[Çözüldü] 3g sorunu

Başlatan bassgt, 05 Kasım 2010 - 14:52:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bassgt

Arkadaşlar merhaba ,

Forumdaki anlatımlar ile çözüm bulamadım umarım yardımcı olabilirsiniz sorun şöyle

Elimde 1 Avea 1 de Turkcell 3G modemleri var ,

2 side çalışmıyor sistem ubuntu 10.10

Dün kuruldu update edildi şu an güncel , 2 gün önceye kadar Fedora 13 kullanıyordum ve bu 2 cihazdanda internete bağlanabiliyordum resimli anlatımdaki gibi network managerden yeni bir baglantı oluşturuyorum ama bir türlü bağlantı sağlayamıyorum acil yardımlarınızı bekliyorum aksi taktirde Fedoraya dönüş yapmak zorunda kalacağım .

Ayrica belirtmek isterimki 1 2 konuda linux destegi olan tek cihaz vodafone denmiş fakat Avea jet lsusb
modem'in icinden hem Rpm Hemde Deb paketleri çıkmakta

lsusb çıktısı aşağıdaki gibidir

onur@onur-HP-Pavilion-dv2-Notebook-PC:~$ lsusb
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 008: ID 12d1:1003 Huawei Technologies Co., Ltd. E220 HSDPA Modem / E270 HSDPA/HSUPA Modem
Bus 001 Device 004: ID 0bda:0158 Realtek Semiconductor Corp. USB 2.0 multicard reader
Bus 001 Device 003: ID 0c45:62c0 Microdia Sonix USB 2.0 Camera
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Cihazzi görmüş gözüküyor burada fakat usb den taktigimda Cdrom olarak görünmüyor içerisindeki dosyalarıda göremyorum yanlıs hatirlamıyorsam

Sudo eject usb0 gibi komut vardi cihazın modem görevine geçmesi için fakat o komutlada bir gelişme olmadı komut çıktısı

onur@onur-HP-Pavilion-dv2-Notebook-PC:~$ sudo eject usb0
[sudo] password for onur:
eject: `usb0' aygıtı bulunamadı ya da açılamadı'
onur@onur-HP-Pavilion-dv2-Notebook-PC:~$
Bundan böyle bana "emre"dersin..

krwlng

Avea hakkında bilgim yok fakat arkadaşım 10.10 ile şuan vınn kullanıyor ve hiçbir işlem yapmadan cihazı takar takmaz kullanmaya başladı, hatta Turkcell bağlantı uygulamasını da kotasını görmek için wine ile yükledi daha sonra.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

barış

Aygıtın usb0 olduğunu nerden biliyorsunuz? Belki usb1'dir. Gparted ile bakın, USB'yi taktıktan sonra. Ona göre girin komutu.

bassgt

Aygıtta 1 tane usb takılı usb0 dan 5 e kadar hepsini denedim yalnız söyle bir gelisme oldu wizard tan ileri deyip ontanımlı şıkkını secerseniz modem çalışmıyor elinizde Planım listede degil secenegini secip Apn 'e mgb yazdığınız taktirde sorunsuz bağlanıyor.

ilginiz için teşekkürler

barış

@bassgt, bu manuel olarak girdiğiniz ayarlar ön tanımlı ayarlar ile aynı mı? Belki ön tanımlı ayarlar ile manuel girdiğiniz ayarlar farklıdır ondan böyle yapıyordur. Pek bir bilgim yok ama...

heartsmagic

Sorun şu an çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bassgt

Tekrar merhaba sihirbazdaki ayarlarda kurarken ontanımlıyı şeçmiyoruz öntanımlı seçildiği taktirde devamlı bağlanmaya çalışıyor modem fakat bağlanmıyor, fakat planım listede yok dersek ve Apn değerini mgb olarak girdiğimiz taktirde modem internete çıkıyor mavi ışık ile :) son 2 mesajımı ubuntu üzerinde Turkcell 3g modem ile yazdım gayet hızlı bir bağlantı.

@heartsmagic sorun çözüldü ilginiz için tekrar teşekkür ederim

Not: @barışubuntu ontanımlı ayarlarda apn değeri internet olarak geliyor onuda kurup Vpn ayarlarından eliniz ile otomatik mgb yapsanız bile modem internete çıkmıyor mutlaka bağlantıyı kaldırıp tekrar yeni bir bağlantı eklemek gerekli