Sözlüğüm: Kelime soru programı

Başlatan rutku, 04 Eylül 2009 - 12:45:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rutku

Bu program kullanıcının eklediği kelimeleri, kullanıcının belirttiği sürede bir, kullanıcıya bildirim balonuyla sorar. Doğru cevapları istatistik olarak kullanıcıya yansıtır. Şuan deneme aşamasındadır. Bir kaç düzeltme ve hatayla kararlı bir program olacaktır.

Programın çalışması için gerekenler;

* Pysqlite
    * PyGtk
    * PyNotify (python-notify)

İndirmek için tıklayın ....

Ekran Görüntüsü:

İyi günler ...
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ihtiyar said

İlginç ve hoş bir şeye benziyor. :) Emeğine sağlık, denemeye vakit bulursam ayrıntılı görüşlerimi iletirim.

bytan

Eline sağlık @Racih.

Program hakkında geleceğe dönük birkaç şey öğrenmek/sormak istiyorum. Toplu olarak kelime girişi yapma olanağı ekleyecek misin ve/veya yabancı dil sözlükleri gibi sözlükleri ekleme olanağı sağlayacak mısın? Malum, kelimeler çabuk unutuluyor. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

rutku

Öncelikle hepinize teşekkürler.

Toplu kelime eklemeyi düşünmüyorum. Bunun yerine, google translate i programa ilişkilendirmeyi düşünüyorum. Googleda aradığınız kelimeyi sözlüğe tek tuşla ekleyebileceksiniz. Bu program yeni kelime öğrenmek isteyenlere çok yardımcı olacak. Mesela, şuan ben kullanıyorum. Ayrıca, bilgisayarınızdaki sözlük veritabanını başkalarıyla paylaşabilirsiniz.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

raspacı

Kullanacağımı umuyorum. Teşekkürler.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

İlk takipçilerinden biriyim :) Bir iki gündür buralarda olmadığımdan bakamadım, bir süre sonra yeni sürümü de deneyeceğim.
Eline sağlık @Racih.

Not: Aslında toplu dosya ekleme hoş olabilir. Çok mu uğraştırır?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rutku

Teşekkür ederim.

Toplu kelime eklemeyi nasıl yapabiliriz ? Benim aklıma "yeni kelime ekle" kutusuna virgüllerle kelimeleri ayırarak yeni kelimeleri yazmak geliyor. Yada yeni kelime ve anlamını virgülle ayırarak, bir sonra ki yeni kelimeyi noktalı virgülle ayırmak geliyor.
Örn:
apple,elma;yes,evet;no,hayır
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

O da olabilir tabii, ne şekilde yapacağın senin zevkine kalıyor biraz da. Buradan teklifler gelirse onu da değerlendirebilirsin.
Benim asıl merak ettiğim dosyadan okuma yaparak bu iş olabilir mi?

apple elma
cat kedi

gibi alt alta giden kelimeler dosyadan okutulabilir mi?

rutku

Tabikide okutulabilir. Aslında güzel bir fikir. Böylelikle aramızda kelime paylaşımı yapabiliriz.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Çok güzel olur. Şimdiden kolay gelsin :)

Yusuff

Hoş güzel de ben nasıl çalıştıracağım?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

rutku

Teşekkürler heartsmagic  :D
Yusuf yukarıdaki bağımlılıkları hallettiysen, dosyanın olduğu dizine konsoldan gel. Ve python sozlugum.py komutunu ver.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Yusuff

Kde Parley diye bir programı var. Çok başarılı bir şey. İnternetten kelime grupları da indirebiliyorsun.

patalojik

Kelimelerimizi paylaşabilirsek çok daha hızlı gelişir. İnternet üzerinden eşleme yapabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: isKo - 10 Aralık 2009 - 16:01:49
Bu sadece Ingilizce icin mi? Ben Ispanyolca calisiyorum bunun icinde uygun mu? Program icin tesekkurler mutlaka isine yarayan olacaktir.

Kelimeleri biz ekliyoruz zaten. @Racih gelince bir durumdan haberdar etsin bakalım bizi. Program geliştiriliyor mu yoksa durdu mu :)

rutku

Selamlar,

Programın geliştirmesi durmadı.İlerki sürümle birlikte aynı kategorideki programlarla eş değerde daha fazla özelliğe sahip olacak. Bu aralar bu ve diğer projelerle ilgilenemiyorum. Çünkü boş zamanlarımı c öğrenerek geçiriyorum. Onunlada bir şeyler yazmak istiyorum. Kısmet olursa şubat tatilinde sözlüğüm ve mezgeldek projesinin yeni sürümlerini çıkaracağım.

İlgilenen siz arkadaşlara teşekkür ediyorum. Şuanki amacım daha büyük kitlelere hitap edebilmek için kendimi geliştirebilmek. Ayrıca Mono ya karşı uygulamalar yazacağım.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Şimdiden kolay gelsin @Racih. Uygulamanın gelişiminin devam ettiğini duymak sevindirdi beni.

Yusuff

Allah zihin açıklığı versin Racih.

necromencer

@racih
vay be tam bir yıl olacak neredeyse.
Gelişmeler ne alemde racih hala dört gözle bekliyoruz:)

rutku

:D Artık pythonla ve gtk ile uğraşmıyorum. Gtkmm ile sıfırdan yazayım dedim. Gtkmm yetersiz belgelendirmesi beni sinir etti. Qt kullanıyorum artık. Okuduğum bölüm ile ilgili 2 uygulama bile yazdım. Artık yazarsam Qt ile yazarım.
Geçmiş olsun hepimize projeler öldü  :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

necromencer

tüh tüh yazık oldu güzelim projeye:-)