Mint kullanmak

Başlatan ceylandag, 30 Kasım 2010 - 09:55:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Ubuntu kullanmaya 8 li sürümlerle başladım.
Mint sürümünü 9. sürümle denedim ve 10. sürümü sürekli kullanmaya karar verdim.
Mint'in bana göre cazip yönü kurduktan sonra hemen hemen her türlü uygulamayı özellikle müzik ve videoları codec istemeden sorunsuzca çalıştırması.
Özellikle deneyimli kullanıcıların Mint yorum/fikirlerini öğrnemek isterim.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Megatron

Mint 9 kullanmaya başladığım sırada hayran oldum bu dağıtıma, hiç bir sorun çıkarmadı ve çok hızlı açılıp-kapanıyordu. Şimdi Mint 10 kullanıyorum. Açılışı 10-15 sn, kapanışı 3-5 sn alıyor. Sistem kurulduğunda sadece güncellemeler biraz vakit alıyor, haricinde ek paket kurmakla uğraşmak zorunda değilsin. Sistemde şu ana kadar hiç bir problemle karşılaşmadım, yada karşılaştım ama hatırlamıyorum. :) Aynı bilgisayarda Ubuntu' nun açılışı ~25 sn alıyor, kapanış Mint' e çok yakın ( ~5 sn) olsada Mint' in daha hızlı olduğunu iddia ederim. :)
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

Olorin

Bence kullanılan sisteme göre değişir. Benim öyle uçuk bir sistemim yok (4 GB DDR2-Ram, 500GB HD, Intel Core 2 Quad Q9400 2,6Mhz, GeForce G100), Ubuntu 10.10 64 bit kullanıyorum...Açılış süresi ortalama 10-15sn, kapanışı 2sn sürüyor...

Megatron

Alıntı yapılan: Olorin - 30 Kasım 2010 - 10:38:57
Bence kullanılan sisteme göre değişir. Benim öyle uçuk bir sistemim yok (4 GB DDR2-Ram, 500GB HD, Intel Core 2 Quad Q9400 2,6Mhz, GeForce G100), Ubuntu 10.10 64 bit kullanıyorum...Açılış süresi ortalama 10-15sn, kapanışı 2sn sürüyor...
Bendeki sistem yerlerde sürünüyor.
1 GB DDR2-Ram, 250 GB HDD, İnter Pentium Dual E2160 1.80 GHz, tümleşik VİA CN896/VN896/P4M900 ekran kartı.
Bu sistemde bile iyi çalışıyorsa bravo Mint' e

canosayan

artık ubuntu kurucusu size çözücüleri yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor ve otomatik olarak kuruyor.
açıkçası teorik olarak şu noktada mint yada ubuntu kullanmanın pek bir farkını göremiyorum. mint ubuntunun biraz daha funboy olanı gibiydi sadece. fakat debian a geçince, mint ile yollarımız daha kesin ayrılacak gibi.
Chmod bizim işimiz.

Megatron

Alıntı yapılan: canosayan - 30 Kasım 2010 - 10:46:09
artık ubuntu kurucusu size çözücüleri yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor ve otomatik olarak kuruyor.
açıkçası teorik olarak şu noktada mint yada ubuntu kullanmanın pek bir farkını göremiyorum. ...
Ubuntu Yazılım Merkezi' nde kısıtlı ilaveleri bulup yüklemekte çok kısa sürüyor. Bencede arada pek fark yok. Mint sadece biraz daha hızlı ve sorunla karşılaşmadım.

stratovarius

Mint aslında kendi özelleştirmelerinide içeriyor. Kernl üzerinde oynamalarda yapıyorlar.

Yeni bir kullanıcya minti öneriyorum kişisel olarak.

Ubuntuda artık çözülerle gelsede medibuntu gibi depolar mintte otomatik ekli ve extra codecler yüklü geliyor. Ayrıca 64 bit kullanıcıları için 64 bit flash playerın kurulu gelmeside bir artı.

Mint'in sevmediğim kısmı ubuntı depolarına tamamen bağımlı olması. Mesela arkadaşımda rastladığım olay çok ilginç geldi. Ubuntu depoları ile gelen yeni kernel güncellemesi kategori 5 olarak sınıflandırılmış.

Sonuçta güncelleme yöneticisinde bu kerneli göremiyorsunuz(5inci dereceyi açadığınız sürece) , ama konsoldan güncelle yaparken karşınıza çat diye çıkıyor.

Yani ubuntudan gelen bazı güncellemeler sisteme zararlı olabilir tanımlanmış , şayet böyleyse bu güncellemeleri ben şahsen hiç görmek istemem.

O yüzden bu depo bağımlılığı çok can sıkıcı , benim gibi konsoldan güncelleme yapanlar için sıkıntı yaratabilir. Diyelim konsoldan güncelleme kullanmıyorum, yinede şunu görmekte sıkıcı yükseltilmeyen 2-3 :D

Kendim 1 hafta denemiş olsamda ekstra bir işlem yapmadan sistemi kurulu haliyle kullanmak isteyenler için çok güzel bir sistem. Özellikle yeni bir kullanıcı için kurup arkalarına yaslanmaları yeterli oluyor.

adaskar

bugune kadar ubuntu'nun bir cok surumu, opensuse ve fedora dagitimini denemis bir linux kullanicisi olarak, Linux Mint'in gercekten en iyi dagitim oldugunu dusunuyorum.
Sistem hazir bi sekilde geliyo ve arti olarak gercekten goz yormayan bi gorsellik iceriyo olmasi buyuk bi arti. ( windows xp'den beri klasik temasini kullanan birisiyimdir. hatta aero ciktigindan beri lanet geldi. :-) baskasinin pc'sine oturamaz oldum. )
bana windows'u silmeyi dusunduren ilk linux dagitimi. (elim mahkum olmasa gercekten tek celsede silebilirdm.)