Disk bolumu genisletme - extended partition

Başlatan aenesias, 14 Kasım 2008 - 01:17:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aenesias

Merhaba
Hard diskimde vista, bir ntsf surucu, extended partition ve bunun altinda ubuntu ve swap bolumleri var. Ben ubuntunun bulundugu kismi genisletmek istiyorum. Gparted la live cd den denedim ama genisletme secenegi etkin degil. Nasil yapabilirim ?
Tesekkurler...

heartsmagic

Kullandığın sistem bölümünü genişltetmen biraz sıkıntılı bir süreç. En temizi güzel bir bölümleme planı ile yeniden kurmak olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aenesias

Yaptigim incelemeler sonucunda bende boyle bir sonuca varmistim aslinda ama yine de bir umut sorayim dedim
Tesekkurler ...

hasanaa

ya bende böyle birşey istiyorum extended alanı genişletmek ya da hiç olmazsa kaydırmak, başa almak. bunun bir yolu yok mu? gerçi yok demişsiniz ama:)
Dropbox referansım

kalender

Alıntı yapılan: hasanaa - 28 Mart 2011 - 04:04:39
ya bende böyle * bir şey istiyorum extended alanı genişletmek ya da hiç olmazsa kaydırmak, başa almak. bunun bir yolu yok mu? gerçi yok demişsiniz ama:)

Selamlar  ubuntu kurulu bölümü genişletmenin bir yolu var buda clonezilla ile mümkün
şöyle izah edeyim önce kurulu bölümün bir imajını alıyorsunuz daha sonra ubuntuyu
sistemin kurulacağı bölüme daha fazla alan ayırarak yeniden kuruyorsunuz ve clonezilla
programıyla aldığınız yedeği yeni kurulan ubuntunun üzerine klonluyorsunuz
öncelikle bunu virtualbox üzerinde denemenizi tavsiye ederim

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24711.msg314266/topicseen.html#msg314266

linkte bazı açıklamalarım olmuştu ek olarak şunlara dikkat edin
örnek olarak sda5(varsa veya sdax) bölümünde sistemyedek isimli bir klasör oluşturun(alt klasör değil
clonezilla alt klasörleri görmez)ve içine yedeği alın ayrıca klasör isminde boşluk olmasın yani
"sistemyedek" veya "sistem_yedek" olabilir ama  "sistem yedek" olmaz

clonezilla ile örneğin 30gb lık bir bölümmün imajını 25gb lık bölüme klonelamaya izin vermiyor
ama 30gb ın üstü bir bölüme klonlama yapmaya izin veriyor

vbox taki denemelerim hariç sistem de çözemediğim bir sorunum oldu ve geçmişte aldığım
yedekten sistemi yedeği aldığım güne döndürdüm

bir akrabamın bilgisayarına ubuntu kurdum ardından kendi bilgisayarımda almış olduğum
yedek ile klonlama yaptım daha sonra yeni kullanıcı açıp kendi kullanıcımı sildim ve bir haftalık
işi 2-3 saatte hallettim :)
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

zeitgeist

"Yok" denilmemiş, sıkıntılı bir süreç olduğu hatırlatılmış. Forumda Gparted aramsı yapıldığı vakit bu konuyla ilgili hazırlanmış belgelere ulaşılabilir.

Konuyu taşıyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles