ATI Radeon X1100'de Multi Display Problemi

Başlatan ougurer, 01 Nisan 2009 - 22:14:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ougurer

Merhaba ben yeni birX ubuntu kullanıcısıyım. İşletim sistemimi kurduktan otomatik güncellemelerle resmi ATI driver paketlerini ve Catalyst Control Center uygulamasını kurdum ama uygulamayı açtığımda bilgisayara bağlı olan 42LG6000 LCD TV'imi diğer ekran seçeneklerinde görmeme rağmen bu ekranı seçtiğimde uygula seçeneği açılmıyor. Tamam düğmesine basınca da TVden görüntü alamıyorum. Aslında bilgisayarı TVye bağlıyken açtığımda bios açılışını ve ubuntu logolu ekranı TV'de n görebiliyorum ama ubuntu masaüstü açıldığında Tv'den geçersiz format uyarısı alıyorum ve görüntü kesilliyor. Acaba xorg.conf dosyasına müdahale etmeden sadece CCC ile bu ayarı yapabilir miyim?
Ubuntu sürümüm 8.10
mevcut xorg.conf dosyam ise ekteki gibi:
Section "ServerLayout"
   Identifier     "aticonfig Layout"
   Screen      0  "Default Screen" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
   Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "Configured Video Device"
   Driver      "fglrx"
   BusID       "PCI:1:5:0"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "Default Screen"
   Device     "Configured Video Device"
   Monitor    "Configured Monitor"
   DefaultDepth     24
EndSection

Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

localhost

Bu konuda tek bildigim xorg.conf dosyasinda eklemeler yapmaniz. google ye ubuntu+ati+multi Display sorgulamasi yaparsaniz bir kac howto ve bir kac problem cözümlerine ulasirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Forumda da bahsi geçmişti, çözüldümü hatırlamıyorum ancak arama yapmak şart
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ougurer

aslında baya arama yaptım. hatta xorg.conf dosyasını nette bulduğum bir dökümantasyona göre değiştirip çalıştırmayı da denedim ama maalesef başaramadım. daha sonra ati catalyst control center'ı super user'la açıp ayarları değiştirerek tv'den bozukta olsa görüntü almayı başardım. anladığım kadarı ile ati ccc. menulerden yapılan değişiklikleri xorg.conf dosyasına yansıtıyor. iki ekranı da aktifleştirdikten sonra single display ve xinerama seçeneklerini seçip sistemi tekrar başlattım. ekrandan hiç görüntü alamadım ama tv'ye bozukta olsa görüntü geldi. daha sonra xorg.conf dosyasını kontrol ettiğimde ati ccc'nin dosyayı ekteki gibi değiştirdiğini gördüm. belki bu ayarları düzeltebilirsem iki ekranı da düzgün bir şekilde çalıştırabilirim. xorg.conf'taki olası hatalar hakkında daha deneyimli kullanıcılardan fikir bekliyorum? (aslında terminalden ilgili dökümantasyonu biraz inceleyip temel matığını kaptım ama hataların neden kaynaklanmış olabileceğine akıl erdiremiyorum henüz?)

öncelikle terminalden xorg.conf'u edit etmeye çalıştımda "Xlib:  extension "RANDR" missing on display ":0.0"." mesajı alıp text editöre geçiyor.

xorg.conf da ekteki gibi düzenlenmiş:

Section "ServerLayout"
   Identifier     "aticonfig Layout"
   Screen      0  "Default Screen" 0 0
   Screen         "amdcccle-Screen[1]-1" 1280 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
   Load  "glx"
EndSection

Section "ServerFlags"
   Option       "Xinerama" "on"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "amdcccle-Monitor[1]-1"
   Option       "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
   Option       "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
   Option       "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "Configured Video Device"
   Driver      "fglrx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "amdcccle-Device[1]-1"
   Driver      "fglrx"
   Screen      1
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "Default Screen"
   Device     "Configured Video Device"
   Monitor    "Configured Monitor"
   DefaultDepth     24
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "amdcccle-Screen[1]-1"
   Device     "amdcccle-Device[1]-1"
   Monitor    "amdcccle-Monitor[1]-1"
   DefaultDepth     24
   SubSection "Display"
      Viewport   0 0
      Depth     24
   EndSubSection
EndSection

localhost

Asagidaki kodu degistirin.
Option "Xinerama" "on" ##Sizin xorg.conf satiriniz.

Option "Xinerama" "true" ##Düzenlenmesi gereken satir. Bu sekilde olacak

Daha fazla bilgi icin

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=1773624
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=221174
Linux LPIC1 - MCSA

loth

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle yeni bir konu açmayıp sorumu bu başlık altında sormamın sebebi kullanmış olduğum PC'nin ekran kartının ati radeon xpress 1100 olmasıdır. Soruma gelince ise ubuntu 10.10 versiyonunu makineme kurmuş bulunmaktayım ama driver sıkıntısından ötürü olsa gerek gerek çözünürlük gerekse compiz unity gibi ekstra detaylarda sıkıntı yaşamaktayım. Ve ati'nib bu karta destek vermediğini biliyorum web sitesinde en son 2009 tarihinde paylaştıkları bir driver mevcut 9.4 için sanırsam.

Sizlere sorum, xpress 1100 ekran kartını 10.10 altında nasıl driverlarını yüklerim ? Şayet olmuyorsa hangi linux sürümünü tavsiye edersiniz ? Yeni bir laptop alana kadar bunun ile idare etmek istiyorum. Teşekkürler.

heartsmagic

@loth, senin sorunun bu konuyla alakasız ne yazık ki. Kaldı ki Ati X serisi kartlar için bu bölümde birçok konu ve ileti mevcut. Lütfen onlara göz atmaya çalış. Ancak çıkacağın nokta şu olacak: Kurduğun dağıtımla gelen sürücüleri kullanacaksın. Zira ATI bu kartlara desteğini çekti ve güncel hangi Linux dağıtımını kurarsan kur ATI sürücülerini kurma imkânın yok. Bir ihtimal kuracağın diğer dağıtım performans açısından fark yapabilir, zira kullanılan X sürümü, Mesa sürücüleri değişiklik gösterebiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

loth

@heartsmagic , dün gece işten sonra biraz vakit bulup kurcalama fırsatım oldu. Soruma büyük ölçüde cevap buldum da diyebilirim. Teşekkür ederim.