videolarda yeşil ekran sorunu

Başlatan Muratb16, 14 Ocak 2011 - 16:31:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muratb16

Merhabalar Ubuntu 10.4 64bit sürümü kullanıyorum. tüm güncellemeri aldım.
İlk önce donanım sürücüleri vasıtasıyla ati sürücüsün pc ye kurdum daha sonra sistemi yeniden başlattığımda ilk açılışta ubuntu yazısı çok büyük oldu, yani çözünürlük sanki 800x600 deki gibi harfler büyüktü. masaüstünde çözünürlükle ilgili herhangibir sorunum yoktu. Herhangi bir video izlemek istediğimde asağıdaki resimlerdeki ya çok karanlık yada ekran  yemyeşildi vlc ve film oynatıcıda ama avidemuxda görüntü normaldi.
Daha sonra sürücü etkisizleştir yaptım ve atinin sitesinde 10.12 sürücüsünü indirdim ve site içindeki sürücü kurulumuna bakarak sürücüyü kurdum. yine aynı hatayı verdi. fglrxinfo komutunda sitedeki aynı iletiyi verdi fakat glxinfo | grep render böyle bi komut yok diyor ayrıca mesa-utils de kurdum, yine aynı hatayı verdi. ayrıca ati sekmesine tıklayınca açılmıyor gerçi windows da da açılmıyorya

Bu sorunu nasıl halledebilirim Teşekkürler

zeitgeist

Hangi Ati modelini kullanıyorsun? Ya da şu çıktıyı aktarsan daha iyi olur:

lspci | grep VGA

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Muratb16

Ekran kartım anakarta dahili olan AMD 760G dir
sürücüyü kaldırınca hiçbir sorun yok ama kurunca sadece videolarda sorun oluyor

zeitgeist

Amd 760g dediğin anakartın yonga setidir. Ekran kartı büyük ihtimalle tümleşik Ati'dir herhalde ama modeli nedir? Yukarıdaki çıktıyı vermemenin sebebi nedir?

glxinfo | grep render

hata döndürüyor demişsin ama verdiği hata nedir?

Muratb16

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc 760G [Radeon 3000]
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R600 (RS780 9616) 20090101  TCL DRI2

ATİ HD 3000. Anakarta dahili, harici ekran kartım yok
sürücü hataya neden olduğu için kaldırdım

zeitgeist

Ati Hd 3000 üzerinde Mesa sürücülerle videolarda sorun yaşamıyorsun. Şimdi sorun senin Ati sürücüleri kullanmak istemen mi?

Muratb16

Aslında ATİ sürücüsünü kullanmam şart değil. Forumda arastırdım ATİ açık kaynak kodlu xf86 sürücüsüde vardı ama kuramadım.

Normal mesa sürücülerinde tek sıkıntım blender da çalışırken sorun yasıyorum zannedersem OpenGL ye ihtiyaç duyuyor tam emin değilim ama. Yoksa başka hiçbir yazılımda sıkıntı yok. ATİ sürücüsünü yükleyincede videolarda sorun oluyor.

heartsmagic

Şu an son durum nedir? Hangi sürücüler kurulu?
Bence ATI sürücülerini elle bir kere daha kur ve en güncel olanı seç (tabi senin kartı destekleyen en güncel sürüm). Ardından duruma bakılsın bence. Hani ATI sahibi değilim ancak o sürücüler devrede olmadan bir şeyleri kurcalamak da mümkün değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.