yaşıyorum...

http://i56.tinypic.com/zno9li.png