Bu çözümü nasıl uygulayabilirim?

Başlatan ynalbantoglu, 28 Ekim 2010 - 22:24:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ynalbantoglu

Merhaba,
Kullandığım netbookta uzun zamandan beri ekran parlaklığını ayarlayamama sorunum vardı. Tuşlar işlevini yerine getirmiyor. aradığım çözümü bir sitede buldum. bu çözümü nasıl uygulayacağım? ubuntuda yeniyim yardımcı olursanız sevinirim.

with screen brightness adjustment in Ubuntu for a variety Intel graphics chips (945GM, GL40) which will be fixed in the upcoming Ubuntu Karmic. For now, if you have problems getting your screen brightness adjusted via fn keys (I had this issue on a new Acer notebook), you might try this command:

xrandr –output LVDS –set BACKLIGHT_CONTROL combination

The screen will flicker when you run this but your function keys might just start working. You might add this command to your startup scripts. YMMV.

utdmr

Alt-F2 -> gnome-terminal --> xrandr –output LVDS –set BACKLIGHT_CONTROL combination

Yolunu izleyerek komutu çalıştırabilirsiniz.

Not: "combination" biraz garip geldi sondaki, tam nereden bulduğunuzu söyleyebilir misiniz?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

sem

Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim (Applications -> Accessories -> Terminal)

İle açacağınız uygulamaya

xrandr –output LVDS –set BACKLIGHT_CONTROL combination

komutunu girmenizi söylüyor yanlış anlamadıysam... Fakat çözüm Karmic için verilmiş, profilinizde 10.10 yazıyor sizin. Belki çözülebilir tabi denemek lazım.

Ve de;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2487.0.html

Not ben yazana kadar yazılmış...

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ynalbantoglu

merhaba,
çözümü bu siteden aldım: http://dirk.net/2009/08/09/adjust-screen-brightness-in-ubuntu-via-xrandr/

birde çözümde bu komutu, sistem açılışına script şeklinde koy diyor sanki..

cevabınız için teşekkürrler.

sem

Eğer çözüm işe yarar ve her bilgisayarı açtığınızda kodu tekrarlamanız gerekirse, açılış scriptlerine ekleyin deniliyor denilmese de en uygunu o =). Sizin sorununuz çözüldü mü?

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

ynalbantoglu

Hayır komuttan sonra bir değişiklik olmadı.
tuşlara basınca ekranda parlaklık göstergeci çalışıyor, yani grafiksel olarak azalıyor çoğalıyor filan ama işlevi yok. netbookta en çok kullanılan ve en gerekli bir özelliği ubuntuda çalıştıramamak çok canımı sıkıyor. olsun yinede vazgeçmem.
yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

ynalbantoglu

merhaba,
ekran parlaklığı ayarlama tuşu işlevini görmediği için terminal'e şu komutu yazarak ayarlıyorum.

sudo-s 00:02.1 setpci f4.b = 50

bu komutu benden şifre istemeden iki tıklama ile çalıştırabileceğim bir kısayol haline getirip program listesine yada panel'e ekleyebilir miyim?

rick

Panele ekleyebileceğiniz uygulamacıklar arasında Parlaklık Uygulamacığı da var.
Ayrıca panele Özel Uygulama Başlatıcı ekleyerek komutun kısayolunu oluşturabilirsiniz.

sem

Masaüstünde sağ tık ile ya da panele "sağ tık" ile uygulama başlatıcı oluşturmak, yani @Rick'in söylediği tavsiye işe yarayabilir.  Nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için SUDO 22. Sayısı, ipuçları bölümüne bakabilirsiniz.
Burası dünya?

ynalbantoglu

yaptım arkadaşlar.
panel uygulaması olarak ekledim. ama tıkladığım zaman parola soruyor. parola sormasın istiyorum.
yetkiler, izinler konularını biraz kurcalayayım... öğrenecek çok şey var.

sem

"sudo" komutu bulunduğunca şifre soracaktır. Eğer sisteme root olarak giriş yapmadıysanız. Ben böyle biliyorum en azından =)
Burası dünya?