Oracle'ı boykot edelim

Başlatan ozgurilgin, 20 Ekim 2010 - 16:18:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagliari

@kaiser_soze'ye ve @canosayan'a karışık cevap vereceğim. Uzun uzun yazmışsınız alıntı yapamayacağım. Sözlerimde varsa üzerinize alındığınız canınız isterse cevaplarsınız.

Benim seviye kompleksim yok @kaiser_soze. Her seviyeye iner çıkarım. küfürlü de konuşurum, aptala da yatarım, ciddi de konuşurum, resmi de konuşurum, bilimsel de konuşurum. Bu forumda örnekleri var canınız isterse incelersiniz. Fakat forum'un izin verdiği bir seviye var ben de ona sadık kalmaya çalışıyorum burada. Siz eğer benim bir cümleyi ne amaçla söylediğimi anlamadıysanız, o cümleme gönderme yapıp bana alaylı bir şekilde hitap etmeyin. Ve tavırlarınızın da arkasında durun. Amacım kimseyi sinirlenidrmek değil diyorsunuz ama aynı zamanda bu konuda umursamaz davranıyorsunuz. Yazdıklarınız okuduğumda benim hangi ruh haline bürüneceğimi hayal etmeyi deneyebilirsiniz(empati).

Aynı empati eksikliği küçümseme durumunda da var. Siz aslında küçümsememiş olabilirsiniz ama sarfettiğiniz sözlerin nereye varacağını düşünebilmeniz gerekir. Ben bunu böyle söylersem yanlış anlaşılaiblir demeniz gerekir. Şimdi ben size hararetl hararetli anlattığınız bir konu sırasında sözünüzü bölüp "kuru gürültü" yapıyorsunuz desem. İş yok laf çok anlamında sözler sarfetsem. Tepkinizi cidden merak ediyorum. Biraz muhattaplarını anlama çabası...

Açıkça şunu söyleyeceğim. Bir yazılımı kullanmak veya kullanmamak ne demek tam olarak nedir kavrayamamışsınız. Bunu böyle söylüyorum şundan ötürü. Bunu bir eylemsizlik, sessizlik haliyle karıştırıyorsunuz. Eğer Türk milletinin her gelişmeye eylemsiz, tepkisiz kalmasından şikayetçiyseniz ayrı bi başlık açarsınız orada konuşuruz. Zira bu apayrı bir konu. Ben de size katılırım. Yalnız şimdiki konumuzun bununla hiç bir alakası yok malesef. Konu dışına çıkmış olyorsunuz.

@canosayan, ya beni anlamıyorsunuz, ya ben anlatamyorum, ya da beni anlamak istemiyorsunuz. Sonuncusunun doğru olmadığını varsayıp, sabırla bir kez daha kendimi açıklamaya çalışacağım, ama bu son. Ben size Winows kullanıyorsunuz diye çıkışmadım. Nasıl ifadeler yazdığında trollük gibi görülmeyeceğini örneklemeye de çalışmıştım halbuki. Tekrar okursanız seçenekler arasında "linux kerneli" gibi bir ifade yoktu. İstediğiniz işletim sistemini kullanın, benim sorunum yok. Size tek dediğim bir Linux forumunda "Paşalar gibi Windows" yazmak kışkırtıcı algılanır dedim. Bunun neyini anlayamıyorsunuz ben de bunu anlamıyorum. Bir bilgisayar oyunları forumunda yazarsınız, bir donanım parçaları forumuna yazarsınız, kimse art niyet aramaz. Ama burası linux forumu. Nasıl ki kapitalist bir forumda hesap açıp imzaya komünist bir söylem yazmak trollük olarak algılanacaksa bu da öyle bir durum. Bu kadar basit ya. Kimsenin demesine bile gerek, insan leb.. demeden anlar şunu. Tamam tamam anladım ben seni sus falan der. Ama siz 10 defadır tekrarlatıyorsunuz bana.

Başka sözüm yok, hadi bakalım herkese kolay gelsin.

GAREZ

oracle ile ilgili yazıda niye Vista'ya kötüleme yazılır? openoffice alternatifi bir ofis bulana kadar oracle logosuna katlanmanız gerek... ubuntu 11.04'te openoffice yokmu?

mehmetux

Sözü daha fazla uzatmaya hiç gerek yok sanırım, bazı insanların bazı kompleksleri olduğu ve bu bağlamda yorum ve görüş bildirdikleri kabak gibi ortada, bu başlığı yada bu konuyla ilgili açılan başlıkları takip edip yapılan protestoya bir mesajlada olsa destek vermenin bir katkı olduğu bilinci ile devam edeceğim. Bu protestoyu protesto etmek isteyenler oracleyi protesto edenleri protesto ediyoruz başlıklı bir konu açabilirler. :)
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

garafatma

Şu windowstan girenleri yasaklama fikri mantıklı geldi bana, zira halen boş laflar dönüyor ortalıkta.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Contempt

Ortada iki farklı görüş ayrılığı var ve aslında iki grubta birbirine düşüncesini anlatamama taraftarı.

Bir grub boykot etmekte güzel "BELKİ" ama boykot etmek yerine rakip olarak karşılarına BİR PROJE/DESTEK gibi somut şeylerle çıkmak gerek.

Diğer grub ise kullanıcılar olarak elimizden gelen BOYKOT/SİTEM/EYLEM ederek Tepkimizi koyalım Gerisi Oracle kalmış taratfarı.

Aslında iki grubunda maksadının aynı olduğu fakat gidiş yolunun farklı olduğu bir durum bana göre ki.

Umarım olayın daha fazla foruma ve kişilik haklarına zarar vermeden güzel bir yol ile bağlanıp birlikte Oracle gereken cevabı veririz.

Kişisel tercihim: Boykot etmek ve Tepki gösterme taraftarıyım ki işimden ötürü bir projede görev alacak yada oracle karşı koyacak ne zamanım var nede imkanım. Ama Ooo , Msyql, Java gibi yazılımlarıda şuanda kullanmak zorundayım.
Herşeye Rağmen...

GAREZ

Alıntı yapılan: keiser_soze - 22 Ekim 2010 - 19:17:54
Şu windowstan girenleri yasaklama fikri mantıklı geldi bana, zira halen boş laflar dönüyor ortalıkta.
oracle java ve sun ile ilgili herşeyi aldı mı? javasız ubuntu ne gibi kayıplar yaşatır? ne olur? javanın alternatifi var mı?

raspacı

Bu tartışmada taraf değilim her iki taraf ta kendine göre haklı ama tartışmada o zaman windowstan girenleri yasaklayalım fikrini ortaya atan (örneğin yapardım demiş ciddi değilmiş yani) @canosayan windows kullandığını belirtiyor? Tartışırken biraz daha sağduyulu olsun her iki taraf ta bence. Zira dışarıdan çok ilginç görünüyor tartışma.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Yiğit Ateş

Ben de bu konuşulanlara boş laf denmesini anlayamıyorum. Kime göre, neye göre? Biraz üsluba dikkat etmek lazım tansiyonu düşürmek açısından.

Contempt

Windowstan girenleri yasaklamanız Foruma zarar vermez ama bu Düşünce yapınız çok zarar verir bir yönetici olmanız açısından....
Herşeye Rağmen...

rick

Son baktığımda bu konuyu okuyan 22 kişi vardı. :) Keşke aynı katılım başka konularda da olsaydı...

ufuk_k

İşler sopayı gösterme noktasına kadar geldiyse, durum içler acısı demek ki. Fakat nedense bana gerginliği tırmandırmaktansa, insanlarla alay edici lafların söylendiğini kabullenmek ve hatayı bilmek daha kolay görünüyor.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

guestwho

Basit bir mantık hatası yapıyor olabilir misin acaba ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

krwlng

Konu amacından saptı, o yüzden artık bu konuyu takip etmiyorum. Umarım libre ofis gelişimi için güzel başlıklar açılmaya devam eder, onlara iştirak ederiz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Ne yazık ki birileri takip etmek zorunda kalıyor. İlk sayfada bir ricada bulunmuştum, kâile alınmadı. Ricanın içeriği belliydi, kişisel ifadeler üzerinden tartışmanın götürülmemesi. Fakat konu öyle bir hale gelmiş ki, iki taraf da bunu becerememiş. Sevinilecek yanı kırılan ve sinirlenen bazı arkadaşlarımızın haricinde (ki bu da üzüyor beni yanlış anlaşılmasın) meselenin uç noktalara gelmemiş olması. Hararetle tartışılan bir konu olarak görüp değerlendirebiliriz.

Görülebileceği üzere fikirler değişebiliyor, bizim yani yönetimdeki arkadaşların arasında bile, normaldir. Kimin görüşü hangi yöndedir az çok belli zaten, benim görüşüm bile. Bundan önceki iletimde safımı belli etmiştim. Kısa kesmek gerekirse şu başlık tartışan iki tarafa da yar olmayacak gibi görünmekte. Zira mesele artık fikirleri kabul ettirme noktasına gelmiş ve iki taraf da buna yanaşmıyor. Birbirimizi kırmamak namına bu şekilde devam edilmemesini tekrar rica ediyorum. Ha, yine kıymeti olmazsa yine şaşırmam, yine kırılmam.

Bu arada Windows'un yasaklı olması, şunun banlı olması, bunun şöyle olması söylemlerinin de ciddi olmadığını anlamış olmanız gerekirdi. Kısacası kimse aba altından sopa göstermiyor, zaten göstermeleri kime makul geliyor? (Bu bir soru değildir)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozgurilgin

Arkadaşlar, konu başlığı gönüllü bir boykot çağrısıydı ve hala çağrımın arkasındayım. Boykota destek verip de gene de benden farklı düşünen arkadaşlarım var ve buna saygı duyuyorum. Boykota karşı olup düşüncesini gayet mantıklı ve düzeyli biçimde dile getirenler var buna da saygı duyuyorum ve ayrıca teşekkür ediyorum.  Bugün itibarı ile netbookumda TDF üyesi BrOffice ve masaüstümde LO kullanıyorum. Haberlere göz attığımda mySQL forku Drizzle ve yeni açık kaynak kodlu mySQL - MariaDB destekli yeni proje SkySQL ile ilgili ayrıntıları zevkle okuyorum. Eski haberlere göz attığımda Java'nın kurucusunun Oracle'dan ayrılmış olduğunu görüyorum. Açık kaynak akar, su gibi yolunu bulur.