Şu dandik programı bile çalıştıramadım :)

Başlatan noktakom, 05 Ocak 2011 - 23:17:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

üniversite 1. sınıftan kalma giriş seviyesi C bilgilerimi hatırlamaya çalışıyorum ( linux'a virüs yazmaya niyetlendim de :D )şaka bi yana şu dandik programı bile çalıştıramadım.  öncelikle linux altında kodlar mı değişiyor yoksa ben herşeyi unutmuşum ? yazdığım programı çift tıklayarak çalışacak hale nasıl getiririm ? eğer aşağıdaki şaheseri :) linux severlerle paylaşma lütfunu göstermek istersem ne yapmam gerekir ? yani şöyle doğru düzgün birşeyler hazırlarsam ubuntu yazılım merkezine falan ekletebilir miyim ?

deneme.c
#include <stdio.h>
int x,y;
main()
{
printf("bir sayi giriniz:");
scanf("%d",&x);
y=x*x;
printf("%d'in karesi=%d dir","x,y");
}

çıktısı neden şöyle oluyor ?

bir sayi giriniz:3
134514009'in karesi=134513803 dir

egcodes

1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

noktakom

tamam hatırladım şimdi.

bir de nasıl çift tıklayarak çalışabilir hale getireceğim?

sem

#include <stdio.h>
int x,y;
main()
{
printf("bir sayi giriniz:");
scanf("%d",&x);
y=x*x;
printf("%d'in karesi=%d dir",x,y);
}

Bu şekilde olacak...

Çift tıklama ile açmak için sonuna ekrandan karakter alan bir fonksiyon yazarak bekletebilirsiniz... yoksa program çalışır fakat siz sonucu görmeden kapanır... Daha sorna da uygulama başlatıcı oluşturarak çift tıklama ile çalışacak hale getiebilirsiniz... Uygulama başlatıcı oluşturma forumda mevcut...

Uygulamarınızın ise depolara girmesi ne kadar sürer, hangi aşamalardan geçer bilmiyorum... Uzun bir süreç olacağını düşünüyorum...

Ek: SUDO'da da anlatılmıştı... İpucu olarak... Sonra 4 sayıdan birisinde ama hangisi olduğunu anımsayamadım =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

noktakom

Teşekkürler, bi araştırayım forumda, olmazsa tekrar başınızı ağrıtırım.