[Çözüldü] Ubuntuyu kuruyorum ama açılmıyor?

Başlatan xman57, 10 Aralık 2010 - 14:37:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xman57

Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum ubuntuyu açamamaktır. Bilgisayarımda C'de xp yüklüdür. Farklı bir bölüme de ubuntuyu kuruyorum. Kurulum bitiyor eksiksiz ama en sonunda yeniden başlat deyince xp'den başlıyor bilgisayarım. Sebebi ne olabilir acaba? Bir yerde eksik * bir şey mi unutuyorum yoksa?

zeitgeist

Normal koşullarda kurulum sonrası bilgisayarı açtığında grub ekranı gelmesi gerekir. Cd den normal kurulum yapıyorsun değil mi?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

tekken8

farketmez cdedende yapsa masutundende kursa gelir ben masaustunden kuruyorum genelde
ölümsüz olmak için yüreğini koyman gerek.

xman57

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Aralık 2010 - 14:40:11
Normal koşullarda kurulum sonrası bilgisayarı açtığında grub ekranı gelmesi gerekir. Cd den normal kurulum yapıyorsun değil mi?

Ewt cd den kurulum yapıyorum. Ama yeniden başlat deyince direk xpden başlıyor...

rick

Alıntı yapılan: tekken8 - 10 Aralık 2010 - 14:46:51
farketmez cdedende yapsa masutundende kursa gelir ben masaustunden kuruyorum genelde
Wubi farklı bir konu. Wubi, Windows'un önyükleyicisini kullanır.
Alıntı yapılan: xman57 - 10 Aralık 2010 - 14:51:33
Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Aralık 2010 - 14:40:11

* evet cd den kurulum yapıyorum. Ama yeniden başlat deyince direk xpden başlıyor...
Yani GRUB ayarlanamamış. Tekrar kurmayı deneyin, sonuçta kaybedecek bir şey yok gibi görünüyor.

zeitgeist

xman57

Alıntı yapılan: zeitgeist - 10 Aralık 2010 - 17:33:49
sudo fdisk -l

çıktısı nedir?

ne demek istediğini anlayamadım. bunu nasıl nerede kullanacağım. çıktısı nedir derken demek isteğin ne ? ilk defa ubuntu kuracağım. k.bakmayın.
3. defa tekrar yeniden denedim. yine açılırken xp ile başlıyor. hard diskimi 4 parçaya böldüm. c'de xp d'de yedeklerim var. e'de ubuntu f'de takas alanıdır. Kurulumda herhangi bir hata  ilede karşılaşmadım. Herşey son aşamaya gelinceye kadar güzel. Ama kurulum bitince yeniden başlat deyince ubuntudan bir eser kalmıyor direk xp açılıyor. Neden Acaba ???

mehmetux

Ubuntu cd sini takıp "try ubuntu" seçeneğini seç sonra  http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum adresinden kuracağın sürüm ile ilgili dökümanları incele, sonrada masaüstünde install ubuntu kısayolu ile ubuntuyu tekrar kur zaman açısından senin için daha faydalı olur.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

xman57

Alıntı yapılan: mehmetfun - 10 Aralık 2010 - 18:33:00
Ubuntu cd sini takıp "try ubuntu" seçeneğini seç sonra  http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum adresinden kuracağın sürüm ile ilgili dökümanları incele, sonrada masaüstünde install ubuntu kısayolu ile ubuntuyu tekrar kur zaman açısından senin için daha faydalı olur.

Deneyelim bakalım. İlgin için tşk ederim.

zeitgeist

Verdiğim kodu konsolda yazman gerekiyor. Kodu girip onayladığında bir çıktı verecektir. Şu sayfayı incelemekle başlarsan işe her sefereinde yeni bir Ubuntu yüklemesi yapmak durumunda kalmazsın hem de Ubuntu/Linux hakkında bilgi sahibi olursun.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_için_ilk_durak

mehmetux

Rica ederim, takıldığın noktaları bu başlık altında bildirirsen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlar, kurulumu halledersen acemiler için ilk durak olan http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7in_ilk_durak linki inceleyebilirsin.

xman57

Ne yaptım ne ettiysem yine olmadı. Xp'yi çökertmeden kuramıyacağım anlaşılan...

mehmetux

Hata aldınız mı kurulum sırasında, kurulum sorunsuz bir şekilde bittide açılırken direk xp mi açılıyor?
Ayrıca sistemi live cd ile açıp ctrl+alt+T kombinasyonu ile terminal penceresine
sudo fdisk -l
yazıp, komutunun çıktısını buraya aktarabilirmisin?

heartsmagic

Öncelikle soralım, hangi sürümü kurdun?
Normal şartlar altında Ubuntu kurduğunda Grub adı verilen önyükleyicinin de diskin MBR'sine kurulması lazım. Bu şekilde hem diğer işletim sistemlerini hem de Ubuntu'yu açabilirsin. Sende ne oluyorsa Grub kurulumunda sıkıntı oluyor demektir zira MBR'ye hâlâ Windows hükmediyor gibi.

Eğer güncel bir sürümü kuruyorsan ve bu sorun yaşanıyorsa forumdaki Yeniden Grub2 kurulumu başlığını deneyebilirsin. En azından orada kurulum sorunu neyse görmüş oluruz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xman57

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2010 - 16:10:44
Öncelikle soralım, hangi sürümü kurdun?
Normal şartlar altında Ubuntu kurduğunda Grub adı verilen önyükleyicinin de diskin MBR'sine kurulması lazım. Bu şekilde hem diğer işletim sistemlerini hem de Ubuntu'yu açabilirsin. Sende ne oluyorsa Grub kurulumunda sıkıntı oluyor demektir zira MBR'ye hâlâ Windows hükmediyor gibi.

Eğer güncel bir sürümü kuruyorsan ve bu sorun yaşanıyorsa forumdaki Yeniden Grub2 kurulumu başlığını deneyebilirsin. En azından orada kurulum sorunu neyse görmüş oluruz.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html

10.10 Sürümünü kurmaya çalışıyorum. Birde Grup2 kurulumunu deneyeyim bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Aralık 2010 - 17:01:49

Alıntı yapılan: mehmetfun - 11 Aralık 2010 - 15:29:39
Hata aldınız mı kurulum sırasında, kurulum sorunsuz bir şekilde bittide açılırken direk xp mi açılıyor?
Ayrıca sistemi live cd ile açıp ctrl+alt+T kombinasyonu ile terminal penceresine
sudo fdisk -l
yazıp, komutunun çıktısını buraya aktarabilirmisin?

Kurulum sırasında hiçbir hata ile karşılaşmıyorum. Sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor ve en sonunda yeniden başlat diyorum. Sonrasında da xp açılıyor. Şu komudun çıktısını alıp göndereyim bakalım size.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Aralık 2010 - 17:18:17

sudo fdisk komut çıktısı:

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x9c61c3bd

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        9237    74196171    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            9238       19457    82092150    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            9238       14336    40957686    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           14337       14903     4554396    7  HPFS/NTFS
/dev/sda7           14904       19456    36571941    7  HPFS/NTFS
/dev/sda8           19457       19457        8001    7  HPFS/NTFS
ubuntu@ubuntu:~$

heartsmagic

İkinci soruyu soralım, Windows'un içine mi kuruyorsun?
Eğer öyle değilse ne yazık ki kurulum gerçekleşmemiş, gerçekleşmediği gibi bölüm de oluşturulmamış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xman57

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2010 - 18:04:12
İkinci soruyu soralım, Windows'un içine mi kuruyorsun?
Eğer öyle değilse ne yazık ki kurulum gerçekleşmemiş, gerçekleşmediği gibi bölüm de oluşturulmamış.

Hayır, windows C'de kurulu. Ben farklı bir bölüme kuruyorum.

Kurulum gerçekleşmemiş demişsin. Aslında gerçekleşti ama ben bu komutu yazmadan önce bölümleri tekrar biçimlendirmiştim. Ondan görememişsindir. Tekrar kurup tekrar çıktısını göndereyim birde öyle bak istersen.

mehmetux

-Ubuntuyu cd ye yazıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra biosa girip boot edilecek aygıt olarak cd sürücüsünü seçip kuruluma geçtiyseniz eğer kurulum olmamış.
-Windows altında kurmuş olabilirsiniz.
Hangisini yaptınız?

xman57

Tamamdır arkadaşlar bu sefer kurabildim ubuntuyu. Neden olmadığını da anlamış durumdayım. Sebebi ise "Sürücü Alanı Ayır" bölümündeki altta bulunan "Önyükleyici" kısmında ubuntuyu kuracağım bölümü seçiyor olmamdan kaynaklanıyordu heralde. Çünkü bu sefer tüm harddiski seçili bıraktım ve sonunda da ubuntuyu başlatabildim.

İlgi ve yardımlarını esirgemeyen arkadaşara teşekkür ederim.

bytan

Bize tekrar fdisk -l çıktısı aktarır mısın? Son durumu merak ettim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xman57

Alıntı yapılan: bytan - 11 Aralık 2010 - 21:50:03
Bize tekrar fdisk -l çıktısı aktarır mısın? Son durumu merak ettim.

Buyur:
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x9c61c3bd

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        9237    74196171    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            9238       19457    82091361+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           14904       19456    36571941    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           19457       19457        8001    7  HPFS/NTFS
/dev/sda7            9238       14336    40955904   83  Linux
/dev/sda8           14337       14903     4553728   82  Linux takas / Solaris

bytan

Diğer çıktıyla arasındaki 2 bölüm farkını görmüş olduk.

Etiketleyerek kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST