Linux Mint 10 kurulum sorunsali

Başlatan adaskar, 07 Aralık 2010 - 12:39:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adaskar

Hikayenin en basina gidiyim isterseniz.
Gecen gun bilgisayarinin yavasladigindan ve format atilmasi gerektiginden bir takim sikayetlerde bulunan amcaogluma, ugrasamiyacagimi soylemistim.
Fakat sonradan windows degilde linux kurmak isterse ona yardimci olucagimi soyledim ve linux'un windowstan daha iyi bi sistem oldugunu, bir ev kullanicisi olarak onu kullanmasinin dogru olucagini soyledim. ( Boylece ben de viruslerle falan ugrasmak zorunda kalmayacaktim:-) )
Gel gelelim kendi laptopuma bundan bi kac gun once basariyla Mintin son surumunu kurdum. Fakat amcaoglunun bilgisayarina kurmaya calistigimda, basariyla cdden boot edilen sistem, cdden baslamaya calistiginda monitorun desteklemeyecegi frekansta yenileme hizi veya cozunurlukte goruntu gonderiyor. ( nasil mi anladim. Monitorde kocaman 'frequency out of range try other resolutions' yaziyodu )
arkadaslar linux mint'in sitesinden indirdigim cd iso'sunu basarili bi sekilde laptop'umda kullandigim linux mint'in icersinden cdye yazdim. Yani Cd de herhangi bir sorun yok.
Kernel parametrelerine baktim fakat ekran cozunurluguyle alakali bi parametre bulamadim. Bunu dengede tutucak herhangi bi parametreyle baslatabilsek olucagini dusunuyorum :S
Boot ekraninda (cd den actigimda) karsima cikan tum yukleme modlarini denedim fakat sorun degismedi.

Simdi soruya gelelim,  ne yapcaz yahu ? :-)

eribol

F6 seçeneklerinden "nomodeset" seçeneğiyle başlatın.

adaskar

cok guzel demissin de F6'a basmama ragmen herhangi bir islemde bulunmadi.

cdden boot ettigimde karsima,

Start Linux Mint
Start Linux Mint compatibility mode
Memory Test
Boot From local

gibi secenekler cikiyo ve alttada seceneklerin komutlarini duzenlemek icin tab'a basmam gerektigini soyleyen su anda tam aklima gelmeyen ingilizce bi yazi yaziyo :-)

AguilaNegra

Start Linux Mint compatibility mode  seçerek başlatmayı denediniz mi?

adaskar

evet denedim fakat ayni hata ekranini gordum. Monitor mu degismek lazim illa yahu :S

hatta windows icinden yuklemeyi de denedim, yukleme dosyalarini hardiske atmasina ve xp'nin boot'una yerlesmesine izin verdim. O sekilde linux mint yuklemesine basladim ve karsima daha cok secenegi barindiran bi boot ekrani geldi. (Normal Mode, Verbose Mode vsvs) Her birini ayri ayri denedim fakat yine ayni sonucu aldim.

Kafamda bu soruna sebep oldugunu dusundugum bisey var ancak cok sacma geliyor yahu ( :S ) Oyle sacma geliyor ki soylemekten, paylasmaktan utaniyorum :-) en iyisi deniyim eger olursa buraya yazarim, olmazsa bu post'un son paragrafini gormezden gelin olur mu ? :-)

stratovarius

Mintin altenate cdsi mevcut mu bilmiyorum , ama ubuntu alternate cd indirip deneyebilirsiniz.

Sonradan isterseniz ubuntuyu minte çevirebilirsiniz.

adaskar

bytan

Alıntı yapılan: adaskar - 07 Aralık 2010 - 15:12:32
olmuyor olmuyor.

Olmayan ne? Ekran kartın nedir? Alternate.iso önerisi ne durumda?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

adaskar

Alıntı yapılan: bytan - 07 Aralık 2010 - 16:50:11
Alıntı yapılan: adaskar - 07 Aralık 2010 - 15:12:32
olmuyor olmuyor.

Olmayan ne? Ekran kartın nedir? Alternate.iso önerisi ne durumda?

olmayan sistemin yuklenememesi. Ekran karti nvidia fx 5500 cip ve monitor casper'in 17" bi monitoru. alternate iso dediginiz olay @stratovarius ' un dedigi gibi ubuntu yukleyip sonradan linux mint'e cevirmekse eger, ubuntu yuklerim o oylece kalir, linux mint'e gecirmem sonra.
Amacim su soruna cozum bulmak alternatif uretmek degil ;-)

eribol

Alternate iso bir alternatif, adı üstünde alternatif. Grafik modda kurulum sorunu yaşaynlar için terminal(komut satırı) ile kurulum imkanı sağlıyor. Ubuntu-Mint ile bir ilgisi yok.

adaskar

Alıntı yapılan: eribol - 07 Aralık 2010 - 22:43:19
Alternate iso bir alternatif, adı üstünde alternatif. Grafik modda kurulum sorunu yaşaynlar için terminal(komut satırı) ile kurulum imkanı sağlıyor. Ubuntu-Mint ile bir ilgisi yok.

Rica etsem su alternate iso olayinin mantigini anlatabilirmisiniz ?
Sanirim ben arkadasin cumlesinden yanlis sonuc cikardim.

edit: benim anladigim su sekilde; ubuntu isletim sisteminin gui yuklemesinden farkli olarak bir de terminalden yuklenen sekli var ve buna alternate iso deniyo (ubuntu10.10.alternate.iso gibi)

eribol

Kısaca grafik ekran(yani masaüstü uygulamaları) olmadan kurulum imkanı sağlıyor. Fare yok, sadece klavye var.

adaskar

peki madem bu islem soylediginiz gibi linux surumlerinden bagimsiz. yuklemeyi gerceklestirdigimde nasi bi ortamla karsilasicam ki :S
ve bunu nerden edinebilirim ?

eribol

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/alternative-download
İşlemcinize uygun seçeneği indirebilirsiniz(amd64 yazdığına bakmayın, tüm çift çekirdekler içindir).

Kurulum sonunda yine normal masaüstü ortamı gelir.

adaskar

verdigin linki zaten biliyodum ve ben mi yanlis goruyorum yoksa linklerin hepsinde ubuntu 10.10 ' un ismi mi geciyo :S ?
bu yukleme ubuntu icin bir alternatif yukleme gibi, yani sistemden bagimsiz degil de ubuntu icinmis gibi geliyo bana :S

sanirim bir linux kernel'i ve gnome masaustu olduktan sora isletim sisteminin adi onemsiz fakat benim istedigim linux mintteki tum gorselliklerin(En azindan Menu'nun) ben daha fazla ugrasmadan kendiliginden oraya gelmesi. cok fazla ugrasicak dermanim olsa windows kurardim zaten.

eribol

Ben alternate.iso için bilgi verdim. Karar vermek, uğraşmak size kalmış.

adaskar

Verdiginiz bilgilerden zaten haberdardim fakat yine de cok tesekkur ederim. Emin degildim ve dogrulanmaya ihtiyacim vardi :-)
Neyse bi hal caresine bakicaz artik. Herkese tesekkurler.

bytan

Alıntı yapılan: adaskar - 07 Aralık 2010 - 22:08:50

Bazen çözüm alternatif yollardan geçer.  Örnek:

xforcevesa
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

adaskar

Alıntı yapılan: bytan - 08 Aralık 2010 - 00:55:25
Alıntı yapılan: adaskar - 07 Aralık 2010 - 22:08:50

Bazen çözüm alternatif yollardan geçer.  Örnek:

xforcevesa

evet soylediginiz gibi, cozum alternatif yollardan gecer fakat cumlemde bahsetmek istedigim olay, alternatif yolun asil yoldan cok uzak olmamasiyla alakaliydi. ( Bunu, ugrasmak bir yana, linux gibi bi sistemde cozumu olmayan bi sorun olmasindan dolayi yasadigim uzuntuden dolayi istedim. Illa ki bi cozum olmali. Hele ki boyle temel bi islem icin.. )

verdiginiz parametre sanirim kernel parametresi. bende bunun gibi bi parametre ariyodum ancak parametreyi en erken yarin deneyebilirim. :S
edit:
tekrar tesekkur :-)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Aralık 2010 - 13:22:15

xforcevesa ' da ise yaramadi.
tek cozum alternate ubuntu yuklemek sanirim.