Koffice: Alternatif Bir Ofis Yazılımı

Başlatan XRumer, 27 Ekim 2010 - 19:42:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Linux dünyasında en çok tercih edilen ofis yazılımı hiç şüphesiz Openoffice.org olmuştur. Fakat Openoffice.org'u geliştiren Sun Microsystems'in Oracle tarafından satın alınması ve ardından gelişen süreç, alternatif bir ofis yazılımı ihtiyacı doğurdu. Kısa süre içinde özgür yazılım topluluğu Openoffice.org üzerinden geliştirilen Libreoffice'i yarattı. Fakat Openoffice.org'a tek alternatif Libreoffice değil. Ondan çok daha eski bir alternatif daha var: Koffice.

Koffice, adının başındaki K'den de anlaşılacağı üzere KDE için geliştiriliyor. Tabii diğer masaüstlerine de kurup kullanmak mümkün. Hatta Windows üzerine KDE kurarsanız Windows'ta da kullanabilirsiniz. Koffice pek çok dağıtımın deposunda hali hazırda bulunuyor. Bazı dağıtımlarda ise (örneğin Slax) ön tanımlı ofis yazılımı. Depodan kurulum emri verdiğinizde ilgili kütüphaneleriyle birlikte sisteme kurulacaktır. Peki nedir Koffice'i kullanılmaya değer yapan?

Özellikler

* Türkçe desteği
* Açık kaynak belge biçimlerinin yanısıra MS Office belge biçimleriyle de çalışabilmesi.
* Karmaşık değil, basit olması.
* Şık arayüz.
* Eklenti desteği.
* Şablon desteği.
* Sadece sunum, kelime işlem ve hesap tablosuyla sınırlı kalmayıp, başka parçalardan da oluşması. İhtiyacı karşılaması.
* Openoffice.org'a göre daha hafif.
* Araç çubuklarını özelleştirmek.

Kword: Koffice'in pek çok parçadan oluştuğunu söylemiştim ama ben bunlardan en önemli üç tanesine kısaca değineceğim. Kword, adından da anlaşılacağı gibi bir kelime işlem yazılımı. Sistemde kurulu olan bütün yazı tiplerini doğal olarak bu yazılımda da kullanabilirsiniz. Öntanımlı olarak ODF dosya biçimini kullanıyor ama diğer biçimleri de kullanabiliyor. Sıradan bir ofis yazılımında olan hemen hemen bütün araçlar mevcut.

Kspread: Bir hesap tablosu yazılımı. Diğer ofis yazılımlarındaki benzerlerinden çok da farklı değil. Görevini hakkıyla yerine getiriyor.

Kpresenter: Sunum yazılımı. Oldukça kolay sunum hazırlayabiliyor. Ayrıca hazır sunum şablonlarını da kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı projektöre bağladığınızda da görevini yapıyor.

Eklenti Desteği: Koffice'in de kendine has eklentileri var. Bununla yazılıma yeni özellikler kazandırabilirsiniz. Örneğin geçtiğimiz aylarda benim bir blog yazma aracına çok ihtiyacım olmuştu. Koffice'in bunun için bir eklentisi de varmış. (tabii bunu öğrendiğimde blogu çoktan kapatmıştım) bu eklenti sayesinde Kword'de sanki normal bir yazı yazarmış gibi bloga yazabiliyorsunuz. Bunun dışında diğer eklentileri ise biraz araştırmalısınız.

Türkçe Desteği: Eğer KDE'nin Türkçe paketlerini kurarsanız yazılım Türkçe olarak çalışacaktır. Türkçe yazım denetimi için zemberek gibi bir eklenti yok ama Mandriva'da zembereği sistem geneline kurduğumda Koffice de Türkçe yazım denetimi yapmıştı. Ubuntu'da da olabilir.

GNUbuntu

Teşekkürler @XRumer.  Open Office  3.0 çıkmadan önce Pardusda denemiştim bir ara. Sanıyorum KOffice 2.3 sürümü ile birlikte epey yol almıştır. Alternatifler olması ne kadaaar güzel  :)
Önce Saygı...

Contempt

Ms Office 2007 ve 2010  desteği şuan stable sürümde mevcutmudur ?
Herşeye Rağmen...

XRumer

Alıntı yapılan: Contempt - 27 Ekim 2010 - 20:17:55
Ms Office 2007 ve 2010  desteği şuan stable sürümde mevcutmudur ?
En son denediğimde yoktu ama şu an güncel olan kararlı sürüm ile yakında çıkacak olan sürümü denemedim. Belki o sürümlerde yapmışlardır. Denemek lazım.

sabian

daha dün yükledim baktım 2007 ve 2010 desteği yoktu. Hatta .odt dışında uzantı desteği de yoktu. Sonradan eklenti olarak mı kuruluyor bilmiyorum ama ben göremedim. PDF desteği de göremedim sanki, yanlış da hatırlıyor olabilirim ama bu sebeplerden ötürü kaldırıp LibreOffice kurdum. OpenOffice'in aynısı, başlangıç animasyonu daha hoşuma gitti.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Contempt

Evet bende en son denememde Ms ofice desteği olmadığı için kaldırmıstım zaten. Performans olarak Ooo dan çok iyi gelmişti bana  Umarım yakın zaman Ms Office desteği gelirde bizde Java Kasıntılı Ofisten kurtuluruz. .
Herşeye Rağmen...

XRumer

Alıntı yapılan: sabian - 27 Ekim 2010 - 22:52:48
daha dün yükledim baktım 2007 ve 2010 desteği yoktu. Hatta .odt dışında uzantı desteği de yoktu. Sonradan eklenti olarak mı kuruluyor bilmiyorum ama ben göremedim. PDF desteği de göremedim sanki, yanlış da hatırlıyor olabilirim ama bu sebeplerden ötürü kaldırıp LibreOffice kurdum. OpenOffice'in aynısı, başlangıç animasyonu daha hoşuma gitti.
Ben şu an Slax'ta kullanmaktayım ve Ms Office desteği var.

qhareb

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Ekim 2010 - 23:03:44
Ben şu an Slax'ta kullanmaktayım ve Ms Office desteği var.
Versiyonunu öğrenebilir miyiz?
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

XRumer

Versiyon yazmıyor. Belki de Slax geliştiricileri kendilerince özelleştirmişlerdir. (Ne de olsa bu dağıtım bu ofis yazılımını ön tanımlı olarak kullanıyor)

Buyrun modülün adresi, belki siz bulursunuz, ama baştan söyleyeyim, ben 1,5 yıl önce kullandığımda da MS Office desteği veriyordu.

http://www.slax.org/modules.php?action=detail&id=5

qhareb

Teşekkür ederim. Arch ve Chakra depolarında şu an 2.2.2-1 olarak görünüyor. Muhtemelen son sürümdür. Bir araştırayım.

EK: Koffice sayfasında son kararlı sürümü 2.2.2 olarak görünüyor. 2.3 sürümü şu anda Beta2 aşamasında. Yalnız hala Ms Office dosya türünü destekleyip desteklemediğini öğrenemedim. Sanırım en iyisi indirip denemek.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot