Sabayon'da bütün sistemin yeni yapılandırmaya göre derlenmesi

Başlatan OKAN, 26 Ekim 2010 - 22:12:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

Gentoo'yu, forumlarında çok uğraşıp çözemediğim bir sorundan dolayı yükleyemedim. Sabayon corecdx' i yükledim.

1. Sabayon'un make.conf dosyasında bir sürü gereksiz USE bayrağı var. Bunları silip yerine sadece istediklerimi ekledikten sonra bütün sistemi bu make.conf dosyasına göre derleyebilir miyim?

2. Sabayon'da neredeyse bütün ekran ve ses kartlarının sürücüleri yüklü geliyor. Bu USE bayraklarını kaldırdığımda bunlar da sistemden kaldırılacak mı?

if

Birinci sorunuza bu bağlantı altındaki "Adapting your Entire System to New USE Flags" başlığı çözüm olabilir.

İkinci sorunuza yanıt olarak bu bağlantı cevap teşkil ediyor, yanılmıyorsam.

make.conf dosyası için daha ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

if

Rica ederim OKAN. Sabayonu daha önce kullanmıştım ama Gentoo tabanlı olduğunu bilmiyordum. Bu make.conf dosyasını görünce daha bir beğendim Sabayon'u. OKAN'ın yapmak istediklerini Ubuntu'da yapmak için tek yol çekirdek derlemek, sanırım. Keşke make.conf gibi bir dosya Ubuntu'da da olsa.

heartsmagic

O şekilde olmaz Ubuntu ne yazık ki, zira bu konuda politika farklı. Ubuntu ikilik paket dağıtan/kuran/kurduran bir dağıtım ve böyle devam edecek. make.conf gibi bir şey olması sanırım şu aşamada mümkün değil. Sabayon gibi daha doğrusu Gentoo gibi olması için çekirdek derlemek de yetmez. Derlendiğinde sadece çekirdek kendi mimarimize uygun olur (daha doğrusu tam uyumlu). Diğer paketler depodan kurulduğu sürece yine ikilik sisteme devam ederiz. make.conf'un esprisi aslında basit, kendi mimarimize göre paket derlemek. Bunu ilgili bayrakları ve iyileştirme işlemlerini kendi işlemcimize göre kullanarak biz de paket derleyebiliriz. Ancak kim depolar varken paket derlemek ister ki? Tersten soracak olursak kim paket derleyecekse Ubuntu kullanmak ister ki? :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Bilgilendirme için teşekkür ederim @heartsmagic. Tüm paketleri derlemek ben de elbette istemem ama ihtiyacım olmayan şeyleri kaldırmak için her sürümde çekirdek derlemek de istemiyorum-belki çekirdek derlemek ile make.conf ayarları yapmak arasında zaman ve zorluk derecesi arasında fark olmayabilirde, denemediğim için bilmiyorum. Sonuç olarak her dağıtımın bir çok güzel tarafı var:)