VirtualBox Kurulum Esnasında Ekran Kartı Ayarı

Başlatan Mitsukuni, 15 Ekim 2010 - 14:32:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Bugün ara ara Windows'a geçmek yerine doğrudan Ubuntu üzerinden bunu halledebileceğimi fark ettim. (Biraz da tembellikten, belki ileride başka işletim sistemleri için de kullanırım) :)
Hâliyle de VirtualBox kurdum. Hazır kuruyorken az sistem gereksinimi olduğundan da XP'yi tercih ettim. XP kurmuşken de eski favorilerimden biri olan "Worms World Party"yi kurdum. Bir silsiledir gitti bu. :D
Ama çalışmak yerine hata verip canımı sıktı. Benim düşüncem ekran kartının yetersizliği.
Kurulum seçeneklerinde arttırabildiğim en yükseği 128 MB olduğu için bu ayarı kullandım. (256 yapmak isterdim.)
İyi hoş bileniniz vardır Worms'ü, 128 MB'ın rahat rahat yetmesi lâzım.

Sizce de sorun ekran kartı yetersizliği midir? Ya da ne olabilir?
Veya da VirtualBox'ın 128 MB olan ekran kartı ayarını bir şekilde arttırmamız mümkün mü?

krwlng

Vbox kullandığım kadarı ile, size öncelikle sistemi riske atmayacak bir ekran kartı ve ram kullanımı önerir, siz isterseniz bunu desteklediği ölçüde artırabilirsiniz. Ancak önerilene uymak herzaman sisteminiz için daha sağlıklı olacaktır. Vbox grafik kartı ayarlarından 3D ve 2D desteğini açmayı deneyin, bence orada sorun kartın hafızasından çok özelliği ile ilgili, direct rendering özelliğini aktif ederseniz çalışabilir. Ayrıca kesinlikle sistemi kurduktan sonra, sağ alttan Cd/DVD rom sürücü ekleme kısmından Cd kalıbı olarak Misafir eklentileri kalıbını ekleyip kurmanız gerekmekte. Ayrıca http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=2680 bu adresten de göreceğiniz gibi Worms Wp, wine üzerinde altın düzeyde yani çalışmaması için hiçbir sebep yok. O açıdan Vbox yerine worms için wine kullanabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Mitsukuni

Ubuntu'ya yeni geçtiğim zamanlarda çoğu "yeni geçen" bireyin yaptığı gibi wine ile uzun bir süre .exe uzantılı dosyaları (özellikle de oyunları) çalıştırmaya çalışmıştım. Fakat aylar önce bunu yapmayı bırakmıştım.
Çalıştırmayı başardığım oyunlar içerisinde ekran kartını en fazla zorlayabilecek olarak Call of Duty 4 ü gösterebilirim.
Neyse, bu kadar gereksiz bilgi verdikten sonra konuya döneyim: :)
@krwlng bahsettiğiniz gibi misafir eklentileri kurmuştum. Hatta gözüme çarptığı için 2D ve 3D desteğini de açmıştım. Fakat direct rendering özelliği ile ilgili herhangi fazladan bir ayar yapmamıştım. Bunu bir deneyeceğim.
Ancak "foruma yazmanın en sevdiğim yanı da bu" beyin fırtınasından sonra Worms'ü doğrudan Ubuntu'ya kurmaya karar verdim. Çünkü Wine aklımın ucundan bile geçmemişti, zira oyunlar için kullanmıyordum.
Ubuntu'da olması çok daha iyi tabii ki de. Bu küçük öneriniz için teşekkür ederim.  ;)

ozgurfeci

Bende VirtualBox ile Ubuntu 10.10 sürümü içine XP kurdum. Benim sorunum etenernet kartı yklü olmadığı için internete XP içinden bağlanamamaktayım. Sorunumu nasıl çözebilirim yardımlarınızı bekliyorum... 

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozgurfeci

Sanal XP'nin Aygıt yöneticisine baktığımda eternet kartın yanında ? işareti var yani kurulmamış gözüküyor.

plusnettr

Alıntı yapılan: ozgurfeci - 24 Ekim 2010 - 21:57:39
Sanal XP'nin Aygıt yöneticisine baktığımda eternet kartın yanında ? işareti var yani kurulmamış gözüküyor.

VM Virtualbox kullanıyorsanız Misafir eklentiler kurulduktan sonra Ethernet kartını tanıyabilir. Yada sanal Windows için uyumlu olan Intel PRO ethernet kartlarından birini VM Virtualbox içinden işaretleyiniz ayrıca Bridget Adapter destekliyorsa NAT seçmeyi unutmayınız. Ancak önce misafir eklentileri kurmanızda fayda var  ;D
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ozgurfeci

Misafir Eklentileri tam olarak nereden kuracağımı anlatabilir misiniz? Gözden kaçırıyorum sanırım.

plusnettr

Alıntı yapılan: ozgurfeci - 24 Ekim 2010 - 22:12:15
Misafir Eklentileri tam olarak nereden kuracağımı anlatabilir misiniz? Gözden kaçırıyorum sanırım.

Sanal makinenizi başlatın Aygıtlar > Misafir Eklentileri Yükle seçeneğini seçin sanal CD romuna ISO dosyasını yerleştirip Windows için otomatik kuruluma başlayacaktır sanal XPniz içinde kurulumu standart kurulum işlemleri ile bitirin ekran kartı ethernet kartı vb sürücüleri tanıyacaktır. Ayrıca VM Virtualbox içindeki sanal makine ayarlarınızdan da ethernet kartı seçeneklerini ilk mesajımdaki gibi düzenlemeyi unutmayınız.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

ozgurfeci

İlginiz için teşekkürler. Misafir Eklentilerini yukledikten sonra sorun yaşadım ancak yeni bir sanal KP kurulumu ile sorunum kalmadı.

Ozgurluk

Benimde eski bir notebook'um var intel dual core t2390 işlemcili, Ubuntu 10.10 kullanıyorum. Virtual Box üzerinde istediğim işletim sistemini deniyorum. Gerçekten bana göre vmware filan yalan. Virtual Box hem daha basit, hem daha başarılı. Ben misal sanal bilgisayarımın üzerine işletim sistemi olarak open solaris ve pclinuxos kurdum. Ekran çözünürlüğümü 1280X800 yapmak için /etc/xorg.conf dosyasında ki çözünrülük değerlerini değiştirmem yetiyor. Gelgelilim birde windows xp kullanmam gerektiği zaman sanal makina ile windows xp'de kurdum gayet tıkırında çalışıyor. Fakat, Ekran 1024X768 den başka çöznürlüğe çıkmıyor. Ben 16:10 olarak 1280x800 asıl kendi monitörümün çöznürlüğüne ayarlamak istiyorum Sanal makinamda ki Xp'mi böylece daha rahat çalışma ortamım olmuş olucak. Benimde sanal makinada ki ekran katı ayaları ile ilgili sorum bu! Saygılar.

GNUbuntu

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 06 Ocak 2011 - 12:19:34
Benim sanal makinada ki ekran katı ayaları ile ilgili sorum bu! Saygılar.

Misafir eklentiler kuruluysa tam ekran yaptığın zaman otomatik olarak ekran çözünürlüğünü algılar. Tam ekranı Makine -> Switch to fullscreen i seçerek veya sağ CTRL + F ile yaparsın. Ya da ekranı tamamen kaplamasını istemezsen benim gibi sadece pencereyi büyüterek kullanırsın. Yani pencereyi hangi büyüklüğe getirirsen çözünürlük o oluyor aslında.
Önce Saygı...

Ozgurluk

Unix ve türevleri tam ekran çalışıyor bir eklenti kurmadım aslında. /etc/xorg.conf ayar dosyasında çözünürlüğü değiştirince onlar tam ekran 1280X800 gayet güzel çalışıyor. Eklenti olup olmadığını bugüne kadar virtual box için bilmiyordum. Ben windows'umu da sanal makinada ki tam ekran olarak çalıştırmak istiyorum. Dediğiniz gibi, eklenti otomatik olarak yapılandırıyorsa mükemmel olur. Hemen hangi eklentiyi nasıl yükleyeceğimi belirtirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşşekkür ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.