UBUNTU 10.10 ile Dial Up bağlantı nasıl?

Başlatan sensenku, 31 Ekim 2010 - 10:14:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sensenku

Merhabalar, benim evde ne wirelesim ne de adsl internete baglanma imkanim var   :( ,sadece dial-up kullana biliyorum  :'( .Windowsdaki modem dialup-um SmartLink 56 Voice Modem ben bunu nasil install yapa bilirim? Modemi internetden indirdim ama bi turlu install yapamadim.Internetden gnome-ppp.tar.gz indirdim ve icindeki dosyalari aciga cikardim,ama nasil install yapacagimi bilmiyorum, gnome-ppp modem surucu olmadan interneti destekleye biliyormu ki?

umutubuntu

Lütfen aynı konu için birden fazla başlık açmayınız, bu başlık altından devam edilebilir.

sensenku

ok,sizi kizdirdiysam ozur dilerim,ama ben bunu bilmiyordum,bana dialup-u kurmayi bilen birisi gerek ki,dogru olarak anlatsin ve ben de kura biliyim,google-de youtube-de de aradim ama hic dir sey yok  >:( ,nasil kurulucagini nereden bula bilirim acaba, yardim ederseniz iyi olurdu  :'(

umutubuntu

Rica ederim, ne siz kızdırdınız ne de ben kızdım. Olması gereken; sorunuzu tek bir başlık altında sormanız ve sabırla cevap beklemenizdir.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır, herkes her konuyu bilecek diye bir kaide yok.

sensenku

cok saolun, bu konuda bana yardimci ola bilecek arkadasları nereden bula bilirim acaba?Eğer doğru yere yazmadiysam bu konuyu nerede aramam gerek?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sensenku

mehman@mehman:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 01)
00:07.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 08)
00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB
00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 08)
00:0f.0 VGA compatible controller: VMware SVGA II Adapter
00:10.0 SCSI storage controller: BusLogic BT-946C (BA80C30) [MultiMaster 10] (rev 01)
00:11.0 PCI bridge: VMware PCI bridge (rev 02)
02:00.0 Multimedia audio controller: Ensoniq ES1371 [AudioPCI-97] (rev 02)
02:01.0 USB Controller: VMware USB2 EHCI Controller
mehman@mehman:~$

eger bunlar yararli olmadiysa windows-daki suruculeri soyleyeyim
Nvidia geforce 4mx 4000-bunu nvidiadan indirdim driver.run gibi ama bi turlu install yapamadim, neyse...konu bu deyil
dial up icin Smartlink 56 Voice Modem yaziyor.

sem

Küçük bir hatırlatma:

Alıntı Yap8- Konu başlığında ve konu içerisinde mümkün olduğunca imla kurallarına uymaya çalışın ve Türkçe karakter kullanın. İngilizce klavye kullanıyor olsanız bile yazım konusunda dikkatli olun.

Bu başlıktan alıntılanmıştır.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7580.0.html

Umarım sorununz çözülür. İyi günler, kolay gelsin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sensenku

Peki arkadasim,Türkeçe yazicayim, ben bu sitede "dialup", "dial up" ve "dial-up" gibi arastirma yaptim konularin başlıkları bile uyğun gelmiyor. İstediyim şeyi bulamayinca ben de bu konuyu açtim kiç belki yardim eden birileri olur  :'( Bana gonderdiyiniz link kurallari soyluyorç nasil araştirma yapmam gerektiğini söylüyorçama ben aradim ve bulamadimç buduğum konularda da
sudo apt-get instal gnome-ppp     yaziyodu, peki benim internetim olmasa, nasil indiriceğim bunu internetden?

heartsmagic

http://packages.ubuntu.com/maverick/gnome-ppp

Buradan Gnome PPP paketini kurabilirsin. Ancak, ümidini kırmak gibi olmasın fakat elindeki modem yanlış görmediysem desteği çok kıt bir modem. İnternet sitesi bile artık çalışmıyor:
http://www.smlink.com

Kaldı ki yeni kullanıcı olman sebebiyle zaten işin içinden çıkman çok sancılı olacaktır. Şu aşamada Ubuntu'nun tadını çıkartmak istiyorsan sağlam bir internet bağlantısı edinmeye bakmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sensenku

Çok özür dilerim sizi meşqul ettiğim için, bana hangi marka dialup modem kullanmayi önerirsiniz?nolur yardimci olun

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 14:50:50

Bir şey daha söyleyeyim benim dialup modemim aslinda Conexant sanirim,ben modemimin ne marka olduğunu nasil öğrene bilirim?Modemi çıkarıp bir kaç kez baktım,ama hiç bir şey anlamadan yerine koydum  :'(

heartsmagic

@sensenku, özür dilenecek bir durum yok. Vaktimiz varsa ilgileniyoruz en nihayetinde. Bizim değil, aslında senin için sıkıntı olacaktır. Eğer modemin Conexant'sa forumda bir iki şey olacaktır, fakat konular cidden çok eski. Artık çevirmeli bağlantı hemen hemen kullanılmadığı için anlatımlar da eski oluyor, haliyle çözüm üretmek de zor oluyor. Sana şimdi çevirmeli bağlantı kullanan modem tavsiyesi de vermem ben zira cidden çok gerilerde kaldı. Yaygın olarak kullanılan ADSL aldı başını yürüdü. Fakat modem bakacaksan kendine gerçek bir çevirmeli modem bakmaya çalış. Zira birçok modem "winmodem" denilen yazılımsal modem oluyor ve ne yazık ki bizim tarafta desteği çok kıt oluyor.

sensenku

Çok haklisin belki ben de ADSL modem kullanıcısı oldum ve qaliba öyle olacak sağol her şey için ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 21:53:41

Galiba bir şeyler buldum ben, sadece İngilizce super bilen birisi gerekiyor, smartlink modemi icin.
https://help.ubuntu.com/community/DialupModemHowto/Smartlink
https://help.ubuntu.com/community/DialupModemHowto/
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=2897921&postcount=1
Bunlari dogru olarak translate eden var mi?  :'(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2010 - 23:16:28

Üşenmedim bilgisayarimin kabuğunu çıkardım senin için arkadaşım orada kurulan modemi çıkardım ve böyle kelimelr vardı üzerinde:
Intex Conexant Modem 11252
Conexant HSFI
CX11252-11
E142036.1
0419 Mexico
bu Smartlink mi oluyo Conexant mı ? :-\

heartsmagic

Modem Conexant çipsetli.
https://help.ubuntu.com/community/DialupModemHowto/Conexant

Bu senin modemin için ilgili başlık, fakat göreceğin gibi oldukça eski sürümler için sürücü ve anlatımlar mevcut. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam bu sürücüler (özellikle Linuxant olan) 14.400'e kadar müsaade ediyordu.

sensenku

Anlayamadım 14.400 derken neyi kast ettiniz?

such

Alıntı yapılan: sensenku - 01 Kasım 2010 - 09:48:37
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 01)
00:07.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 08)
00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB
00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 08)
00:0f.0 VGA compatible controller: VMware SVGA II Adapter
00:10.0 SCSI storage controller: BusLogic BT-946C (BA80C30) [MultiMaster 10] (rev 01)
00:11.0 PCI bridge: VMware PCI bridge (rev 02)
02:00.0 Multimedia audio controller: Ensoniq ES1371 [AudioPCI-97] (rev 02)
02:01.0 USB Controller: VMware USB2 EHCI Controller

eger bunlar yararli olmadiysa windows-daki suruculeri soyleyeyim
Nvidia geforce 4mx 4000-bunu nvidiadan indirdim driver.run gibi ama bi turlu install yapamadim, neyse...konu bu * değil
dial up icin Smartlink 56 Voice Modem yaziyor.

bu lspci çıktısı gerçek makine üzerinden mi alındı? koyu olarak işaretlediğim yerlerde VMware yazıyor da.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sensenku - 02 Kasım 2010 - 19:46:50
Anlayamadım 14.400 derken neyi kast ettiniz?

Kısacası 56K'lık bir modemi 14.400bps olarak kullanabilirsin.

sensenku

Ben simdi cep telefonundan girdim,turkce yazamiyorum,ozur dilerim bunun icin,evet bunlarin hepsi VMwarede alinan cikdilardi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Kasım 2010 - 12:42:32

Evet ben simdi paralel olarak Windows xp ve LInux Ubuntu kurucayim,kurduktan sonra cikdilari buraya aktaricayim,soz veriyorum.

such

Alıntı yapılan: sensenku - 03 Kasım 2010 - 12:40:12
Ben simdi cep telefonundan girdim,turkce yazamiyorum,ozur dilerim bunun icin,evet bunlarin hepsi VMwarede alinan cikdilardi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Kasım 2010 - 12:42:32

Evet ben simdi paralel olarak Windows xp ve LInux Ubuntu kurucayim,kurduktan sonra cikdilari buraya aktaricayim,soz veriyorum.

Sormamda ki sebep VMware sizin gerçek donanım bilginizi değil sanal donanım bilginizi gösterir. Yani sizin dial-up bağlantı için kullanacağınız modem ile ilgili bir bilgi gösteremez. Ve anladığım kadarıyla siz gerçek makinede dial-up bağlantısı yapmak istiyorsunuz?

sensenku

evet gerçek PC-ye yazicağım, ve o zaman bilgileri buraya aktarıcağım,ama ben yine de kendi modemimi soyledim tüm kaynaklar ingilzce benim ingilizcem düşükş :-[

such

Alıntı yapılan: sensenku - 03 Kasım 2010 - 15:48:06
evet gerçek PC-ye yazicağım, ve o zaman bilgileri buraya aktarıcağım,ama ben yine de kendi modemimi soyledim tüm kaynaklar ingilzce benim ingilizcem düşükş :-[

Ubuntu Live CD ile ya da Ubuntu yu disk'e kurarak denedin mi? Ubuntu da dial-up hiç kullanmadım o yüzden soruyorum. Eğer Ubuntu yu Live CD ile açarsan ya da disk'e kurarsan konsolda lspci -n yaz çıktılarını buraya aktar. Bir sonuç çıkar demiyorum ama biraz bakabilirim.

Düzeltiyorum:
Pardon bu arada 14.400bps dial-up dan bahsettiğimizi unutmuşum galiba, bununla internet'e girmek yaya olarak bir şehirden diğerine gitmek gibi olur. Fiyat konusu da var bu arada, dial-up fiyatı ADSL kadar avantajlı değildir herhalde. Kısacası bence uğraştığınıza değmez.

sensenku

Ben şimdi 2 tane OS çalıçtıra biliyorum, şimdi yazdığım windows OS, Inşallah Ubuntudan da yarazim buraya,aşağıdakiler benim lscpi yazarken gelen çıktılar,nolur bana şu dialup interneti kurmakta yardımcı olun,ömrümün sonuna kadar size minnetdar olayım
:-[

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82845G/GL[Brookdale-G]/GE/PE DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82845G/GL[Brookdale-G]/GE/PE Host-to-AGP Bridge (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801DB/DBM (ICH4/ICH4-M) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 82)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801DB/DBL (ICH4/ICH4-L) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801DB (ICH4) IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Audio Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 4000] (rev c1)
02:01.0 Modem: Smart Link Ltd. Unknown device 2800 (rev 02)
02:09.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Kasım 2010 - 11:26:50

yardim eden birileri yokmu?  :'(

bytan

@heartsmagic'in verdiği sayfayı inceledin mi?

https://help.ubuntu.com/community/DialupModemHowto/Conexant

Verdiğin ilk bilgilere göre, Conexant hsf için dağıtılmış derlenmeye hazır ve derlenmiş paketler var.

http://www.linuxant.com/alsa-driver/
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sensenku

saol arkadaşım yardım ettiyin içinç ellerinden saygilarla öptüm.