Rosegarden: Bölüm 3 (Ses ve Kayıt)

Başlatan atomkarinca, 15 Temmuz 2008 - 21:10:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Bu bölümde Rosegarden haricinde birkaç tane daha program kullanacağız: Ardour, Jack Audio Connection Kit, Qsynth ve ZynAddSubFX. Bu programları kullanmak için öncelikle yüklememiz gerekiyor:

sudo apt-get install ardour jackd qjackctl qsynth zynaddsubfx

Jack

Jack, kayıpsız ses alabilmek ve kayıt yapabilmek için özellikle tasarlanmış bir ses sistemidir. Bu sistemi kullanmamızın bize sağladığı birçok fayda var. Öncelikle istediğimiz programların hepsini bu sisteme yönlendirerek aradaki iletişimi kolaylaştırıyoruz, tepki zamanları çok daha az olduğu için bize performans olarak fayda sağlıyor ve kayıt yaparken bütün kaynaklara bakmaktansa * her şey tek bir kaynakta toplandığı için kolaylık sağlıyor.

Bu sistemi terminalden başlatabileceğiniz gibi az önce yüklemiş olduğumuz Jack Audio Connection Kit (qjackctl) ile çok daha kolay yapabilirsiniz.

Sentezleyiciler

Eğer donanımsal bir sentezleyicimiz yoksa Rosegarden'da oluşturduğumuz notaları bir şekilde yorumlayabilecek sentezleyicilere ihtiyacımız var. Burada en kullanışlı iki seçeneğimiz:

QSynth: QSynth bir Fluidsynth arayüzü. Bu programa öncelikle bir soundfont yüklememiz gerekiyor. Çok kullanışlı soundfont'lar bulabileceğiniz iki site:

http://soundfonts.homemusician.net/
http://www.hammersound.net/

QSynth'i açtıktan sonra Setup düğmesine tıklayıp Soundfonts sekmesinden Open komutuyla indirdiğimiz soundfont'a işaret ediyoruz ve yüklüyoruz.

ZynAddSubFX: Çok güzel efektler barındıran kullanışlı bir sentezleyici. Kullanmak için programın kanallarına bir soundbank yüklememiz gerekiyor. Bunun için "Part < 1 > Enabled" yazan ortadaki bölümün hemen altındaki düğmeye tıklayıp listeden bir kategori seçiyoruz ve istediğimiz efekte tıklıyoruz.

En son yapmamız gereken Qjackctl programındaki Connect butonuna tıklamak ve karşımıza gelen pencereden sol tarafta ZynAddSubFX ve sağ tarafta system'e tıklayıp Connect butonuna tıklıyoruz.

Rosegarden ve sentezleyiciler

Notaları yazdığımız dosyayı açalım. Üst kısımdaki araç çubuğunda bulunan "Manage MIDI Devices" düğmesine tıklayalım.

Karşımıza gelen pencereden isediğimiz sentezleyiciyi seçebiliriz.

Ardour'da kayıt yapabilmemiz için yeni bir kanal oluşturmamız ve bu kanala gelecek sesi belirlememiz gerekiyor. Master kanalının hemen altına sağ tıklayıp karşımıza gelen pencereden Mono yerine Stereo'yu seçelim. Shift+e tuşlarına basıp mikseri görünür hale getirelim. Mikserdeki Input butonuna tıklayalım.

Karşımıza gelen pencereden eğer ZynAddSubFX'ten çıkış almak istiyorsak o sekeden, QSynth'ten çıkış almak istiyorsak Rosegarden sekmesinden sol ve sağ kanalları sırasıyla seçelim.

Yapmamız gereken iki adım kaldı. İlki Üst menüden Jack seçeneğini seçmek ve iki tane kayıt düğmesini aktif hale getirmek.

Şimdi oynat (play) tuşuna basıp istediğimiz kadar kayıt yapabiliriz.

Ürün

Yine basit bir örnek dosya vereyim. Bu da Beethoven'ın Moonlight Sonata'sının birinci bölümünün bir kısmının ZynAddSubFX'le değiştirilmiş hali.

http://vvv.filibos.com/export.mp3

atomkarinca

İlk iki resimden sonrakiler niye link şeklinde oldu bilmiyorum, eğer düzeltebilen bi mod varsa çok memnun olurum.

Edit: Sorun kalmadı, sağolun.

heartsmagic

Tekrar ellerine sağlık @atomkarinca. Tam rumuzun gibisin :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

!b0

Resimler görünmüyor :$

Bu sayfayı Opera ve firefox ile açtım ancak resimleri göremiyorum :$ Eğer resimlerde sorun varsa, resimleri yenilerseniz çok sevinirim. Bu aralar ses kaydı yapmam gerekiyor.

Şimdiden teşekkürler :)

atomkarinca

@!bo, ses kaydını Audacity veya Ardour ile daha rahat ve kaliteli yapabilirsiniz. Haklısınız resimleri koyduğum yerdeki hesabım kapanmıştı, güncellemem gerkiyor.

!b0

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

Audacity kurmak istiyorum ama sanırım; bağımlılıkların bulundukları depolar paket depoları ekli değil  :o

Synapticte şöyle bir hata veriyor:

"Tüm paketler kurulum ya da yükseltme için seçilemedi

Aşağıdaki paketlerin bağımlılıkları karşılanamıyor. Gereken paket depolarını eklediğinizden ve etkin olduklarından emin olun."

Konsolda da;

cw@cw-opensource:~$ sudo apt-get install audacity
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Bazı paketler kurulamadı. Bu, olanaksız bir durum istemiş ya da
gerekli bazı paketlerin henüz oluşturulmadığı kararsız bir dağıtım
kullanıyor olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Basit bir işlem istemenize rağmen bu paket kurulabilir değil
ve bir hata raporu bu paketin doldurulması gerektiği yönünde.
Aşağıdaki bilgi durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  audacity: Depends: libasound2 (> 1.0.17) ama 1.0.15-3ubuntu4 kurulacak
            Depends: libgtk2.0-0 (>= 2.14.1) ama 2.12.9-3ubuntu2 kurulacak
            Depends: libmad0 (>= 0.15.1b-3) ama 0.15.1b-2.1ubuntu1 kurulacak
            Depends: libsoundtouch1c2 (>= 1.3.1) ama 1.3.0-2.2ubuntu0.1 kurulacak
            Depends: libwxbase2.8-0 (>= 2.8.8.0) ama 2.8.7.1-0ubuntu3 kurulacak
            Depends: libwxgtk2.8-0 (>= 2.8.8.0) ama 2.8.7.1-0ubuntu3 kurulacak
E: Bozuk paketler

Bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim?

heartsmagic

Öncelikle Ubuntu sürümü ne?

Bu işlemden önce bir kere

sudo apt-get update

yaptın mı?

!b0

Ubuntu'mun sürümü 8.04

Ayrıca kota belası yüzünden bir türlü "sudo apt-get update" komutunu veremedim  >:(

Sanırım sorunun kaynağı güncelleme.

Ben en iyisi güncelleme yapayım, eğer sorunum çözülmezse tekrar yazarım.

Teşekkürler :)

!b0

sudo apt-get update

Depoları mı güncelliyordu? Ben, sistemimdeki bütün paketlerin güncelleneceğini sanıyordum.

sudo apt-get update

Yaptım ama hiçbir değişiklik olmadı  :o Yine aynı hataları veriyor.

heartsmagic

Evet depoları günceller. Eğer güncellemelerden sonra düzelmediyse ya depo ayarlarında bir sorun var demektir ya da depoda bir bağımlılık sorunu vardır.