[Çözüldü] Gconf hatası

Başlatan asukaki, 27 Ocak 2011 - 20:50:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asukaki

Merhaba arkadaslar Debian squeeze rc kurdum kullanıyorum arkadaşlar yeni yeni konsolda "gedit ile herhangi bir komut verdiğimde
GConf Hatası: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details -  1: Oturuma bağlantı alınırken başarısız olundu: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)

Şöyle bir hata alıyorum sürekli ve sürekli tekrarlanmakta ctrl+c ile durduruyorum. Bazen açılıyor dosyalar bazen açılmıyor.
Mesela depo ayarlarını yapmak istediğim source.list dosyasına gedit /etc/apt/sources.list kodu verdiğim de bu hata sürekli aşağı doğru tekrarlanıyor nano ile açılmadı hata vermedi ama boş göründü.
Linux'la Her Şey Mümkün!

hitokiri

killall gconftool
killall    gconftool-2 

şu iki komutu uyguladıktan sonra düzeliyormu ?

asukaki

Her iki komutta da no process found diyor.
Linux'la Her Şey Mümkün!

hitokiri

peki durum düzeldimi düzelmediyse,

gconftool-2  --shutdown |echo "sonlandırır"
gconftool-2 --spawn|echo "başlatır"
gconftool  --shutdown
gconftoo  --spawn

şunları deniyebilirsin ,
hata tanıdık gconf ayarlarıyla ekleme falan yaparken benimde başıma gelmişti :)

asukaki

Hala devam ediyor. Değişiklik olmadı. Verdiğiniz komutları verince. Sonlandırma komutunda böyle bir komut yok diyor. Başlatma komutunda ise gconf Yapılandırma sunucusunun (gconfd) yeniden başlatılamadı: Failed to contact configuration server; the most common cause is a missing or misconfigured D-Bus session bus daemon. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details -  1: Oturuma bağlantı alınırken başarısız olundu: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.)

bu hatayı veriyor diğer ikisinde de komut yok diyor.
Linux'la Her Şey Mümkün!

asukaki

Teşekkür ederim sema denedim ama olmadı. Kimi komutlar bulunamadı kimileri oldu. Fark ettim orada direk gedit komutunu verince de aynı hatayı veriyordu. Bende sadece gedit ile bir şey açmaya çalıştığımda oluyordu.  Verilen bağlantıda ki gnomenin sitesinten bir kaç bir şey indirip kuruluyor gconf ile ilgili kurulum yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Bir yerde belki bir hata yapıyorumdur belki ama yapılacak belli bir komut oluyor sonrası olmuyor.
Linux'la Her Şey Mümkün!

sema

@asukaki, şimdi gedit dediğinde de hatanın tıpkısının aynısını mı alıyorsun? Değilse şayet, onun da çıktısını aktarır mısın? Bir de neri sonradan gelen yorumlara bakılırsa birçoğuna derman olmuş, sen nerde takıldın? İstersen çıktıları alıp birlikte devam edebiliriz;

cd .dbus/session-bus/
ls -ltrh
susema

asukaki

O komutlar normal çıktıları yalnız şu komut ve çıktısı olmuyor. Sonuçta ubuntu için anlatılmış ve ben debianda sudo komutu kullanımını yapmıyorum. Root olarak verdiğimde komutu chown 79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0
chown: ``79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0''den sonra eksik işlenen
Daha fazla bilgi için `chown --help' yazın.

Normal kullanıcıda da aynı hatayı veriyor.
Bu işlemi yapmadan önce gedit yazdığımda normal olarak açılıyordu boş bir belge. Ama bu işlemi yaptıktan sonra o hatayı burada da almaya başladım. İlk başta sadece gedit /etc.... gibi bir komut verdiğimde alıyordum.
Linux'la Her Şey Mümkün!

sema

O hâlde yine root olarak devam et, tam çıktın verdiğin gibiyse doğrusu şöyle olacaktı;

chown asukaki:asukaki 79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0

Oradaki asukaki 'yi kullanıcı ismin olarak düşündüm, uzun sayı da senin çıktında çıkan sayı dizisi sanırım.
susema

asukaki

root@asukaki:/home/asukaki# chown asukaki:asukaki 79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0
chown: `79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0''e erişilemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
root@asukaki:/home/asukaki#

Kodda böyle bir çıktı veriyor.
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

Konu hakkında temel fikre sahip değilim ancak son denediğin şeyi yanlış dizinde deniyorsun. Hata kaydına bakarsan şöyle yapılması gerekiyor:
cd .dbus/session-bus/
chown falanca felanca
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

asukaki

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Şubat 2011 - 01:31:28
Konu hakkında temel fikre sahip değilim ancak son denediğin şeyi yanlış dizinde deniyorsun. Hata kaydına bakarsan şöyle yapılması gerekiyor:
cd .dbus/session-bus/
chown falanca felanca

Kafam çok dalgın  bugünlerde :(
komtu herhangi bir çıktı vermedi direk bir alt satıra geçti.
Linux'la Her Şey Mümkün!

reis33

Hata veren kısımları yeniden yüklemeyi denediniz mi ?

asukaki

Evet denedim yükledim. Hatta yeniden kurulum yaptım ama yine de aynı
Linux'la Her Şey Mümkün!

sema

@asukaki, yapman gereken basitçe şunlar, uçbirime aynen sırayla kopyala;

cd .dbus/session-bus/
chown asukaki:asukaki 79ddeb315d21949d4e63bab300000008-0

Yalnız tekrar hatırlatayım, oradaki uzun dosya ismi senin ls -ltrh çıktındaki dosyanın adı, tam çıktıları aktarmadığın için emin olamıyorum dosyanın isminden.

Not: Yönetici haklarıyla.
susema

asukaki

Teşekkürler @sema bugün itibariyle sorun çözülmüştür. :) Kararlı sürüm squeeze çıktığında sıfırdan kurulum yaptım aynı idi. Güncelleyip o adrestekileri yapınca hata düzeldi. Teşekkür ederim.
Linux'la Her Şey Mümkün!